Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Objevte tvary ve vesmíru a spoustu dalšího...

Objevte tvary ve vesmíru a spoustu dalšího...

Tvář na Maru - známá stínohra na povrchu rudé planety v oblasti Cydonia.
Autor: NASA

Aprílový měsíc se opět nese v duchu mnoha zajímavostí, do kterých se můžete zapojit s Českou kosmickou kanceláří. Prostřednictvím ESA (Evropské kosmické agentury) si ti nejmenší mohou zkusit odhalit kosmické tvary, odstartuje expedice Mars a na své si přijdou i největší nadšenci kosmonautiky. Na konci dubna totiž odstartuje již tradiční KOSMOS-NEWS PARTY s jedinečnou zahraniční návštěvou.

Vzdělávací a popularizační přednášky o kosmonautice

Česká kosmická kancelář nabízí přednášky pro základní a střední školy o kosmonautice a přínosech kosmonautiky pro běžný život lidí na planetě Zemi a besedy pro děti z mateřských škol o létání do vesmíru. Dále nabízíme přednášky pro veřejnost (kluby, hvězdárny, semináře, konference, kurzy) o historických i aktuálních událostech v kosmonautice a o budoucnosti dobývání vesmíru.

Nová přednáška od dubna 2016: „Jurij Gagarin: Ten, který nás pozval do vesmíru“ – Při příležitosti blížícího se 55. výročí startu prvního člověka do vesmíru se podíváme na události kolem kosmického letu Jurije Gagarina. Jeho cesta vesmírem trvala ve středu 12. dubna 1961 pouhých 108 minut, přesto změnila historii a navždy se zapsala do dějin lidstva. Co historickému okamžiku předcházelo a co po něm následovalo? A jak to bylo s dodnes přesně neobjasněnými událostmi Gagarinovy tragické smrti v roce 1968?

Přehled nabízených přednášek (další témata po dohodě!) najdete na adrese http://kosmoprednasky.webnode.cz

Mezinárodní laická konference o kosmonautice KOSMOS-NEWS PARTY 2016

Již šestnáctý ročník mezinárodní konference pro amatérské zájemce o pilotovanou kosmonautiku, historii kosmonautiky a nové trendy v dobývání kosmu KOSMOS-NEWS PARTY 2016 se uskuteční od pátku 29.dubna do neděle 1.května 2016 v Pardubicích. Pro účastníky je připraveno 15 přednášek a diskusních pořadů předních českých i zahraničních odborníků na kosmonautiku a bohatý doprovodný program po celé tři dny konání konference. Účast možná i na jeden den konference.

Hlavním hostem KNP2016 bude pan Michal Fulier, náhradník slovenského kosmonauta Ivana Belly (Sojuz TM-29, 1999).

Určeno pro kategorii: veřejnost
Další informace najdete na adrese:
http://knp.kosmo.cz

Startuje Expedice Mars 2016

U příležitosti 55. výročí letu prvního člověka do vesmíru odstartuje v Praze již 13. ročník mezinárodní dětské a studentské soutěže Expedice Mars, kterou pořádá Dětská tisková agentura společně s Českou kosmickou kanceláří a Slovenskou organizací pro vesmírné aktivity. Předcházející ročník soutěže vyvrcholil v minulých dnech na vyškovské hvězdárně 101 hodinovým simulovaným letem pětičlené finálové posádky na Mars.

Mladí zájemci o kosmonautiku a moderní vědu ve věku 13-18 let se mohou do nového ročníku soutěže hlásit od 13. dubna až do konce července 2016.

Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.expedicemars.eu

EISC-ESA Space for Sustainabiliry Award

Evropská kosmická agentura ESA a Stálé fórum pro meziparlamentní spolupráci ve vesmíru EISC vyhlašují výzvu pro studenty a mladé vědce ve věku do 30 roků zaměřenou na inovativní a kreativní projekty z oblasti spolupráce kosmonautiky a pozemského udržitelného rozvoje. Uzávěrka přihlášek pro soutěžní týmy i jednotlivce je 19. června 2016.

Určeno pro kategorii: střední školy, vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
http://sdaward.eisc.esa.int/

Robotické workshopy ESA pro středoškolské učitele

Učitelé středních škol z členských států ESA se mohou hlásit k účasti na dvou dvoudenních vzdělávacáích workshopech zaměřených na nová témata v robotice. Workshopy se uskuteční ve středisku ESA v Redu (Belgie) v termínech 28.-29. dubna a 3.-4. června 2016.

Uzávěrky příjmu přihlášek jsou 24. března 2016 (pro dubnový workshop) a 15. dubna 2016 (pro červnovou akci).

Určeno pro kategorii: střední školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.esa.int/Education/Teachers_Corner/Applications_open_for_new_ESA_robotics_teacher_training_workshops

Fly Your Thesis! 2017 - Studentské parabolické lety

ESA Education vyhlašuje již pátou výzvu vysokoškolským studentům magisterského a doktorandského studia z členských a spolupracujících států ESA pro realizaci svých vědeckých a technologických experimentů v prostředí mikrogravitace během parabolického letu Zero-G.

Uzávěrka přihlášek experimentů je 16. května 2016.

Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.esa.int/Education/Fly_Your_Thesis/Fly_Your_Thesis!_2017_Call_for_Proposals

Studentské příležitosti na IAC 2017

Education Office ESA nabízí evropským studentům možnost zúčastnit se Mezinárodního astronautického kongresu IAC. Letošní kongres se bude konat ve dnech 26. - 30. září v mexické Guadalajaře.

Kongres je nejdůležitější každoroční setkání kosmických profesionálů a poskytuje účastnícím se studentům získat mnoho cenných kontaktů s profesionály i dalšími studenty z celého světa.

Vybraným studentům poskytne ESA finanční příspěvek na pokrytí registračních poplatků a příspěvek na cestovné a stravování.

Podmínkou zařazení do výběru je, že žádající student musí mít podán abstrakt na IAC. Termín pro podání žádosti končí 1. května 2016.

Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.esa.int/Education/Student_opportunities_for_IAC_2016

Znáte tvary vesmíru?

Oživte geometrii ve třídách základních škol pomoci Paxiho, přátelského maskota vzdělávacích aktivit ESA.

Příručka „Shape explorers“ je určena k zábavné práci s dětmi ve věku 6 až 10 let.

Určeno pro kategorii: základní školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.esa.int/Education/Teachers_Corner/Do_you_know_your_space_shapes

Hvězdárna Vyškov: Soubor letních astronomických přednášek a pozorování

Hvězdárna Vyškov pořádá od 3. do 12. srpna 2016 pozorování, astronomické přednášky a práci s astronomickou technikou pro mládež od 15 do 25 let. Denní program od 16 do 02 hodin - přednášky, zpracování astronomických pozorování, po setmění astronomická pozorování a sledování pomocí různých technik.

Určeno pro kategorii: veřejnost
Další informace najdete na adrese:
https://drive.google.com/file/d/0B520DO_wcx_8X3kyNjhHWVhsMkk/view

Letní tábory na hvězdárně Františka Krejčího v Karlových Varech

Objevuj s námi tajemství planet a Měsíce - Tábor pro děti a mládež se zaměřením na noční pozorování Měsíce, planet Jupiter, Saturn a Mars.

Vyfoť si svoji mlhovinu - Expediční tábor je zaměřen na odbornější astronomickou práci.

Určeno pro kategorii: základní školy
Další informace najdete na adrese:
http://astropatrola.cz/tabory.htm

2016: Vesmírná odysea - letní tábor Sekce pro mládež České astronomické společnosti

Sekce pro mládež ČAS pořádá v srpnu 2016 již osmý tábor, zaměřený na astronomii a kosmonautiku.  Námětem pro ten letošní se stal velmi originální román Roberta Charlese Wilsona Spin.  Wilsonově záhadě zmizelých hvězd budeme společně přicházet na kloub v celotáborové hře.  Kromě ní nás čeká tradiční koktejl her, bloků s informacemi, testíků, soutěží, táboráků, pozorování a všeho, co ke správnému letnímu táboru patří.

Určeno pro kategorii: základní školy
Další informace najdete na adrese:
https://www.astro.cz/clanky/ostatni/letni-dobrodruzstvi-pro-deti-aneb-tabor-2016-vesmirna-odysea.html

Od roku 2016 na nové adrese

Česká kosmická kancelář sídlí od počátku roku 2016 na adrese Sokolovská 32/22, Praha 8 - Karlín (100 metrů od stanice metra Florenc BC)

Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře
Sokolovská 32/22, Praha 8 - Karlín
Milan Halousek, tel.: 602 153 564, e-mail: halousek@czechspace.cz
(na této e-mailové adrese se můžou i další zájemci přihlásit k odběru informací o studentských programech a zajímavých akcích České kosmické kanceláře, Evropské kosmické agentury a dalších organizátorů)

Další informace o dění v české kosmonautice získáte na stránkách České kosmické kanceláře http://www.czechspace.cz. O úspěších českých studentů na mezinárodních akcích si můžete přečíst na webových stránkách http://www.czechspace.cz/cs/uspechy-studentu

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Kalendář akcí na Astro.cz

Převzato: Česká kosmická kancelář



O autorovi

Milan Halousek

Milan Halousek

Milan Halousek (* 1961, Pardubice) je jeden z předních českých popularizátorů kosmonautiky. Od roku 2001 je organizátorem dnes již největšího středoevropského setkání zájemců o pilotovanou kosmonautiku KOSMOS-NEWS PARTY, kterého se ravidelně účastní řada českých i zahraničních odborníků a hostů. Od roku 2002 organizuje a koordinuje v České republice akce Světového kosmického týdne, které se zaměřují především na informování nejširší veřejnosti o přínosech kosmonautiky ke každodennímu životu lidí. Je vedoucím odboru Vzdělávání České kosmické kanceláře, předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti a členem Astronomické společnosti Pardubice. V neposlední řadě je také vášnivým sběratelem autogramů kosmonautů a všeho dalšího, co s kosmonautikou a lety do vesmíru souvisí.

Štítky: Česká kosmická kancelář


45. vesmírný týden 2024

45. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 11. do 10. 11. 2024. Měsíc dorůstající do první čtvrti je na večerní obloze. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) je stále viditelná alespoň triedrem nebo větším dalekohledem. Venuše je krátce po západu vidět velmi nízko nad jihozápadem, Saturn brzy vrcholí nad jihem, Jupiter je výše až kolem půlnoci a Mars zůstává nejlépe viditelný nad ránem. Slunce zdobí několik větších skvrn. Na čínské stanici došlo k výměně posádek a po rekordně dlouhém pobytu přistála loď Šen-čou 18. Každý týden probíhá několik startů Falconu 9 se Starlinky, což se na obloze projevuje viditelností vláčků teček. Devadesát let uplynulo od narození významného amerického astrofyzika a popularizátora Carla Sagana.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní král

S ohledem na počasí a do údolí se valící vlny mlhy mě velmi mile překvapil velmi pěkný seeing s klidným obrazem jak vizuálně přes okulár, tak na displeji notebooku přes planetární kameru.

Další informace »