Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Pokus o stavbu české amatérské družice
Aleš Holub Vytisknout článek

Pokus o stavbu české amatérské družice

Po několika letech výměny názorů v diskusním fóru na www.kosmo.cz, jsme začátkem roku 2004 dospěli k přesvědčení, že bychom se měli pokusit o stavbu české amatérské družice, a tak prověřit jak naše reálné možnosti, tak i principy možného dalšího rozvoje kosmonautiky (zmenšování, zlevňování, komerčně dostupné díly).


Proto jsme spustili projekt, který si klade za cíl zkonstruovat a postavit malou amatérskou družici (vědeckou nanosondu, sluneční plachetnici). Smyslem je ověřit funkčnost co nejjednodušší a nejlevnější konstrukce v kosmu, reálnost dostupnosti takové konstrukce pro amatéry (s nízkým rozpočtem) a případně i prověření možností perspektivních kosmických pohonů.

Počítáme s tím, že když budeme mít k dispozici letuschopnou družici (sondu), tak budeme schopni zajistit i její bezplatné, nebo sponzorsky dotované, vypuštění na vhodnou oběžnou dráhu (nejlépe přechodovou ke geostacionární [GTO]) jako doplňkový náklad u některé z řady velkých telekomunikačních družic.

Rozhodli jsme se, že ještě před přesnou definicí našeho cíle, se pokusíme získat do týmu další schopné lidi, prozkoumat zahraniční realizované minidružice a zmapovat i dostupnost některých základních dílů. Z předběžného průzkumu realizovaných minidružic plyne, že hlavní uvažované principy (především použití dostupných komerčních dílů i v kosmu) jsou v zásadě správné a uskutečnitelné.

Vrcholnou vizí je celosvětový rozvoj nanodružic a nanosond, sloužících k amatérskému, nebo privátnímu kosmickému výzkumu, zábavě i podnikání.

V tuto chvíli v projektu uvažujeme o stavbě technologické družice, ověřující základní díly pro náš nejvyšší cíl, tedy amatérskou meziplanetární sondu. Tato první družice by měla sloužit k prověření naší schopnosti postavit základní součásti sondy, otestovat je a ověřit jejich činnost na oběžné dráze. V ideálním případě bychom rádi vyzkoušeli pohon sluneční plachtou. Pro sledování chování plachty i pro sledování okolního prostoru by na palubě měl být digitální fotoaparát. Abychom mohli s družicí komunikovat a řídit ji, potřebujeme alespoň napájení solárními články, radiomodem a řídicí počítač. Základní díly družice jsou tedy poměrně jasné. Co z toho je ale pro nás opravdu reálně dostupné? To musíme teprve zjistit.

Domníváme se, že ideálními členy našeho týmu jsou nadšení amatéři. Abychom zkušené amatéry z různých oborů zaujali, inspirovali, povzbudili a nasměrovali i ke kosmonautickým aktivitám, rozhodli jsme se finančně odměnit nejlepší konstruktéry a nabídnout jim spoluúčast na praktickém kosmickém projektu. Abychom tedy zbytečně nevyvíjeli už něco hotového, zmapovali situaci na trhu, a kontaktovali další vhodné lidí do týmu, vyhlašujeme dnem 6.4.2004

INZERÁT NA NÁKUP DÍLŮ PRO VÝVOJ A STAVBU MALÉ AMATÉRSKÉ DRUŽICE

pod názvem Koupím družici, zn. Levně.

Jedná se o tyto díly:
- zdroj [nabídka 3000,- Kč za funkční zařízení]
(fotovoltaika 10W, aku 1000 mAh, stabilizace 12V/1A+5V/2A+3.8V/3A, 200g)
- rádio [nabídka 3000,- Kč za funkční zařízení]
(Tx min. 1W, příkon max. 2W, 9600bd, AX.25, radiomaják, 200g)
- řízení [nabídka 3000,- Kč za funkční zařízení]
(počítač, USB, analogové i digitální I/O, serial I/O, 1W, 200g)
- foťák [nabídka 2000,- Kč za funkční zařízení]
(VGA a více, interní paměť, USB, zorný úhel 180°, videosekvence výhodou, ovládání parametrů expozice, 1W, 200g)
- pohon [nabídka 7000,- Kč za funkční zařízení]
(0.5mN, ovládání tahu, restarty, impuls min. 1000 Ns, 1W, 500g včetně paliva)
- stabilizace [nabídka 1000,- Kč za funkční zařízení]
(aktivní nebo pasivní, 0.1W, životnost min. 1 rok, 100g)
- další zařízení [nabídka 500,- Kč za nejlepší návrh]
(mechanika, vylepšení, experimenty, speciální zařízení, ...)

Uvedené parametry nejsou žádné dogma. Hledáme řešení, jak dosáhnout co nejlepších parametrů při minimálních rozměrech, hmotnosti a spotřebě, a přitom za přijatelnou cenu a složitost. Jsme připraveni diskutovat o celkovém řešení a nechat si poradit.

Obracíme se především na schopné amatéry (modeláře, radioamatéry, elektroniky, robotiky, ...). Máte zájem poslat nějaké své zařízení do kosmu? Chcete se zúčastnit stavby české amatérské družice? Pak neváhejte, a pošlete nám nabídku svých výrobků, dovedností a nápadů. Hledáme nové členy týmu.

Nabídku ale samozřejmě může poslat kdokoliv, tedy jednotlivec, skupina, amatéři, profesionálové i firmy. Všichni mají stejné vyhlídky na to, že díl koupíme právě od nich, a také stejné nároky na odměnu a spoluúčast na projektu.

Nemusí to být nové a originální konstrukce, ale mohou být použity i starší díly, bazarová a "šuplíková" zařízení, nebo přímo komerční zboží. Prostě cokoliv funkčního, splňujícího zadané parametry.

Nabídnuta mohou být i zařízení nesplňující plně požadované parametry. V takovém případě však bude dohodnutá cena nižší, než základní.

Můžete poslat (nabídnout) i jen "papírové" projekty a ideové návrhy, které mohou být použity při stavbě letového kusu družice. Částkou 500,- Kč chceme odměnit i nejlepší teoretické návrhy.

Neváhejte nabídnout jakékoliv svoje služby, nápady a dovednosti, pokud si myslíte, že mohou být při této akci užitečné.

Těšíme se na všechny vaše nápady a konstrukce.

Svoje nabídky, dotazy a připomínky posílejte na e-mail ales@kosmo.cz (Aleš Holub), nebo do diskusního fóra na www.kosmo.cz.

Uzávěrka nabídek je ve čtvrtek 27.5.2004 ve 12:00 hod.

Detaily o projektu i o inzerátu najdete na www.kosmo.cz.




O autorovi



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »