Pohled do zákulisí kosmických misí Galileo, MER a Kepler
![]() |
Více než dvouhodinové vyprávění ženy, která byla u velkých úspěchů NASA poslední doby, bylo doplněno množstvím unikátních fotografií z jejího osobního archivu. A i k známým fotografiím z roverů Spirit a Opportunity dokázala paní Cox uvést řadu unikátních osobních postřehů. Posluchači se tak dozvěděli např. historku o tom, jak pracovníci pozemního řídícího střediska MERů nakupovali po celé Californii pytle různě jemných písků a z nich potom "vytvářeli" co nejvěrnější napodobeninu závěje, v níž před nedávnem uvízl Opportunity. Nebo kolik lidí se v jednotlivých fázích projektu na misi k Marsu podílelo. Jen pro doplnění - v současné době zajišťuje činnost obou roverů zhruba 80 pracovníků JPL.
V závěru se příjemná paní Nagin Cox vyznala z radosti, kterou jí přinesla nabídka podílet se na nově připravovaném projektu KEPLER - speciálním dalekohledu na oběžné dráze, který bude hledat planety podobné Zemi u hvězd mimo naší Sluneční soustavu (plánovaný start v roce 2007). Jak sama řekla, jde o nejúžasnější projekt NASA v dějinách.
O jejích vysokých kvalitách svědčí fakt, že se stala zástupcem hlavního inženýra projektu. Ve stejné funkci již pracovala v projektu MER.
Součástí programového odpoledne v pražském Planetáriu byl i blok přednášek o hledání planet mimo Sluneční soustavu a premiéra komponovaného pořadu "Cizí světy - hledá se Země".
Závěrem snad pouhé postesknutí: škoda, že ani tak zajímavá osobnost, jakou paní Nagin Cox bezesporu s ohledem na svojí práci je, nepřivede do Planetária více zájemců. Kdo by mohl našincům, odkázaným v drtivé většině pouze na zprostředkované informace z internetu a odborného tisku, sdělit víc než člověk přímo do úžasných projektů NASA zapojený? Nenaplněný sál Planetária je asi jediným mínusem zajímavého programu.
Věřím, že všichni posluchači si z vyprávění paní Nagin odnesli milé vzpomínky a zajímavé informace.