Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Světová kosmonautika v Česku (nejen) pro mládež

Světová kosmonautika v Česku (nejen) pro mládež

Plánovaná základna na Marsu. Autor: NASA.
Plánovaná základna na Marsu.
Autor: NASA.
Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře upozorňuje na aktuálně zařazené a probíhající programy pro studenty, mladé vědce a ostatní mladé zájemce o kosmonautiku.

Světový kosmický týden 2012 v České republice
Česká kosmická kancelář, národní koordinátor Světového kosmického týdne v České republice, děkuje všem, kteří se zapojili přednáškami, výstavami, besedami, školními soutěžemi i dalšími akcemi do letošních celosvětových oslav kosmonautiky.

Expedice Mars 2012 - poznej vesmír...
V úterý 30. října 2012 se vrátila do Prahy skupina dvanácti mladých českých a slovenských zájemců o kosmonautiku a vesmír, kteří se v belgickém výcvikovém centru mladých kosmonautů (EuroSpace Center) v Transinne zúčatnili finále již devátého ročníku mezinárodní vědomostní soutěže "EXPEDICE MARS".

Další informace najdete na adrese:
www.czechspace.cz/cs/vzdelavani/em

Mise-X: Trénuj jako kosmonaut - 2013
Česká kosmická kancelář hledá třídní kolektivy dětí ve věku 8-12 roků (po dohodě i mladší nebo starší), které se chtějí zapojit do třetího ročníku celosvětového vzdělávacího projektu podporovaného předními světovými kosmickými agenturami a zaměřeného na zdravý životní styl dětí. Třídní týmy mladých kosmonautů si vyzkouší řadu fyzických cvičení a učebních lekcí, podobných těm, pomocí kterých se připravují opravdoví kosmonauti. Dozvědí se, jak je důležitý aktivní životní styl, pohyb, sport a zdravá výživa.

Přihlášky soutěžních třídních týmů posílejte do 15. prosince 2012

Určeno pro kategorii: základní školy
Další informace najdete na adrese:
www.czechspace.cz/cs/vzdelavani/mise-x

Honeywell Educators @ Space Academy 2013
Již desátý ročník letní školy kosmonautiky určený pro pedagogy základních a středních škol z celého světa, kteří vyučují matematiku a vědní předměty, se uskuteční v Rocket Center v Huntsville (Alabama, USA) v termínech 14.-20. června 2013 a 21.-27. června 2013. Uzávěrka přihlášek je 14. 12. 2012

Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy
Další informace najdete na adrese:
www.czechspace.cz/cs/vzdelavani/hesa

Člověk ve vesmíru - umělecká soutěž pro mládež
UZÁVĚRKA ZASÍLÁNÍ SOUTĚŽNÍCH PRACÍ JE POSUNUTA NA 15.11.2012! Nech se inspirovat a buď kreativní! Druhá mezinárodní umělecká soutěž pro mládež "Člověk ve vesmíru" je určena studentům z celého světa ve věku 10 - 18 roků, kteří se chtějí výtvarně, literárně, hudebně nebo pomocí videa vyjádřit na téma "Jak budou lidé využívat vědu a technologie pro průzkum vesmíru a jaká tajemství tam objeví?"

Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy
Další informace najdete na adrese:
www.czechspace.cz/cs/vzdelavani/youth-art

Semináře „Kosmická technika známá neznámá“
Katedra měření ČVUT-FEL ve spolupráci s Českou kosmickou kanceláří a Odbornou společností leteckou ČR pořádají další ročník cyklu odborných seminářů „Kosmická technika známá neznámá“. Semináře jsou určeny všem zájemcům o tuto tematiku. Proto, jestli Vás náplň seminářů zaujala, rádi Vás na seminářích uvidíme!

Určeno pro kategorii: vysoké školy, střední školy, veřejnost
Další informace najdete na adrese:
www.czechspace.cz/cs/vzdelavani/seminare-kosmicka-technika-znama-neznama

Drop Your Thesis! 2013
Odbor vzdělávání ESA-EDUCATION vyhlašuje termín na podávání přihlášek ke studentským experimentům v rámci programu Drop Your Thesis! 2013. Uzávěrka podávání návrhů experimentů je 11. 2. 2013

Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
www.czechspace.cz/cs/vzdelavani/drop

OSIRIS-REx - pojmenuj asteroid!
Studenti z celého světa mají možnost pojmenovat asteroid, ze kterého plánuje americká NASA přinést první vzorky zpět na Zem. Mise, která by měla odstartovat v roce 2016, zamíří k zatím bezejmennému asteroidu (101955) 1999 RQ36. A právě ten mají možnost studenti z celého světa ve věku do 18 roků pojmenovat. Uzávěrka přijímání návrhů je 2. 12. 2012

Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy
Další informace najdete na adrese:
www.czechspace.cz/cs/vzdelavani/osiris-rex

CanSat – středoškolský „minisatelit“ v plechovce od limonády
ESA Education Office vyhlašuje třetí ročník evropské studentské středoškolské soutěže ve stavbě funkčního „minisatelitu“. Soutěž se uskuteční na konci dubna 2013 v Nizozemsku. Uzávěrka přihlášek soutěžních týmů je 4. 11. 2012.

Určeno pro kategorii: střední školy
Další informace najdete na adrese:
www.czechspace.cz/cs/vzdelavani/cansat

Spin Your Thesis! 2013
Odbor vzdělávání ESA-EDUCATION vyhlašuje termín na podávání přihlášek ke studentským experimentům v rámci programu Spin Your Thesis! 2013. Uzávěrka přihlášek je 10. prosince 2012

Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
www.czechspace.cz/cs/vzdelavani/syt

17th ISU International Symposium 2013
isu-logoisu-logoInternational Space University (ISU) pořádá mezinárodní konferenci v termínu 5. - 7. 3. 2013 na téma "SPACE TECHNOLOGY AND TELE-REACH: BENEFITING HUMANITY ON EARTH AND BEYOND"

Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
www.czechspace.cz/cs/vzdelavani/isu-symposium

GNSS PhD Summit 2012
Studentská konference "GNSS PhD Summit 2012" zaměřená na globální navigační systémy a určená především studentům doktorského studia, jejichž disertační téma se vztahuje k oblasti družicové navigace a GNSS se koná 21. - 22. 11. 2012 na University FAF Munich (Neubiberg, Germany)

Určeno pro kategorii: vysoké školy
Další informace najdete na adrese:
www.czechspace.cz/cs/vzdelavani/gnss-sun

Další informace o programech pro studenty a mladé zájemce o kosmonautiku najdete na stránkách Centra studentských aktivit České kosmické kanceláře http://www.czechspace.cz/cs/vzdelavani

Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře
Prvního pluku 17, 180 00 Praha 8
Milan Halousek, vedoucí Odboru vzdělávání
tel.: 602 153 564
e-mail: halousek@czechspace.cz
(na této e-mailové adrese se můžou i další zájemci přihlásit k odběru informací o studentských programech a zajímavých akcích České kosmické kanceláře, Evropské kosmické agentury a dalších organizátorů)

Další informace o dění v české kosmonautice získáte na stránkách České kosmické kanceláře www.czechspace.cz.
O autorovi

Milan Halousek

Milan Halousek

Milan Halousek (* 1961, Pardubice) je jeden z předních českých popularizátorů kosmonautiky. Od roku 2001 je organizátorem dnes již největšího středoevropského setkání zájemců o pilotovanou kosmonautiku KOSMOS-NEWS PARTY, kterého se ravidelně účastní řada českých i zahraničních odborníků a hostů. Od roku 2002 organizuje a koordinuje v České republice akce Světového kosmického týdne, které se zaměřují především na informování nejširší veřejnosti o přínosech kosmonautiky ke každodennímu životu lidí. Je vedoucím odboru Vzdělávání České kosmické kanceláře, předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti a členem Astronomické společnosti Pardubice. V neposlední řadě je také vášnivým sběratelem autogramů kosmonautů a všeho dalšího, co s kosmonautikou a lety do vesmíru souvisí.

Štítky: Česká kosmická kancelář


20. vesmírný týden 2022

20. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 5. do 22. 5. 2022. Měsíc bude v úplňku a nastává zatmění, u nás viditelné nízko nad obzorem jako částečné. Přehlídku planet viditelných okem nabízí ranní obloha. Nejjasnější Venuše se úhlově vrací ke Slunci. Lépe je vidět Jupiter a nejvýše jsou ráno Mars a Saturn. Skvrny na povrchu Slunce jsou stále k vidění a aktivita hvězdy je zvýšená. Astronomové publikovali záběr černé díry v centru naší Galaxie. InSight zaznamenala na Marsu dosud nejsilnější otřes. Po dvou startech Falconu 9 v minulém týdnu očekáváme tento týden třetí. ULA plánuje otestovat svoji kosmickou loď Starliner. Vynikající český astronom Ivan Šolc by se letos dožil 95 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Carina a sopka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2022 získal snímek „Carina a sopka“, jehož autorem je Lukáš Veselý Mlhovina Carina, sopečný ostrov La Palma i samotný kráter vulkánu Cumbre Vieja, to vše se vešlo vítězi dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce do jednoho fotografického

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Setkání planetek.

Setkání planetek. Rozměry obrázku jsou 30 x 15 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka (7335) 1989 JA je řazena do typu Apollo a prochází nejblíže Zemi mezi roky 1916 až 2194. V době fotografování byla od Země vzdálena 0.072 au a jasnost měla 13.2 magnitudy. O deset dní později bude o magnitudu jasnější a více než dvakrát blíže, ale na jižní obloze. V roce 1989 ji objevila E. Helinová na Mt. Palomaru. Planetka (15903) Rolandflorrie byla podstatně slabší, asi 17.3 magnitudy a nacházela se ve vzdálenosti 1.385 au od Země. V roce 1997 ji objevil amatérský astronom trpící v dětství Aspergerovým syndromem T. Handley v Burlingtonu (New Jersey) a dal jí jména svých rodičů.

Další informace »