Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Endeavour pomohl odhalit dvojici zlodějů

Endeavour pomohl odhalit dvojici zlodějů

Zadržení zloději
Zadržení zloději
Když se raketoplán vrací z vesmíru a blíží se k místu přistání, pohybuje se zpočátku nadzvukovou rychlostí. Proto mohou lidé v okolí zaslechnout dvojici silných dutých ran, které po sobě následují s odstupem necelé sekundy. Tomuto jevu se říká sonický třesk, a ten, který způsobil raketoplán Endeavour při svém posledním přistání 1. června 2011, měl nečekané následky.

V Kissimmee, což je jedno z předměstí Orlanda, probudil ve 2:31 místního času ze spánku Amandu Kay Way. Ta zjišťovala, co se vlastně děje, podívala se ven z okna a uviděla dva muže, kteří vykrádali její auto. Okamžitě zavolala policii a mezitím sledovala, jak zloději přeběhli přes dvůr a vloupali se do dalšího vozu. Policejní hlídka dorazila na místo během chvíle a pachatele, kteří před ní utekli, po prohledání okolí nalezla a zadržela. Zjistilo se, že vykradači jsou dva osmnáctiletí mladíci - Justin Dinzey a Melvin Andrew Manning mladší. Následné vyšetřování pak ukázalo, že onu noc již mají na svědomí minimálně čtyři auta a jedno vloupání do domu v nedalekém městě Remington.

Na základě těchto skutečností byl Endeavour v některých článcích označen jako hrdina, který po nocích bojuje se zločinem a poté, co se na scéně objeví policie, skromně zmizí ve tmě. Je to sice hezká představa, ale bohužel na pomoc raketoplánů proti podsvětí se Američané nemohou spoléhat dlouho. V červenci se má uskutečnit poslední vesmírná mise a poté, co skončí, již raketoplány žádný sonický třesk při přistávacím manévru nezpůsobí.

Další zajímavosti o programu Space Shuttle

Vybrané zdroje:

Převzato: Hvězdárna a planetárium Plzeň




O autorovi

Václav Kalaš

Narodil se v Plzni a o astronomii se začal zajímat už od dětství. Asi prvním impulzem byl článek "Objevování sluneční soustavy", který vyšel jako příloha časopisu Mladý svět. Když o něco později zjistil, že Hvězdárna a planetárium Plzeň pořádá astronomický kroužek, přihlásil se do něj. Této organizaci zůstal věrný až do jejího sloučení s Hvězdárnou v Rokycanech. Nejprve jako zaměstnanec, nyní jako externí spolupracovník. Nejprve se věnoval jen astronomii, po havárii raketoplánu Columbia začal pomalu pronikat i do tajů kosmonautiky. Pozoruje meteory, píše články hlavně o nich, ale nevyhýbá se ani jiným tématům. V kosmonautice se zaměřuje zejména na raketoplány. Kontakt: Vaclav.Kalas@seznam.cz.



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »