Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  NASA připravuje další malé sateltity

NASA připravuje další malé sateltity

NASA vybrala další dva malé satelity v rámci programu SMEX (Small Explorer). Tyto satelity jsou určené k detekci skryté hmoty ve vesmíru a k pozorování vysoké oblačnosti.

První mise - předpokládaný start je v roce 2005 - je Spectroscopy and Photometry of the Intergalactic Medium§s Diffuse Radiation (SPIDR). Tento satelit bude zobrazovat "vesmírnou pavučinu" horkého plynu, kerý vyplňuje vesmír. Polovina normální hmoty ve vesmíru je koncentrována ve vláknech horkého plynu. SPIDR bude pozorovat jeho emise a rozložení.

Data ze SPIDR pomohou odpovědět na základní otázky vytváření, formování a vývoje galaxií, skupin galaxií a ostatních velkých struktur ve vesmíru.

Druhá mise, planovaná na rok 2006 je Aeronomy of Ice in the Mesosphere (AIM). Tato mise bude sledovat výskyt mraků ve vysoké atmosféř nad zemskými póly. Existují indicie, podle kterých se počet mraků ve vysoké atmosféře zvýšil v průběhu několika posledních dekád. Je možné, že s jedná o důsledek zvýšené koncentrace skleníkových plynů ve vysokých výškách.

AIM bude měřit atmosférickou teplotu a vlhkost v oblastech tvorby mraků a dále vlastnosti těchto mraků. To pomůže určit spojitost mezi mraky a jejich prostředím a poslouží jako základ studia dlouhodobých změn v horní atmosféře.

Bližší informace o těchto misích: AIM a SPIDR, více informací o malých projektech.

Zdroj: NASA News Release 2002.07.02




O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »