Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Na simulovanou Expedici Mars poletí studenti z Česka a Slovenska

Na simulovanou Expedici Mars poletí studenti z Česka a Slovenska

Expedice Mars 2023
Autor: expedice-mars.eu

Stohodinová simulace v rámci projektu Expedice Mars bude nejdelším počinem svého druhu v celé Evropě. Do pětičlenné posádky, která odstartuje na konci roku, se mohou hlásit studenti z Česka a Slovenska mezi 13 až 18 lety. Studenti si mohou zkusit projít náročným výběrem a seznámit se potom s osobnostmi kosmického výzkumu. Přihlášky se uzavírají 23. 9. 2023.

„V Expedici Mars hledáme studenty se zájmem o vědu, techniku anebo jejich popularizaci,” říká velitel projektu Josef Lát a dále prozrazuje: „Je pro nás důležité, abychom našli studenty, kteří umí vycházet s ostatními. Vážíme si schopnosti naslouchat názorům druhých. V neposlední řadě umíme ocenit vůli dokončit rozpracovaný nápad, touhu se zlepšovat i ochotu přijmout konstruktivní kritiku.” Během několika kol bude v následujících měsících vybrána pětičlenná posádka pro simulovaný let na rudou planetu, který proběhne 4. až 8. prosince tohoto roku.

Účastníci si vyzkouší průběh skutečných letů do vesmíru. Hlavním účelem je plně prověřit schopnosti pěti nadaných studentů. Během svého letu budou mít všichni členové posádky na starosti péči o interiér kosmické lodi, práci na vědeckých experimentech a také přípravu výstupu na povrch Marsu,” říká designér simulace Samuel Amrich. Celá posádka bude plně odstřižena od okolního světa. Jejich jediným spojením se zemí bude komunikace s řídícím střediskem prostřednictvím centrálního počítače.

Snímek z jednoho z předchozích ročníků expedice Autor: expedice-mars.eu
Snímek z jednoho z předchozích ročníků expedice
Autor: expedice-mars.eu

Přihlašování do dvacátého ročníku Expedice Mars je možné od 12. srpna do 23. září 2023 na stránkách projektu expedice-mars.eu. Prvním krokem pro získání místa v posádce je vyplnění motivačního dotazníku, absolvování pohovoru a výběr odbornosti, přičemž je možné se rozhodnout mezi fyzikem, biologem, konstruktérem, inženýrem a popularizátorem. Následuje vypracování domácího projektu. Třicet nejlepších bude vybráno na on-line konferenci, kde odprezentují porotě svůj projekt. Tuto třicítku bude čekat také Space Day, kde se setkají s významnými osobnostmi kosmického průmyslu. Z následující přípravy na simulaci vzejde pět členů posádky.

Všichni organizátoři projektu jsou jeho bývalými účastníky. Jednou z nich je i velitelka odbornosti biologů Kateřina Sochorová. Ta na otázku, co jí Expedice Mars přinesla a proč by ji doporučila dalším studentům, odpovídá: „Expedice Mars mi dala nejenom spoustu zkušeností, ale především jsem díky ní poznala mnoho přátel na celý život. Zároveň jsem si ověřila své schopnosti od týmové spolupráce přes komunikaci až ke kritickému myšlení.”

Expedice Mars je od roku 2021 organizovaná spolkem Alumni Scientiae Bohemicae za finanční podpory MŠMT. Slovenskými partnery soutěže jsou Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity a Astronomický klub Bratislava.

Zájemci mohou vyplnit motivační dotazník.

Simon Klinga
Expedice Mars

Tel.: +420 774 190 313
E-mail: simon.klinga@expedice-mars.euPřevzato: Web Expedice MarsO autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Expedice Mars


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Observatorio del Teide

Ikonické observatoře pro pozorování hlubokého vesmíru pod centrem naší galaxie. Tenerife má opravdu nezapomenutelně překrásnou noční oblohu. Pohled jak na pouštní vesnici ze Star Wars George Lucase :)

Další informace »