Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Soutěž pro elektronické kutily: Vypusťte sondu a nechte ji obletět svět!

Soutěž pro elektronické kutily: Vypusťte sondu a nechte ji obletět svět!

Soutěž pro elektronické kutily: Vypusťte sondu a nechte ji obletět svět!
Autor: HaP Brno.

Z brněnské Kraví Hory začátkem března vyletí do atmosféry sondy přivázané na šňůrce k „party“ balonku. Radioamatéři a kutilové budou soutěžit, která z jejich sond vydrží v oblacích co nejdéle. Některé mají šanci obletět i několikrát Zemi ve výšce osm až deset kilometrů. Brněnská hvězdárna spustila soutěž picoBalloon 2020, ve které se hraje o nejdelší let i tisíc euro. Radioamatéři a vědečtí nadšenci přihlásit do soutěže už jen do 19. února!

„Soutěž se koná již po druhé, vnímáme ji jako motivační, pro kutily i radioamatéry. První ročník byl zkušební, letos ale půjde skutečně do tuhého. V minulém roce dorazilo na start deset týmů z Česka, Německa, Polska a Slovenka. Sedmi z nich úspěšně odstartovalo a vysílalo. Bohužel příroda byla nemilosrdná a sondy vletěly do bouřky nad Polskem. Nakonec ve vzduchu nejdéle – 7 hodin 51 minut a 44 sekund - vydržela výprava Thomase Krahna a Svena Steudteho.“ Uvedl Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno a velitel stroje na zázraky.

Radioamatéři a další nadšenci tam mají už jen 14 dní na to, aby zkonstruovali sondu, která bude natolik lehká, že ji speciální fóliový balonek nafouknutý nosným plynem unese a zároveň tak odolná, že dokáže vysílat i za drsného počasí. Když pak dorazí 2. března na start, přivážou organizátoři jeho sondu k balonku a budou sledovat její let.

Může to trvat jen pár hodin, ale klidně i řadu dní.

Jak postupovat?

 • Zaregistrujte svůj tým e-mailem zaslaným na balon@hvezdarna.cz
 • V přihlášce prosím uveďte jména
  •  jednotlivých členů,
  • pokud jste ze střední nebo vysoké školy, tak její název,
  •  e-mail a nejlépe i telefon na šéfkonstruktéra (vedoucího) vašeho týmu
 • Uzavírka přihlášek je v úterý 19. února 2020 půlnoci (00:00).
 • Startuje se v pondělí 2. března 2020 v 10 hodin.

Pravidla soutěže

 • Soutěž je určena pro jednotlivce i družstva, každý přihlášený (jednotlivec nebo družstvo) může zkonstruovat a vypustit 1 sondu.
 • Balóny budou postupně vypouštěny 2. března od 10:00 z Hvězdárny a planetária Brno. Změna času v případě nepříznivých meteorologických podmínek vyhrazena.
 • Veškeré náklady na účast v soutěži (stavba sondy, cesta, ubytování) si hradí konstruktéři.
 • Organizátoři zajistí zdarma plnící plyn a balóny Qualatex 36”, které musí účastníci použít. Sondu nelze vypustit na vlastním balónu, včetně vlastního plnícího plynu.
 • Každé sondě bude přidělen 1 balón.
 • Pořadí výherců bude určovat celková doba letu.
 • Jako celková doba letu se počítá čas od vypuštění po zaslání poslední zprávy o poloze. Pokud nedojde k přihlášení sondy po dobu 240 hodin (10 dní), bude prohlášena za ztracenou.
 • Použitá frekvence ani komunikační protokol nejsou stanoveny. Sonda však musí používat takovou komunikaci, aby ji bylo možné zachytit na jakémkoliv místě na planetě, a současně, aby konstruktéři dodrželi zákony a pravidla telekomunikačního provoz (rádiové frekvence) v jednotlivých zemích světa.
 • Hmotnost sondy s veškerým příslušenství nesmí přesáhnout 20 gramů. Sondy budou před startem zvážené pomocí přesné váhy. Sondy s vyšší hmotností budou diskvalifikovány a nepřipuštěni ke startu.
 • Povinná informace získaná ze sondy musí být alespoň přibližná výška, ve které se nachází. Způsob určení libovolný.
 • Průběžně získané informace ze sondy je účastník povinen ihned poskytovat organizátorům soutěže.
 • Pořadatel nenese odpovědnost za uvedení nesprávných či nepřesných informací v souvislosti se soutěží (ať už byly způsobené lidským faktorem či technickou vadou).
 • Pořadatel upozorňuje, že jakýkoliv úmyslný pokus poškodit nebo narušit legitimní chod soutěže může být kvalifikován jako porušení platných právních předpisů, může vést k vyloučení soutěžícího ze soutěže a může rovněž zakládat právo pořadatele na náhradu způsobené škody.
 • Účast v soutěži je dobrovolná. Vítězové budou vyrozuměni po skončení soutěže. Vyplacení odměny je podmíněno písemným souhlasem soutěžících.
 • V případě nejasností nebo pochybností má rozhodné slovo ředitel Hvězdárny a planetária Brna. Není proti němu odvolání.

O co se soutěží?

 • Konstruktéři nejdéle letícího balonu (anebo posledního vysílajícího a letícího balonu) obdrží cílovou prémii ve výši 1000 euro (resp. ekvivalent v českých korunách).
 • Konstruktéři čtyř dalších nejdéle letících balónů obdrží cenu ve výši 200 euro (resp. ekvivalent v českých korunách).

Soutěž organizuje Hvězdárna a planetárium Brno a SOSA – Slovak Organisation for Space Activities. Akce je součástí projektu Jihomoravský kraj fandí vědě v rámci Brno Space Days – Dny jihomoravské kosmonautiky.Převzato: Hvězdárna a planetárium BrnoO autorovi

Jiří Dušek

Jiří Dušek

Jiří Dušek (* 11. srpna 1971, Sušice) je český astronom a astrofyzik, ředitel brněnské hvězdárny. V Brně žije od svých tří let. O astronomii se zajímal od dětství, což vyústilo ve studium astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Dlouhodobě působí na Hvězdárně a planetáriu Brno, jejímž ředitelem se stal v roce 2008. Je autorem populárně naučných programů, které jsou v planetáriu promítány veřejnosti, a také různých publikací z oblasti astronomie. Je po něm pojmenována planetka (14054) Dušek.

Štítky: Hvězdárna a planetárium Brno


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1, Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »