Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Testování motoru raketoplánu

Testování motoru raketoplánu

V pátek 8.11.2002 v 24:00 UT proběhne v centru John C. Stennis test hlavního motoru raketoplánu. Poprvé v historii bude průběh testu možno sledovat na internetu.

Na oběžnou dráhu urychlují raketoplán dvě pomocné rakety na tuhá paliva a tři hlavní motory. Raketoplán je bezpochyby velmi působivý stroj. Hlavní motory raketoplánu (SSME - Space Shuttle Main Engines) pohánějí raketoplány již více než dvacet let. Současné motory jsou samozřejmě mnohem výkonnější a spolehlivější než ty, které poháněly STS-1 12. Dubna 1981.

Zvyšování výkonu a spolehlivosti vyžadují pravidelný program testování a zajišťování bezpečnosti astronautů a přepravovaného nákladu. Centrum John C. Stennis je zodpovědné za testování a letové certifikáty SSME.

Příležitostně je testování SSME zpřístupněno veřejnosti. Poprvé bude umožněno sledovat testování v přímém přenosu na Internetu. Stane se tak v pátek 8.11.2002 v 00:00 UT.

Test spočívá v 520 vteřinovém zážehu vyspělého SSME. Vysílání na Internetu bude obsahovat audio a video z průběhu testu a z testovacího centra. Prezentace začne přibližně 30 minut před zážehem - v 23:30 UT. Uvedené časy jsou plánované doby začátku vysílání/zážehu. Je možné, že dojde k posunu.

Zdroj: NASA




O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »