Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Světový kosmický týden 2010

Světový kosmický týden 2010

Světový kosmický týden
Světový kosmický týden
Každoročně od 4. do 10. října 2010 se koná celosvětová oslava kosmonautiky - Světový kosmický týden (World Space Week). Ten vyhlašuje od roku 1999 Organizace spojených národů OSN jako připomenutí dvou významných mezníků v dějinách kosmonautiky - vypuštění první umělé družice světa (4. října 1957, Sputnik-1) a podpisu Mezinárodní úmluvy o mírovém využívání kosmu a kosmických těles (10. října 1967).

Česká republika se akcí SKT účastní od roku 2002, kdy se koordinace všech národních aktivit ujala Česká kosmická kancelář. Do vzdělávacích a popularizačních aktivit se každoročně v České republice zapojují desítky organizací, hvězdáren, škol i jednotlivců.

Světový kosmický týden ukazuje především mladým lidem, že kosmonautika je zajímavý a poutavý obor, plný překvapení a nových možností. Hlavními úkoly Světového kosmického týdne je především celosvětově:

  • Informovat veřejnost o výhodách, které jim přináší kosmický výzkum.
  • Podnítit větší využití kosmu pro udržitelný hospodářský rozvoj.
  • Demonstrovat podporu veřejnosti kosmickým programům.
  • Přivést děti a mládež k zájmu o poznání kosmu a jejich budoucnosti.
  • Podporovat instituce při jejich zapojení do kosmických programů.
  • Starat se o mezinárodní spolupráci v kosmickém výzkumu a vzdělávání.

Kosmonautika má pevné místo v životě lidí na naší planetě. Setkáváme se s ní prakticky každý den, i když to většina z nás ani nevnímá (předpověď počasí, satelitní televizní, rozhlasové a datové přenosy, nové materiály, vědecký výzkum, internet, radiokomunikace, navigace, atd.).

Za několik dní se Praha stane celosvětovým centrem kosmonautiky. Do Kongresového centra se sjede téměř 2.000 předních odborníků na kosmonautiku z desítek států světa. V průběhu 61. mezinárodního astronautického kongresu IAC 2010 zde budou pod mottem "Space for Human Benefit and exploration" diskutovány všechny nejvýznamnější otázky současné kosmonautiky.

Bližší informace o kongresu IAC 2010, který proběhne v termínu 27. září až 1. října 2010, najdete na webových stránkách www.iac2010.cz.

Česká kosmická kancelář je, spolu s Mezinárodní astronautickou federací IAF, hlavním organizátorem tohoto kongresu. Mezinárodní astronautický kongres IAC 2010 bude i největším českým příspěvkem do programu Světového kosmického týdne 2010 v České republice.

Vesmír pro nás do budoucna může být štědrým zdrojem poznání, ale i místem pro lidskou expanzi a naší novou existenci. Věříme, že i letos se najde dostatek nadšených popularizátorů kosmonautiky a zkoumání vesmíru, kteří se do akcí u příležitosti WSW 2010 zapojí. Proto vyzýváme všechny organizátory takovýchto akcí, kteří se chtějí zapojit do programu Světového kosmického týdne, o zaslání informací o jimi připravovaných akcích, které se uskuteční (budou probíhat nebo budou zahájeny) v termínu od 1. října 2010 do 15. října 2010.

V případě, že nepřipravujete žádný program, podpořte, prosím, myšlenku Světového kosmického týdne účastí na některé nabízené akci.

S ohledem na větší popularizaci kosmonautiky budou do přehledu zařazeny všechny akce konané (nebo zahájené) v termínu od 1. října 2010 do 15. října 2010. V případě, že nepřipravujete žádný program, podpořte myšlenku Světového kosmického týdne účastí na některé nabízené akci. Na spolupráci se těší Česká kosmická kancelář (www.czechspace.cz).

Na spolupráci se těší

Milan Halousek,
vedoucí Centra studentských aktivit České kosmické kanceláře
halousek@czechspace.cz, tel. 602 153 564
http://www.czechspace.cz/vzdelavani

Informace:
[1] Česká kosmická kancelář
[2] Světový kosmický týden v ČR
[3] Oficiální stránky World Space Week
[4] Logo WSW




O autorovi

Milan Halousek

Milan Halousek

Milan Halousek (* 1961, Pardubice) je jeden z předních českých popularizátorů kosmonautiky. Od roku 2001 je organizátorem dnes již největšího středoevropského setkání zájemců o pilotovanou kosmonautiku KOSMOS-NEWS PARTY, kterého se ravidelně účastní řada českých i zahraničních odborníků a hostů. Od roku 2002 organizuje a koordinuje v České republice akce Světového kosmického týdne, které se zaměřují především na informování nejširší veřejnosti o přínosech kosmonautiky ke každodennímu životu lidí. Je vedoucím odboru Vzdělávání České kosmické kanceláře, předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti a členem Astronomické společnosti Pardubice. V neposlední řadě je také vášnivým sběratelem autogramů kosmonautů a všeho dalšího, co s kosmonautikou a lety do vesmíru souvisí.



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »