Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Pohled do zákulisí kosmických misí Galileo, MER a Kepler

Pohled do zákulisí kosmických misí Galileo, MER a Kepler

nagincox.jpg
Nedělní podvečer 10.července 2005 přinesl českým zájemcům o kosmonautiku jedinečnou možnost podívat se až do "kuchyně" ve které NASA připravovala a připravuje své kosmické projekty. O své práci na misích GALILEO, MER a KEPLER si přišla popovídat paní Nagin COX, systémový inženýr z pasadenské Jet Propulsion Laboratory.

Více než dvouhodinové vyprávění ženy, která byla u velkých úspěchů NASA poslední doby, bylo doplněno množstvím unikátních fotografií z jejího osobního archivu. A i k známým fotografiím z roverů Spirit a Opportunity dokázala paní Cox uvést řadu unikátních osobních postřehů. Posluchači se tak dozvěděli např. historku o tom, jak pracovníci pozemního řídícího střediska MERů nakupovali po celé Californii pytle různě jemných písků a z nich potom "vytvářeli" co nejvěrnější napodobeninu závěje, v níž před nedávnem uvízl Opportunity. Nebo kolik lidí se v jednotlivých fázích projektu na misi k Marsu podílelo. Jen pro doplnění - v současné době zajišťuje činnost obou roverů zhruba 80 pracovníků JPL.

V závěru se příjemná paní Nagin Cox vyznala z radosti, kterou jí přinesla nabídka podílet se na nově připravovaném projektu KEPLER - speciálním dalekohledu na oběžné dráze, který bude hledat planety podobné Zemi u hvězd mimo naší Sluneční soustavu (plánovaný start v roce 2007). Jak sama řekla, jde o nejúžasnější projekt NASA v dějinách.

O jejích vysokých kvalitách svědčí fakt, že se stala zástupcem hlavního inženýra projektu. Ve stejné funkci již pracovala v projektu MER.

Součástí programového odpoledne v pražském Planetáriu byl i blok přednášek o hledání planet mimo Sluneční soustavu a premiéra komponovaného pořadu "Cizí světy - hledá se Země".

Závěrem snad pouhé postesknutí: škoda, že ani tak zajímavá osobnost, jakou paní Nagin Cox bezesporu s ohledem na svojí práci je, nepřivede do Planetária více zájemců. Kdo by mohl našincům, odkázaným v drtivé většině pouze na zprostředkované informace z internetu a odborného tisku, sdělit víc než člověk přímo do úžasných projektů NASA zapojený? Nenaplněný sál Planetária je asi jediným mínusem zajímavého programu.

Věřím, že všichni posluchači si z vyprávění paní Nagin odnesli milé vzpomínky a zajímavé informace.




O autorovi

Milan Halousek

Milan Halousek

Milan Halousek (* 1961, Pardubice) je jeden z předních českých popularizátorů kosmonautiky. Od roku 2001 je organizátorem dnes již největšího středoevropského setkání zájemců o pilotovanou kosmonautiku KOSMOS-NEWS PARTY, kterého se ravidelně účastní řada českých i zahraničních odborníků a hostů. Od roku 2002 organizuje a koordinuje v České republice akce Světového kosmického týdne, které se zaměřují především na informování nejširší veřejnosti o přínosech kosmonautiky ke každodennímu životu lidí. Je vedoucím odboru Vzdělávání České kosmické kanceláře, předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti a členem Astronomické společnosti Pardubice. V neposlední řadě je také vášnivým sběratelem autogramů kosmonautů a všeho dalšího, co s kosmonautikou a lety do vesmíru souvisí.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »