Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Světový kosmický týden 2006 v Česku

Světový kosmický týden 2006 v Česku

SKT2006_plakat.jpg
Už popáté se naše země prostřednictvím České kosmické kanceláře přihlásila k mezinárodní akci World Space Week, Světový kosmický týden (SKT). Ta se koná vždy v termínu od 4. do 10. října. Nejinak tomu bude i letos, přičemž ústředním mottem akce je "Vesmír pro záchranu životů".

SKT je dobrovolnou akcí všech amatérských, poloprofesionálních i profesionálních příznivců kosmonautiky, kteří mají zájem přiložit ruku k dílu a zcela nezištně pro tento obor něco udělat. Zájemci nejsou spoutáni žádnými pravidly, jediným cílem je udělat "něco" pro propagaci kosmonautiky. Zapojit se mohou jednotlivci i organizace (zvláště pak hvězdárny, planetária, školy všech stupňů, zájmové organizace ), a to jakoukoliv formou. Vytvořením nástěnky, besedou, přednáškou pro veřejnost, informováním místních či celostátních médií, výstavou Fantazii se zkrátka meze nekladou.

Jen připomínáme, že akce SKT se celosvětově účastní dobrovolníci z více než pěti desítek zemí celého světa - a že Česko bylo v posledních ročnících akce hodnoceno mezi nejlepšími. Pomozte i vy tento jeden z mála stabilních kosmických přínosů naší země světové kosmonautice zachovat a dále rozvíjet!

Dále upozorňujeme, že není bezpodmínečně nutné dodržet termín SKT (tedy od 4. do 10. října včetně), ale že je možné akce k této události připravit před i po tomto termínu.

Abychom učinili SKT co nejzajímavější, připravili jsme letos jednu velkou novinku: SKT má v Česku poprvé v historii mediálního partnera, kterým se staly Lidové noviny! Každý den v rámci celého týdne bude v tomto celostátním deníku zveřejněna upoutávka na jednu zajímavou akci. Pokud si přejete, aby právě Vaše akce byla mezi těmito zveřejněnými, dejte o ní prosím co nejdříve zprávu organizátorům SKT (viz kontakty níže).

Zároveň vás vyzýváme, abyste nám informace o uskutečněných akcích (místo, typ akce, počet účastníků - event. nějaká zajímavá informace, nejlépe i fotografie) poslali - a to nejpozději do konce října 2006. Informace zpracujeme a uděláme z nich závěrečnou zprávu. Udržíme si i díky vám pozici v prestižní mezinárodní akci, jakou SKT je? Neztratíme své pozice, které jsme si společnými silami v posledních letech vydobyli?

V omezeném počtu je pro organizátory akcí také v letošním roce k dispozici plakát SKT 2006 - prosím, v případě zájmu o něj nás neváhejte kontaktovat na níže uvedených e-mailových adresách.

Oficiální stránky World Space Week: http://www.spaceweek.org/

České stránky Světového kosmického týdne: http://www.czechspace.cz/cs/skt

Světový kosmický týden 2006 v Česku připravují a na vaše informace, náměty, připomínky a dotazy se těší

Tomáš Přibyl a Milan Halousek




O autorovi

Milan Halousek

Milan Halousek

Milan Halousek (* 1961, Pardubice) je jeden z předních českých popularizátorů kosmonautiky. Od roku 2001 je organizátorem dnes již největšího středoevropského setkání zájemců o pilotovanou kosmonautiku KOSMOS-NEWS PARTY, kterého se ravidelně účastní řada českých i zahraničních odborníků a hostů. Od roku 2002 organizuje a koordinuje v České republice akce Světového kosmického týdne, které se zaměřují především na informování nejširší veřejnosti o přínosech kosmonautiky ke každodennímu životu lidí. Je vedoucím odboru Vzdělávání České kosmické kanceláře, předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti a členem Astronomické společnosti Pardubice. V neposlední řadě je také vášnivým sběratelem autogramů kosmonautů a všeho dalšího, co s kosmonautikou a lety do vesmíru souvisí.



16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »