Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Opportunity přistál !

Opportunity přistál !

Opportunity pistál !!
Opportunity pistál !!
24.1.2004 v 6.05 SEČ přistála na povrchu marsu kosmická sonda (NASA) Opportunity. Vědcům v řídícím středisku v Pasadeně pogratulovali kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger a bývalý americký viceprezident Al Gore, kteří tam přistání Opportunity sledovali.

Po přistání odeslala sonda k Zemi signál, který oznamoval, že došlo k přistání. Zhruba po patnácti minutách odeslala sonda druhý signál, který znamená, že sonta je po technické stránce v pořádku a přižila tak sedmiměsíční cestu ze Země na Mars, stejně jako "dopad" na povrch Marsu. Do atmosféry Marsu vstoupila sonda rychlostí přes dvacet tisíc kilometrů za hodinu. Za pomoci padáků a brzdících trysek se pak šest minut přibližovala k povrchu planety. V poslední fázi přistávání se kolem robotu nafoukly vzduchové vaky, které jej chránili při vlastním dopadu na povrch planety.
Místo pistání sondy Opportunity
Místo pistání sondy Opportunity
Sonda Opporunity přistála na opačném konci Marsu než její "dvojče" Spirit. Pro misi Opportunity vybrali specialisté NASA planinu Meridium, která leží nedaleko rovníku Marsu. Obě sondy mají za úkol hledat na Marsu stopy možného života, provádět mineralogický průzkum a plnit mnoho dalších úkolů.




O autorovi

Petr Bartoš

Petr Bartoš

Petr Bartoš (*1971, Hvězdárna Sezimovo Ústí) je jihočeský popularizátor astronomie. K astronomii ho již v dětství přivedl populární seriál Okna vesmíru dokořán a od té doby se jí věnuje amatérsky. Profesně nyní pracuje jako analytik. V roce 1993 se stal členem České astronomické společnosti a od roku 1998 působí na Hvězdárně Františka Pešty v Sezimově Ústí. Spoluzakládal Astronomickou olympiádu, cenu Littera astronomica, několik let redigoval Kosmické rozhledy. Nyní se věnuje především projektům souvisejícím s historií astronomie: První století ČAS, Mapa astronomických míst, Muzeum astronomie Táborska až Čech, Skupina pro historii ČAS, Josef Jan Frič, ...



21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »