Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Navrhněte kosmickou základnu pro NASA a mnoho dalšího

Navrhněte kosmickou základnu pro NASA a mnoho dalšího

Mezinárodní kosmická stanice ISS shora.
Autor: NASA.

Navrhněte velkou základnu ve vesmíru v celosvětové soutěži pod záštitou NASA! Zapojte svoji kreativitu, využijte své znalosti z fyziky, matematiky či biologie a naplánujte kosmický domov budoucích generací. Soutěž je určena pro jednotlivce i kolektivy ve věku 11 až 18 roků z kterékoliv země světa. Uzávěrka každoroční soutěže mladých studentských architektů a techniků je 1. března 2017... a zdaleka nejen tohoto projektu se můžete účastnit v rámci prosincových vyhlášených aktivit České kosmické kanceláře!

Vzdělávací a popularizační přednášky o kosmonautice

Česká kosmická kancelář nabízí přednášky pro základní a střední školy o kosmonautice a přínosech kosmonautiky pro běžný život lidí na planetě Zemi a besedy pro děti z mateřských škol o létání do vesmíru. Dále nabízíme přednášky pro veřejnost (kluby, hvězdárny, semináře, konference, kurzy) o historických i aktuálních událostech v kosmonautice a o budoucnosti dobývání vesmíru.

Nová přednáška od podzimu 2016: Život na kosmické stanici
Nová přednáška od ledna 2017: Apollo 1 - je tady hrozný oheň!

Přehled nabízených přednášek v možných zimních a jarních termínech (možné podzimní termíny jsou již téměř všechny obsazeny) najdete na adrese http://kosmoprednasky.webnode.cz

Šest českých studentů se úspěšně zúčastnilo mezinárodních kongresů SGC A IAC

V Guadalajaře, jednom z největších mexických měst, se tradiční mexická kultura mísí s moderním průmyslem. A právě Guadalajara se stala od 22. do 30. září 2016 centrem světové kosmonautiky. Konal se tam již 15. Space Generation Congress (SGC) následovaný 67. Mezinárodním astronautickým kongresem (IAC). Vedle pracovníků České kosmické kanceláře (CSO) se obou kongresů zúčastnila i početná výprava českých studentů. A přispěla k tomu i CSO, která jim k jejich účasti dopomohla.

Pokračování textu najdete na adrese:
http://www.czechspace.cz/cs/uspech-nasich-studentu-v-mexiku

Nové stáže pro vysokoškolské studenty, doktorandy a čerstvé absolventy na rok 2017

ESA v rámci programu Young Graduate Trainee zveřejnila nové nabídky stipendijních stáží pro mladé odborníky z členských zemí. Aktuálně je vyhlášeno téměř 110 pozic ve střediscích ESA i v pařížské centrále, určených VŠ absolventům a postgraduálním studentům. Uzávěrka přihlášek je 15. prosince 2016.

Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.esa.int/About_Us/Careers_at_ESA/Young_Graduate_Trainee_Opportunities

Kurz ESA pro novou generaci inženýrů komunikačních technologií

Education Office ESA hledá 22 evropských studentů se zájmem o komunikační technologie využívané kosmickými loděmi. Vzdělávací kurz se uskuteční v termínu 14. až 17. února 2017 v Akademii ESA - školícím a výukovém centru v belgickém Redu.

Uzávěrka přihlášek je 12. prosince 2016. Kurz je určen vysokoškolským studentům ve věku 18 - 32 roků z členských států ESA.

Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.esa.int/Education/ESA_Academy/Calling_the_next_generation_of_spacecraft_communications_engineers

Přijďte na vánoční večírek a setkejte se s českou i mezinárodní komunitou

Space Generation Advisory Council (SGAC) společně s Czech Space Network (CSN) organizují Christmas Dinner 2016. Tento vánoční večírek se bude konat v sobotu 10. prosince od 18:00 v Praze. I když se obě organizace zaměřují na podporu mladých lidí, na večírek jsou zváni všichni zájemci o kosmonautiku. Registrace předem nutná.

Pokračování textu najdete na adrese:
http://www.czechspace.cz/cs/christmas-dinner-2016

ESERO: Seminář Základy technologie IQRF

Šestihodinový kurz technologie IQRF pro začátečníky proběhne v prostorách Smíchovské střední průmyslové školy v Preslově ulici 12. 12. 2016 od 12:00 do 18:00 hodin. Je určen učitelům odborných předmětů zaměřených na výpočetní techniku, hardware, počítačové sítě, programování, robotiku a internet věcí.

Další informace najdete na adrese:
http://esero.scientica.cz/articles/view/76-seminar-zaklady-technologie-iqrf

ESERO: Vaříme mlžnou kometu v komoře

Na semináři si představíme dva programy pro středoškoláky: Vaříme kometu (pokus s látkami, které se reálně nacházejí v kometách) a Mlžná komora (pozorování radioaktivního záření).

Další informace najdete na adrese:
http://esero.scientica.cz/news/downloadPublic/2016_12_14_ESERO__vareni_komety/pdf/events

ESERO: Biologie a chemie s tablety

Akreditovaný seminář Biologie a chemie s tablety se koná 20. prosince 2016 v liberecké iQLANDIA, od 9 do 15 hodin. Představíme vám originální české aplikace vhodné k výuce na středních školách a druhém stupni ZŠ, práci s tablety si vlastníma rukama vyzkoušíte.

Další informace najdete na adrese:
http://esero.scientica.cz/articles/view/81

ESERO: Mise X - Až na Měsíc!

Pro rok 2017 je vyhlášen další ročník úspěšné Mise X – Trénuj jako astronaut, v jejímž rámci se třídy z prvního stupně mohou v týmech připojit k projektu Walk to the Moon (Až na Měsíc). Děti z celého světa pomáhají astronautovi Charliemu společnými silami ujít 478 000 000 kroků, což je vzdálenost, která dělí Zemi od Měsíce. Kroky jsou vlastně proměněné body, které týmy získávají na základě splněných úkolů. Tak se všichni společně krůček po krůčku blíží k vysněnému cíli. Registrace týmů do Mise X je možná do 31. prosince 2016.

Další informace najdete na adrese:
http://esero.scientica.cz/articles/view/79-mise-x-az-na-mesic

Začni své kosmické dobrodružství: Další ročník studentské vědecké soutěže ODYSSEUS odstartoval!

Cílem celoevropské soutěže Odysseus je inspirovat mladé lidi k zapojení do výzkumu vesmíru. Do soutěže, jejíž další ročník byl vyhlášen 1. září 2016, se mohou zapojit všichni žáci a studenti ve věku 7 až 22 let a jejich učitelé, kteří se zajímají o obory astronomie a kosmonautika. Uzávěrky podávání přihlášek jsou v jednotlivých kategoriích 31. března 2017.

Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy, vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.czechspace.cz/cs/prihlas-se-do-vesmirne-souteze

Navrhněte základnu pro život lidí ve vesmíru ve studentské soutěži NASA

Staňte se mladými vesmírnými architekty a navrhněte velkou základnu ve vesmíru v celosvětové soutěži pod záštitou NASA! Zapojte svojí kreativitu, využijte své znalosti z fyziky, matematiky či biologie a naplánujte kosmický domov budoucích generací. Soutěž je určena pro jednotlivce i kolektivy ve věku 11 až 18 roků z kterékoliv země světa. Uzávěrka každoroční soutěže mladých studentských architektů a techniků je 1. března 2017.

Určeno pro kategorii: střední školy
Další informace najdete na adrese:
http://settlement.arc.nasa.gov/Contest/

Kontakty a další informace

Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře
Sokolovská 32/22, Praha 8 - Karlín (100 metrů od stanice metra Florenc BC)

Milan Halousek
Tel.: 602 153 564,
E-mail: halousek@czechspace.cz
(na této e-mailové adrese se mohou i další zájemci přihlásit k odběru informací o studentských programech a zajímavých akcích České kosmické kanceláře, Evropské kosmické agentury a dalších organizátorů)

Další informace o programech pro studenty a mladé zájemce o kosmonautiku najdete na stránkách Centra studentských aktivit České kosmické kanceláře
www.czechspace.cz/cs/prilezitosti/vzdelavani. O úspěších českých studentů na mezinárodních akcích si můžete přečíst na webových stránkách www.czechspace.cz/cs/uspechy-studentu.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Kalendář akcí na Astro.cz

Převzato: Česká kosmická kancelář



O autorovi

Milan Halousek

Milan Halousek

Milan Halousek (* 1961, Pardubice) je jeden z předních českých popularizátorů kosmonautiky. Od roku 2001 je organizátorem dnes již největšího středoevropského setkání zájemců o pilotovanou kosmonautiku KOSMOS-NEWS PARTY, kterého se ravidelně účastní řada českých i zahraničních odborníků a hostů. Od roku 2002 organizuje a koordinuje v České republice akce Světového kosmického týdne, které se zaměřují především na informování nejširší veřejnosti o přínosech kosmonautiky ke každodennímu životu lidí. Je vedoucím odboru Vzdělávání České kosmické kanceláře, předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti a členem Astronomické společnosti Pardubice. V neposlední řadě je také vášnivým sběratelem autogramů kosmonautů a všeho dalšího, co s kosmonautikou a lety do vesmíru souvisí.



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Vírová galaxia M51

Vírová galaxia (iné názvy: Špirálovitá galaxia M51, Messierov objekt 51, Messier 51, M 51, NGC 5194, Arp 85) je klasická špirálovitá galaxia v súhvezdí Poľovné psy. Bola objavená Charlesom Messierom 13. októbra 1773. Táto galaxia sa nachádza blízko hviezdy Alkaid (eta UMa) zo súhvezdia Veľká medvedica. Táto galaxia tvorí s hviezdami Alkaid a Mizar takmer pravouhlý trojuholník s pravým uhlom pri hviezde Alkaid. Nájsť sa dá aj pomocou myslenej spojnice hviezd Alkaid a Cor Caroli. Galaxia leží v jednej štvrtine vzdialenosti od Alkaida k Cor Caroli. Vírová galaxia bola v skutočnosti prvou objavenou špirálovou galaxiou. Už 30-centimetrový ďalekohľad spoľahlivo zobrazí jej špirálovú štruktúru. Vírová galaxia má aj svojho sprievodcu, menšiu galaxiu NGC 5195, ktorú objavil v roku 1781 Messierov priateľ Mechain. Sú spojené medzigalaktickým mostom, ktorý je predĺžením špirálového ramena M51. Je zaradená v Arpovom katalógu podivných galaxií ako špirálová galaxia so sprievodcom. Vírová galaxia a jej sprievodca bývajú niekedy označovaní ako dvojitá galaxia. Obe galaxie sa k sebe približujú, až nakoniec splynú do jednej. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, Siril, Starnet++, Adobe photoshop 203x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 38x300 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 150 flats, master darks, master darkflats 4.3. až 12.4.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »