Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Ptejte se konstruktérů první české amatérské družice

Ptejte se konstruktérů první české amatérské družice

První česká amatérská družice - model pro testování solárních článků
První česká amatérská družice - model pro testování solárních článků
Skupina nadšenců vyrábí svou vlastní malou družici. Pokud se ji podaří vypustit do vesmíru, bude to první česká amatérská družice. Tři zástupci vývojového týmu navštíví diskuzní pořad Třetí dimenze ČRo Leonardo. Možnost zeptat se konstruktérů má každý! Zašlete svůj dotaz do 11. června a máte zaručeno, že v pořadu zazní.

Pořad Třetí dimenze je vysílán každý den od 14 hodin. Předpokládaná premiéra pořadu o družici je 19. června. Hosty budou zástupci konstrukčního týmu Ing. David Holas, Mgr. Jaroslav Kousal, PhD a Ing. Jan Doležal.

Družice czCube bude mít tvar krychle o hraně 10 cm, hmotnost 1 kg a povrch pokrytý slunečními články. Čeští konstruktéři vyšli ze standardního modelu CubeSatu, ale snaží se o celou řadu vlastních vylepšení. V družici bude zabudován radiomaják, kterým bude možno satelit zachytit i pomocí vybavení radioamatérů. Orientaci a stabilizaci družice budou zajišťovat magnetometr a silové magnetické cívky. Na palubě bude také digitální kamera s rozlišením přes 640 px. Hlavní funkcí kamery bude sledovat průběh pokusů. Hlavními dvěma pokusy bude rozvinutí sluneční plachty a magnetického tetheru.

Bližší informace o družici najdete v souhrnném článku na stránkách ČRo Leonardo. Detailní popis družice na domovské stránce projektu czCube.

Během hodinového pořadu zazní kolem 35 otázek. Pokud se sejde dost otázek, sestavím pořad výhradně na základě dotazů posluchačů, které obdržím předem emailem. Své otázky prosím směřujte na emailovou adresu sobotka(zavinac)astro.cz.




O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.



7. vesmírný týden 2026

7. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 2. do 15. 2. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti a je viditelný ráno a dopoledne. Nízko na večerní oblohu se dostává Merkur, velké planety jsou zatím vidět všechny. Aktivita Slunce byla vysoká, ale polární záře byla vidět jen v severských zemích. Chystá se start mise Crew-12 k ISS. Před 65 lety se na cestu k Venuši vydala Veněra 1. Před 25 lety přistála NEAR-Shoemaker na planetce Eros a před 15 lety minula mise Stardust kometu 9P/Tempel.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »