Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Sáhněte si na vesmír s Českou kosmickou kanceláří

Sáhněte si na vesmír s Českou kosmickou kanceláří

Vnímání sfér pod Mléčnou dráhou.
Autor: Petr Horálek.

Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře upozorňuje na aktuálně zařazené a probíhající programy pro studenty, mladé vědce a ostatní mladé zájemce o kosmonautiku. A na co se těšit? Kupříkladu, mimo jiné, si budete moci sáhnout na vesmír...

ODYSSEUS ODSTARTOVAL: CSO VYHLAŠUJE NOVOU MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽ

Cílem celoevropské soutěže Odysseus je inspirovat mladé lidi k zapojení do výzkumu vesmíru. Do soutěže, která byla vyhlášena 1. září 2015, se mohou zapojit všichni žáci a studenti ve věku 7 až 22 let a jejich učitelé, kteří se zajímají o obory astronomie a kosmonautika. Uzávěrky podávání přihlášek jsou 15. ledna a 31. března 2016 podle věkových kategorií.

Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy, vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.czechspace.cz/cs/odysseus-odstartoval

EXPEDICE MARS 2015: ZNÁME DVANÁCT FINALISTŮ VZDĚLÁVACÍ SOUTĚŽE

Již dvanáctý ročník soutěže Expedice Mars vrcholí. Na říjnovém semifinálovém víkendu ve slovenské Terchové bylo vybráno 12 finalistů, kteří se za pár dní zúčastní výcviku v Centru mladých kosmonautů v belgickém Transinne. Z této dvanáctky bude potom vybrána pětičlenná posádka, která absolvuje počátkem příštího roku simulovaný let k Rudé planetě a výstup na povrch Marsu.

Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.expedicemars.eu/semifinale-expedice-k-rude-planete/

CanSat: Soutěž studentských minisatelitů

Zajímáte se o satelity a chtěli byste si vyzkoušet sestavit si vlastní? Přihlaste se do soutěže CanSat pořádané vzdělávací kanceláří ESERO a Evropskou vesmírnou agenturou.

Určeno pro kategorii: střední školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.esero.scientica.cz/cansat

Vzdělávací konference „Poznáváme vesmírem“

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury pro Českou republiku pořádá dne 13. 11. 2015 v prostorách Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze popularizační konferenci o využití Vesmíru ve vzdělávání.

Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy
Další informace najdete na adrese:
http://esero.scientica.cz/cze/pages/events

Mise-X: Pátý ročník začíná!

Již popáté bude probíhat mezinárodní vzdělávací soutěž „Mise X: Trénuj jako astronaut“.
Připojte se i vy se svojí třídou k žákům z celého světa a trénujte jako astronauti.

Určeno pro kategorii: základní školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.esero.scientica.cz/mise-x

Vzdělávací víkend: Sáhněte si na vesmír

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury pro Českou republiku pořádá ve dnech 20. – 22. 11. 2015 víkendový seminář s podtitulem “Sáhněte si na vesmír”. Seminář proběhne na Rýchorské boudě v příjemném prostředí Krkonoš. Je určen učitelům přírodovědných předmětů na středních a základních školách, kteří chtějí do své výuky začlenit aktivity související s vesmírem.

Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy
Další informace najdete na adrese:
http://esero.scientica.cz/cze/pages/events

DROP YOUR THESIS! 2016: PŘIPRAVTE STUDENTSKÝ PROJEKT PRO MIKROGRAVITAČNÍ PROSTŘEDÍ PÁDOVÉ VĚŽE ZARM

ESA Education Office nabízí vysokoškolským studentům příležitost k realizaci svého experimentu v prostředí mikrogravitace pádové věže v Centru aplikovaných kosmických technologií a mikrogravitace, ZARM v Brémách. Uzávěrka přihlášek je 18. ledna 2016.

Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.czechspace.cz/cs/drop-your-thesis-2016

SPIN YOUR THESIS! 2016: VÝZVA PRO STUDENTSKÉ HYPERGRAVITAČNÍ EXPERIMENTY NA VELKÉ CENTRIFUZE ESA

ESA vyhlašuje další výzvu pro podávání návrhů studentských experimentů v prostředí hypergavitace v rámci programu Spin Your Thesis! 2016. Vysokoškolští studenti budou mít opět unikátní šanci pracovat na velké centrifuze (LDC) v centru ESA/ESTEC. Uzávěrka přihlášek je 15. listopadu 2015.

Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.czechspace.cz/cs/spin-your-thesis-2016

Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře
Prvního pluku 17, 180 00 Praha 8
Milan Halousek, tel.: 602 153 564, e-mail: halousek@czechspace.cz
(na této e-mailové adrese se můžou i další zájemci přihlásit k odběru informací o studentských programech a zajímavých akcích České kosmické kanceláře, Evropské kosmické agentury a dalších organizátorů)

Další informace o dění v české kosmonautice získáte na stránkách České kosmické kanceláře http://www.czechspace.cz. O úspěších českých studentů na mezinárodních akcích si můžete přečíst na webových stránkách http://www.czechspace.cz/cs/uspechy-studentu



Převzato: Česká kosmická kancelář



O autorovi

Milan Halousek

Milan Halousek

Milan Halousek (* 1961, Pardubice) je jeden z předních českých popularizátorů kosmonautiky. Od roku 2001 je organizátorem dnes již největšího středoevropského setkání zájemců o pilotovanou kosmonautiku KOSMOS-NEWS PARTY, kterého se ravidelně účastní řada českých i zahraničních odborníků a hostů. Od roku 2002 organizuje a koordinuje v České republice akce Světového kosmického týdne, které se zaměřují především na informování nejširší veřejnosti o přínosech kosmonautiky ke každodennímu životu lidí. Je vedoucím odboru Vzdělávání České kosmické kanceláře, předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti a členem Astronomické společnosti Pardubice. V neposlední řadě je také vášnivým sběratelem autogramů kosmonautů a všeho dalšího, co s kosmonautikou a lety do vesmíru souvisí.

Štítky: Česká kosmická kancelář


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »