Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Kosmické aktivity v nejkratším měsíci roku

Kosmické aktivity v nejkratším měsíci roku

Mezinárodní kosmická stanice ISS na sklonku dne.
Autor: NASA.

I v únoru 2016, který je tentokrát o den delší než obvykle, se můžete zapojit do mnohých soutěží, projektu a dalších aktivit v kosmonautice. Ty vám neustále zprostředkovává Česká kosmická kancelář. Mimoto se můžete těšit na šňůru poutavých přednášek o kosmonautice po celé republice. Takže si vybere opravdu každý...

Vzdělávací a popularizační přednášky o kosmonautice

Česká kosmická kancelář nabízí přednášky pro základní a střední školy o kosmonautice a přínosech kosmonautiky pro běžný život lidí na planetě Zemi a besedy pro děti z mateřských škol o létání do vesmíru. Dále nabízíme přednášky pro veřejnost (kluby, hvězdárny, semináře, konference, kurzy) o historických i aktuálních událostech v kosmonautice a o budoucnosti dobývání vesmíru. Nová přednáška od ledna 2016: "Před 30 roky havaroval americký raketoplán Challenger"

Přehled nabízených přednášek (další témata po dohodě!) najdete na adrese http://kosmoprednasky.webnode.cz

Mezinárodní konference o kosmonautice KOSMOS-NEWS PARTY 2016

Již šestnáctý ročník mezinárodní konference pro amatérské zájemce o pilotovanou kosmonautiku, historii kosmonautiky a nové trendy v dobývání kosmu KOSMOS-NEWS PARTY 2016 se uskuteční od pátku 29. dubna do neděle 1. května 2016 v Pardubicích. Pro účastníky je připravena více desítka přednášek a diskusních pořadů předních českých i zahraničních odborníků na kosmonautiku a bohatý doprovodný program po celé tři dny konání konference.

Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
http://knp.kosmo.cz

Navrhněte základnu pro život lidí ve vesmíru ve studentské soutěži NASA

Staňte se mladými kosmickými architekty a navrhněte velkou základnu ve vesmíru v celosvětové soutěži pod záštitou NASA. Zapojte svojí představivost, využijte znalosti z technických i přírodovědných oborů a vyprojektujte vesmírný domov pro budoucí generace. Uzávěrka celosvětové soutěže mladých architektů ve věku do 18 let je 1. března 2016.

Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy
Další informace najdete na adrese:
http://settlement.arc.nasa.gov/Contest

Letní škola ALPBACH 2016: Satellite Observations of the Global Water Cycle

Letošní ročník letní školy pro vysokoškolské studenty, vědce a inženýry se zájmem o kosmické vědy a technologie v rakouském Alpbachu v Tyrolských Alpách se bude konat v termínu 12. - 21. července 2016. Téma letní školy je "Satellite Observations of the Global Water Cycle". Uzávěrka přihlášek je 31. března 2016.

Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.summerschoolalpbach.at

Zúčastněte se prvního evropského workshopu SGAC

Space Generation Advisory Council se svými partnery v Budapešti organizuje od 26. do 27. února 2016 první evropský regionální workshop určený pro studenty a mladé profesionály se zájmem o kosmonautiku. Registrace je otevřena až do 10. února 2016.

Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.czechspace.cz/cs/workshop-e-sgw-2016

Evropská vzdělávací soutěž ODYSSEUS je stále otevřena pro kategorii nejmladších soutěžících!

Cílem celoevropské soutěže Odysseus je inspirovat mladé lidi k zapojení do výzkumu vesmíru. Do soutěže, která byla vyhlášena 1. září 2015, se mohou zapojit všichni žáci a studenti ve věku 7 až 22 let a jejich učitelé, kteří se zajímají o obory astronomie a kosmonautika. Uzávěrka podávání přihlášek pro kategorii žáků základních škol je 31. března 2016.

Určeno pro kategorii: základní školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.czechspace.cz/cs/odysseus-odstartoval

V novém roce na nové adrese

Česká kosmická kancelář sídlí od počátku roku 2016 na adrese Sokolovská 32/22, Praha 8 - Karlín (100 metrů od stanice metra Florenc BC)

Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře
Sokolovská 32/22, Praha 8 - Karlín
Milan Halousek, tel.: 602 153 564, e-mail: halousek@czechspace.cz
(na této e-mailové adrese se můžou i další zájemci přihlásit k odběru informací o studentských programech a zajímavých akcích České kosmické kanceláře, Evropské kosmické agentury a dalších organizátorů)

Další informace o dění v české kosmonautice získáte na stránkách České kosmické kanceláře http://www.czechspace.cz. O úspěších českých studentů na mezinárodních akcích si můžete přečíst na webových stránkách http://www.czechspace.cz/cs/uspechy-studentu



Převzato: Česká kosmická kancelář



O autorovi

Milan Halousek

Milan Halousek

Milan Halousek (* 1961, Pardubice) je jeden z předních českých popularizátorů kosmonautiky. Od roku 2001 je organizátorem dnes již největšího středoevropského setkání zájemců o pilotovanou kosmonautiku KOSMOS-NEWS PARTY, kterého se ravidelně účastní řada českých i zahraničních odborníků a hostů. Od roku 2002 organizuje a koordinuje v České republice akce Světového kosmického týdne, které se zaměřují především na informování nejširší veřejnosti o přínosech kosmonautiky ke každodennímu životu lidí. Je vedoucím odboru Vzdělávání České kosmické kanceláře, předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti a členem Astronomické společnosti Pardubice. V neposlední řadě je také vášnivým sběratelem autogramů kosmonautů a všeho dalšího, co s kosmonautikou a lety do vesmíru souvisí.

Štítky: Česká kosmická kancelář, Soutěže


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M31

5min RAWky snímané cca od 19:30 do 22:15 135 min Light iso 3200 20 min dark iso 3200 v rámci úprav spíše jen zvýraznění detailu galaxie M31 andromedy

Další informace »