Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Světová kosmonautika v Česku (nejen) pro mládež

Světová kosmonautika v Česku (nejen) pro mládež

Plánovaná základna na Marsu. Autor: NASA.
Plánovaná základna na Marsu.
Autor: NASA.
Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře upozorňuje na aktuálně zařazené a probíhající programy pro studenty, mladé vědce a ostatní mladé zájemce o kosmonautiku.

Světový kosmický týden 2012 v České republice
Česká kosmická kancelář, národní koordinátor Světového kosmického týdne v České republice, děkuje všem, kteří se zapojili přednáškami, výstavami, besedami, školními soutěžemi i dalšími akcemi do letošních celosvětových oslav kosmonautiky.

Expedice Mars 2012 - poznej vesmír...
V úterý 30. října 2012 se vrátila do Prahy skupina dvanácti mladých českých a slovenských zájemců o kosmonautiku a vesmír, kteří se v belgickém výcvikovém centru mladých kosmonautů (EuroSpace Center) v Transinne zúčatnili finále již devátého ročníku mezinárodní vědomostní soutěže "EXPEDICE MARS".

Další informace najdete na adrese:
www.czechspace.cz/cs/vzdelavani/em

Mise-X: Trénuj jako kosmonaut - 2013
Česká kosmická kancelář hledá třídní kolektivy dětí ve věku 8-12 roků (po dohodě i mladší nebo starší), které se chtějí zapojit do třetího ročníku celosvětového vzdělávacího projektu podporovaného předními světovými kosmickými agenturami a zaměřeného na zdravý životní styl dětí. Třídní týmy mladých kosmonautů si vyzkouší řadu fyzických cvičení a učebních lekcí, podobných těm, pomocí kterých se připravují opravdoví kosmonauti. Dozvědí se, jak je důležitý aktivní životní styl, pohyb, sport a zdravá výživa.

Přihlášky soutěžních třídních týmů posílejte do 15. prosince 2012

Určeno pro kategorii: základní školy
Další informace najdete na adrese:
www.czechspace.cz/cs/vzdelavani/mise-x

Honeywell Educators @ Space Academy 2013
Již desátý ročník letní školy kosmonautiky určený pro pedagogy základních a středních škol z celého světa, kteří vyučují matematiku a vědní předměty, se uskuteční v Rocket Center v Huntsville (Alabama, USA) v termínech 14.-20. června 2013 a 21.-27. června 2013. Uzávěrka přihlášek je 14. 12. 2012

Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy
Další informace najdete na adrese:
www.czechspace.cz/cs/vzdelavani/hesa

Člověk ve vesmíru - umělecká soutěž pro mládež
UZÁVĚRKA ZASÍLÁNÍ SOUTĚŽNÍCH PRACÍ JE POSUNUTA NA 15.11.2012! Nech se inspirovat a buď kreativní! Druhá mezinárodní umělecká soutěž pro mládež "Člověk ve vesmíru" je určena studentům z celého světa ve věku 10 - 18 roků, kteří se chtějí výtvarně, literárně, hudebně nebo pomocí videa vyjádřit na téma "Jak budou lidé využívat vědu a technologie pro průzkum vesmíru a jaká tajemství tam objeví?"

Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy
Další informace najdete na adrese:
www.czechspace.cz/cs/vzdelavani/youth-art

Semináře „Kosmická technika známá neznámá“
Katedra měření ČVUT-FEL ve spolupráci s Českou kosmickou kanceláří a Odbornou společností leteckou ČR pořádají další ročník cyklu odborných seminářů „Kosmická technika známá neznámá“. Semináře jsou určeny všem zájemcům o tuto tematiku. Proto, jestli Vás náplň seminářů zaujala, rádi Vás na seminářích uvidíme!

Určeno pro kategorii: vysoké školy, střední školy, veřejnost
Další informace najdete na adrese:
www.czechspace.cz/cs/vzdelavani/seminare-kosmicka-technika-znama-neznama

Drop Your Thesis! 2013
Odbor vzdělávání ESA-EDUCATION vyhlašuje termín na podávání přihlášek ke studentským experimentům v rámci programu Drop Your Thesis! 2013. Uzávěrka podávání návrhů experimentů je 11. 2. 2013

Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
www.czechspace.cz/cs/vzdelavani/drop

OSIRIS-REx - pojmenuj asteroid!
Studenti z celého světa mají možnost pojmenovat asteroid, ze kterého plánuje americká NASA přinést první vzorky zpět na Zem. Mise, která by měla odstartovat v roce 2016, zamíří k zatím bezejmennému asteroidu (101955) 1999 RQ36. A právě ten mají možnost studenti z celého světa ve věku do 18 roků pojmenovat. Uzávěrka přijímání návrhů je 2. 12. 2012

Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy
Další informace najdete na adrese:
www.czechspace.cz/cs/vzdelavani/osiris-rex

CanSat – středoškolský „minisatelit“ v plechovce od limonády
ESA Education Office vyhlašuje třetí ročník evropské studentské středoškolské soutěže ve stavbě funkčního „minisatelitu“. Soutěž se uskuteční na konci dubna 2013 v Nizozemsku. Uzávěrka přihlášek soutěžních týmů je 4. 11. 2012.

Určeno pro kategorii: střední školy
Další informace najdete na adrese:
www.czechspace.cz/cs/vzdelavani/cansat

Spin Your Thesis! 2013
Odbor vzdělávání ESA-EDUCATION vyhlašuje termín na podávání přihlášek ke studentským experimentům v rámci programu Spin Your Thesis! 2013. Uzávěrka přihlášek je 10. prosince 2012

Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
www.czechspace.cz/cs/vzdelavani/syt

17th ISU International Symposium 2013
isu-logoisu-logoInternational Space University (ISU) pořádá mezinárodní konferenci v termínu 5. - 7. 3. 2013 na téma "SPACE TECHNOLOGY AND TELE-REACH: BENEFITING HUMANITY ON EARTH AND BEYOND"

Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
www.czechspace.cz/cs/vzdelavani/isu-symposium

GNSS PhD Summit 2012
Studentská konference "GNSS PhD Summit 2012" zaměřená na globální navigační systémy a určená především studentům doktorského studia, jejichž disertační téma se vztahuje k oblasti družicové navigace a GNSS se koná 21. - 22. 11. 2012 na University FAF Munich (Neubiberg, Germany)

Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
www.czechspace.cz/cs/vzdelavani/gnss-sun

Další informace o programech pro studenty a mladé zájemce o kosmonautiku najdete na stránkách Centra studentských aktivit České kosmické kanceláře http://www.czechspace.cz/cs/vzdelavani

Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře
Prvního pluku 17, 180 00 Praha 8
Milan Halousek, vedoucí Odboru vzdělávání
tel.: 602 153 564
e-mail: halousek@czechspace.cz
(na této e-mailové adrese se můžou i další zájemci přihlásit k odběru informací o studentských programech a zajímavých akcích České kosmické kanceláře, Evropské kosmické agentury a dalších organizátorů)

Další informace o dění v české kosmonautice získáte na stránkách České kosmické kanceláře www.czechspace.cz.
O autorovi

Milan Halousek

Milan Halousek

Milan Halousek (* 1961, Pardubice) je jeden z předních českých popularizátorů kosmonautiky. Od roku 2001 je organizátorem dnes již největšího středoevropského setkání zájemců o pilotovanou kosmonautiku KOSMOS-NEWS PARTY, kterého se ravidelně účastní řada českých i zahraničních odborníků a hostů. Od roku 2002 organizuje a koordinuje v České republice akce Světového kosmického týdne, které se zaměřují především na informování nejširší veřejnosti o přínosech kosmonautiky ke každodennímu životu lidí. Je vedoucím odboru Vzdělávání České kosmické kanceláře, předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti a členem Astronomické společnosti Pardubice. V neposlední řadě je také vášnivým sběratelem autogramů kosmonautů a všeho dalšího, co s kosmonautikou a lety do vesmíru souvisí.

Štítky: Česká kosmická kancelář


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »