Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Semináře "Kosmická technika známá neznámá"

Semináře "Kosmická technika známá neznámá"

jsc2005e40052.jpg
Katedra měření ČVUT-FEL a Česká kosmická kancelář pořádají odborné semináře "Kosmická technika známá neznámá". Semináře jsou určeny všem zájemcům o tuto tematiku. Proto, jestli Vás náplň seminářů zaujala, rádi Vás na seminářích uvidíme!

Kde: ČVUT v Praze, Fakulta elektrotechnická, Katedra měření, místnost 316d, 3.patro (nad studijním oddělením), Technická 2, 166 27 Praha 6 Kdy: Semináře začínají vždy v 17:00.

čtvrtek 18. března 2010 - Úvod do historie kosmonautiky
Kosmická éra lidstva začala 4. října 1957 vypuštěním Sputniku, první umělé družice Země. Ale již dlouho před tím, za II. světové války, byly položeny základy kosmonautiky zkonstruováním německých vojenských raket V2… Historie kosmonautiky nejsou jen slavná vítězství, ale i tragické omyly a chyby. Předtím než mohl první člověk otisknout svojí stopu v měsíčním prachu, muselo dobrodružnou cestu prošlapat mnoho průzkumníků, lidských i zvířecích. Mnoho jich věčné lidské přání "dotknout se hvězd" zaplatilo svým životem…

Cestou od válečné rakety V2 do současnosti vás provede Milan Halousek z České kosmické kanceláře.

čtvrtek 8. dubna 2010 - Družicová navigace
Družicová navigace se stala skoro každodenní naší potřebou. Pro náš život založený na informačních technologiích je stále důležitější znát svou přesnou polohu kdekoli na zemském povrchu. V rámci semináře bude vysvětlen princip tohoto měření pomocí družicových systémů, porovnány jednotlivé systémy (americký GPS, evropský Galileo, ruský GLONASS atd.). Seminář Vás provede jak historií a současností družicové navigace, tak Vás i seznámí s vizemi v této oblasti. Odpoví Vám na otázky související se zprovozňováním evropského družicového systému Galileo a nejenom to.

Seminářem vás provede prof. Ing. František Vejražka, Katedra radioelektroniky, FEL, ČVUT v Praze.

čtvrtek 15. dubna 2010 - Přístrojové vybavení kosmických prostředků
Proč je tak obtížné v kosmu přežít? Jak lze překonat nástrahy prostředí? Čím se liší pozemní technika od té "kosmické"? Na tyto otázky odpoví tato přednáška, která současně umožní pohlednout do oblastí techniky, které jsou v kosmických aktivitách využívány a které přinášejí lidstvu prospěch. Pokusí se odpovědět, jak s pomocí ojedinělých přístrojů je možné posílit své smysly a získat nové obdivuhodné poznatky o okolním vesmíru. Historické mety "dobývání" kosmu jsou vyhrazeny pouze několika vyvoleným. V posledních několika desetiletích je však kosmická technika předmětem každodenního profesního zájmu a zdrojem obživy pro desetitisíce inženýrů po celé planetě. Na příkladech konkrétních technických řešení nahlédneme do této tvořivé a zodpovědné práce, bez které by nebylo slavných prvenství.

Seminářem vás provede Dr. Radek Peřestý, VZLÚ v Praze.

čtvrtek 29. dubna 2010 - Kosmická a letecká medicína a psychologie
Přednášející a téma bude doplněno dodatečně. Děkujeme za pochopení!

čtvrtek 13. května 2010 - Aktivity České republiky v kosmonautice
Česká republika jako pokračovatel bývalého Československa se může vykázat bohatou tradicí kosmického výzkumu. Československo bylo jedním z nejaktivnějších členů mezinárodního programu Interkosmos. Tato spolupráce vyvrcholila řadou vlastních umělých družic Magion (1978-1996) a letem československého kosmonauta Vladimíra Remka (1978). Pro současný rozvoj kosmických aktivit v České republice, a to jak vědeckovýzkumných tak aplikačních a technologických, je klíčová mezinárodní spolupráce, především v rámci Evropy a Evropské kosmické agentury ESA, jíž je Česká republika členem od roku 2008. Programy ESA tedy představují pro české vědecké a průmyslové organizace široké možnosti k zapojení se do kosmických aktivit. Spolupráce České republiky a ESA má tedy z tohoto pohledu zásadní důležitost.

Širokým spektrem zapojení České republiky do kosmických aktivit vás provede Michal Václavík z České kosmické kanceláře.

V rámci bloku seminářů bude pořádána i večerní návštěva hvězdárny v Ondřejově. Informace k této akci budou podány na prvním či druhém semináři.

Bližší informace: http://measure.feld.cvut.cz/groups/lis
Kontakt: Ing. Jan Roháč, Ph.D.- xrohac@fel.cvut.cz

Převzato z www.czechspace.cz




O autorovi

Milan Halousek

Milan Halousek

Milan Halousek (* 1961, Pardubice) je jeden z předních českých popularizátorů kosmonautiky. Od roku 2001 je organizátorem dnes již největšího středoevropského setkání zájemců o pilotovanou kosmonautiku KOSMOS-NEWS PARTY, kterého se ravidelně účastní řada českých i zahraničních odborníků a hostů. Od roku 2002 organizuje a koordinuje v České republice akce Světového kosmického týdne, které se zaměřují především na informování nejširší veřejnosti o přínosech kosmonautiky ke každodennímu životu lidí. Je vedoucím odboru Vzdělávání České kosmické kanceláře, předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti a členem Astronomické společnosti Pardubice. V neposlední řadě je také vášnivým sběratelem autogramů kosmonautů a všeho dalšího, co s kosmonautikou a lety do vesmíru souvisí.



45. vesmírný týden 2024

45. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 11. do 10. 11. 2024. Měsíc dorůstající do první čtvrti je na večerní obloze. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) je stále viditelná alespoň triedrem nebo větším dalekohledem. Venuše je krátce po západu vidět velmi nízko nad jihozápadem, Saturn brzy vrcholí nad jihem, Jupiter je výše až kolem půlnoci a Mars zůstává nejlépe viditelný nad ránem. Slunce zdobí několik větších skvrn. Na čínské stanici došlo k výměně posádek a po rekordně dlouhém pobytu přistála loď Šen-čou 18. Každý týden probíhá několik startů Falconu 9 se Starlinky, což se na obloze projevuje viditelností vláčků teček. Devadesát let uplynulo od narození významného amerického astrofyzika a popularizátora Carla Sagana.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NGC 1499 Kalifornia

Hmlovina Kalifornia (NGC 1499) je difúzna hmlovina v súhvezdí Perzeus. Svoj názov dostala podľa svojho podlhovastého vzhľadu, ktorý môže pripomínať Kalifornský polostrov. Pozorovania Hmlovina sa nachádza v južnej časti súhvezdia severne od hviezdy 4. magnitúdy s názvom ξ Perseus (Xie Perseus). Na oblohe má pretiahnutý tvar, smeruje od severozápadu na juhovýchod a jej rozmery sú 4° × 1,5°. Tieto rozmery má však len na fotografiách a vizuálne sa pozoruje veľmi ťažko, pretože má nižšiu povrchovú jasnosť ako väčšina ostatných emisných hmlovín. Jasnejšia časť hmloviny, ktorú možno vidieť ďalekohľadom, má rozmery 160′×40′. Na veľmi tmavej oblohe ju možno vidieť v náznaku voľným okom. História pozorovania Túto hmlovinu objavil Edward Emerson Barnard 3. novembra 1885 pomocou šesťpalcového ďalekohľadu (priemer 150 mm). O šesť rokov neskôr ju pozoroval aj Friedrich Simon Archenhold, ktorý ju nezávisle od neho spoluobjavil 27. októbra 1891. Barnard hmlovinu niekoľkokrát fotografoval a v roku 1895 publikoval jeden jej podrobný šesťhodinový snímok. Hmlovina bola objavená len niekoľko rokov pred vydaním Nového všeobecného katalógu, v ktorom je uvedená pod poradovým číslom 1499. Vlastnosti Hmlovina leží vo vzdialenosti 1 340 svetelných rokov od Zeme a jej skutočná veľkosť je približne 100 svetelných rokov. Pravdepodobne ju ožaruje hviezda ξ Persei, modrobiela hviezda hlavnej postupnosti, ktorej bola pridelená spektrálna klasifikácia O7e. Táto hviezda patrí do združenia OB s názvom Perseus OB2, ktorého najjasnejším členom je hviezda ζ Persei (Zeta Persei). Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 150/600 (150/450 F3), Starizona Nexus 0.75x komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, Gemini EAF focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 323x120 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 82x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 90 flats, master darks, master darkflats 24.10. až 4.11.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »