Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Kometa z mezihvězdného prostoru vyfotografována na hvězdárně v Ondřejově

Kometa z mezihvězdného prostoru vyfotografována na hvězdárně v Ondřejově

Mezihvězdná kometa C/2025 N1 (ATLAS) vyfotografovaná v Ondřejově
Autor: Hana Kučáková, Kamil Hornoch / Astronomický ústav AV

V noci z 2. na 3. července bylo jasno a na ondřejovské hvězdárně Mayerův dalekohled skupiny astrofyziky asteroidů Oddělení meziplanetární hmoty, s průměrem zrcadlového objektivu 65 cm, pracoval. Pozorovatelé Hana Kučáková nasnímala a Kamil Hornoch zpracoval snímky interstelárního objektu A11pl3Z (původní označení, čtěte dále). Ano, je to ta nenápadná tečka uprostřed, čárky jsou rozmazané hvězdy, protože dalekohled sledoval právě tento objekt.

Bylo pořízeno a sečteno 15 tříminutových snímků pořízených přes R filtr pomocí 0.65-m Mayerova dalekohledu v Ondřejově. Série snímků byla pořízena 2. července 2025 22:11-22:56 UT (světového času). Objekt se nacházel poblíž kulminace nad jižním obzorem ve výšce necelých 22 stupňů. Zobrazené pole je 9,5 x 9,5 arcmin.

Těleso už má i nové označení 3I/ATLAS, resp. C/2025 N1 (ATLAS), protože již byla detekována kometární aktivita a tedy se jedná o kometu.

Tento objekt je již třetí těleso ve Sluneční soustavě, které přiletělo z mezihvězdného prostoru. Bylo objeveno nedávno v souhvězdí Střelce. Předchozí případy mezihvězdných poutníků křižujících vnitřní Sluneční soustavu byly 'Oumuamua v roce 2017 a kometa Borisov v roce 2019. Nově objevené mezihvězdné těleso C/2025 N1 (ATLAS) k nám bude nejblíže v říjnu tohoto roku, kdy se dostane do vzdálenost přes 3 astronomické jednotky (tedy více jak třikrát dál než Země od Slunce).

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Informace v astronomickém telegramu 1
[2] Informace v astronomickém telegramu 2



O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.

Štítky: C/2025 N1 (ATLAS)


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »