Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Kometa z mezihvězdného prostoru vyfotografována na hvězdárně v Ondřejově

Kometa z mezihvězdného prostoru vyfotografována na hvězdárně v Ondřejově

Mezihvězdná kometa C/2025 N1 (ATLAS) vyfotografovaná v Ondřejově
Autor: Hana Kučáková, Kamil Hornoch / Astronomický ústav AV

V noci z 2. na 3. července bylo jasno a na ondřejovské hvězdárně Mayerův dalekohled skupiny astrofyziky asteroidů Oddělení meziplanetární hmoty, s průměrem zrcadlového objektivu 65 cm, pracoval. Pozorovatelé Hana Kučáková nasnímala a Kamil Hornoch zpracoval snímky interstelárního objektu A11pl3Z (původní označení, čtěte dále). Ano, je to ta nenápadná tečka uprostřed, čárky jsou rozmazané hvězdy, protože dalekohled sledoval právě tento objekt.

Bylo pořízeno a sečteno 15 tříminutových snímků pořízených přes R filtr pomocí 0.65-m Mayerova dalekohledu v Ondřejově. Série snímků byla pořízena 2. července 2025 22:11-22:56 UT (světového času). Objekt se nacházel poblíž kulminace nad jižním obzorem ve výšce necelých 22 stupňů. Zobrazené pole je 9,5 x 9,5 arcmin.

Těleso už má i nové označení 3I/ATLAS, resp. C/2025 N1 (ATLAS), protože již byla detekována kometární aktivita a tedy se jedná o kometu.

Tento objekt je již třetí těleso ve Sluneční soustavě, které přiletělo z mezihvězdného prostoru. Bylo objeveno nedávno v souhvězdí Střelce. Předchozí případy mezihvězdných poutníků křižujících vnitřní Sluneční soustavu byly 'Oumuamua v roce 2017 a kometa Borisov v roce 2019. Nově objevené mezihvězdné těleso C/2025 N1 (ATLAS) k nám bude nejblíže v říjnu tohoto roku, kdy se dostane do vzdálenost přes 3 astronomické jednotky (tedy více jak třikrát dál než Země od Slunce).

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Informace v astronomickém telegramu 1
[2] Informace v astronomickém telegramu 2



O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.

Štítky: C/2025 N1 (ATLAS)


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »