Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Možnosti besed s astronauty a kosmonauty tuto středu

Možnosti besed s astronauty a kosmonauty tuto středu

ASE Pregue 2009
ASE Pregue 2009
V rámci Mezinárodního kongresu účastníků kosmických letů (ASE XXII Planetary Congress) pořádaného Association of Space Explorers (ASE) v Praze ve dnech 4. až 10. 10. 2009 pod heslem Vesmír: příležitost pro všechny! se ve středu 7. října koná tzv. Community Day, kdy se účastníci kongresu rozjedou po celé České republice, aby se setkali na besedách s veřejností, studenty, žáky.

Z astronomických institucí si můžete vybrat:

Astronomický ústav AV ČR, Ondřejov
http://www.asu.cas.cz/news/150_7-rijna-2009-v-15-30-beseda-s-kosmonauty/
Ve středu 7. října 2009 od 15:30 do 17:00 se v seminární místnosti (za kopulí dvoumetrového dalekohledu v zadní části observatoře) uskuteční beseda 4 kosmonautů s pracovníky ústavu přístupná veřejnosti. Beseda bude tlumočena do češtiny.

Hvězdárna barona A. Krause, Pardubice
http://hbak.kavalek.net/_lectures/Den_s_kosmonauty_09.pdf
Beseda se uskuteční ve středu 7.10.2009 od 15 hodin v Aule Univerzity Pardubice (univerzitní kampus Pardubice - Polabiny). Součástí programu bude i autogramiáda hostů a výstava modelů kosmické techniky, dokumentů, fotografií a autogramů. Beseda bude tlumočena do českého jazyka. Možnost pokládání otázek živě ze sálu nebo písemně.

Hvězdárna a planetárium M. Koperníka, Brno
http://www.hvezdarna.cz/
Diskuze spojená s autogramiádou se uskuteční ve středu 7.10. ve stejný čas - od 15.00 do 17.00 hodin - na různých místech Brna. Nejen na půdě hvězdárny a planetária, ale také v Moravském zemském muzeu, Knihovně Jiřího Mahena v Brně, Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, Univerzitě obrany a Fakultě podnikatelské Vysokého učení technického v Brně.

Hvězdárna a planetárium v Českých Budějovicích s pobočkou na Kleti
http://www.hvezdarnacb.cz/
Na českobudějovické hvězdárně a planetáriu se kosmonauti setkají se širokou veřejností ve středu 7.října 2009 od 11:45 hodin, vstup volný, pouze na místenky, které budou k vyzvednutí PŘEDEM na českobudějovické hvězdárně od 9.00 do 15.00 hodin v pracovních dnech od 1. října 2009.

Kosmonauti v rámci Community Day navštíví také tato města:
Praha, Ostrava, Teplice, Jirkov, Třebíč, Klášterec nad Ohří, Podbořany, Ústí nad Labem, Liberec, Poděbrady.




O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.



12. vesmírný týden 2023

12. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 3. do 26. 3. 2023. Začíná astronomické jaro a mění se čas na letní. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze svítí hlavně výrazná Venuše. Velmi nízko budou koncem týdne Jupiter a Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale to se může během týdne změnit. Na obloze je jen několik slabších komet. Nastane jeden zajímavější zákryt hvězdy planetkou. V týdnu jsme viděli tři čínské starty i tři starty Falconu 9. Před 30 lety byla objevena kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 srazila s planetou Jupiter. 95 let se dožívá Jim Lovell, astronaut s českými kořeny, který byl dvakrát u Měsíce, ale na jeho povrch nevstoupil.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Blízké setkání dvou komet  C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (Atlas)

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2023 získal snímek „Blízké setkání dvou komet C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (ATLAS)“, jehož autorem je Roman Hujer     Po delší době obohatila naši oblohu poněkud jasnější kometa. Ovšem, i když se její jméno C/2022 E3 (ZTF) neslo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

trpasličí planeta Ceres a galaxie M100

Newton 150/750 + ZWO kamera ASI 178MC

Další informace »