Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Zažijte Expedici Mars a další aktivity České kosmické kanceláře

Zažijte Expedici Mars a další aktivity České kosmické kanceláře

Expedice Mars 2015 začíná... a připravuje budoucí generaci na skutečné mise na Mars.
Autor: NASA

Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře upozorňuje na aktuálně zařazené a probíhající programy pro studenty, mladé vědce a ostatní mladé zájemce o kosmonautiku. Zapojit se můžete zejména do populární a úspěšné mise Expedice Mars či lákavých soutěží.

DĚTSKÁ EXPEDICE MARS MÁ JEŠTĚ VOLNÁ MÍSTA!

Až do začátku srpna se mohou žáci a studenti od 13 do 18 let hlásit do konkurzu na posádku simulovaného letu do vesmíru. Není však dobré nechávat rozhodnutí na poslední chvíli. Kdo dřív přijde, ten dřív mele – praví stará lidová moudrost. V Expedici Mars to platí také. „Čím dřív se zaregistrujete, tím víc času budete mít na splnění prvních úkolů,“ říká velitel Expedice Mars Michal Vyvlečka.

Expedice Mars je odrazným můstkem, který nastartoval mnoho dětí k cestě za splněním jejich snů. Z některých se již brzy stanou piloti či konstruktéři letadel, lékaři, architekti, novináři. Přihláška a další informace o simulovaném letu na Mars jsou na www.expedicemars.eu.

Určeno pro kategorii: základní školy, střední školy. Další informace najdete na adrese:
http://www.expedicemars.eu

STUDENTSKÉ RAKETOVÉ A BALONOVÉ EXPERIMENTÁLNÍ STARTY REXUS/BEXUS 2016 – 2017

Švédský národní kosmický výbor a Německá kosmická agentura ve spolupráci s ESA vyhlašují další kolo výzev, pro vysokoškolské studenty k podávání návrhů na experimenty pro starty výškových sondážních raket REXUS a stratosférických experimentálních balonů BEXUS. Uzávěrka podávání návrhů je 19. října.

Určeno pro kategorii: vysoké školy. Další informace najdete na adrese:
http://www.czechspace.cz/cs/rexusbexus-2016-2017

FLY YOUR THESIS! 2016 - STUDENTSKÉ PARABOLICKÉ LETY SE VRACEJÍ

Po tříleté přestávce vyhlašuje Odbor vzdělávání ESA další ročník programu Fly Your Thesis!, v rámci které mohou týmy vysokoškolských studentů otestovat své vědecké a technologické projekty v mikrogravitačním prostředí během parabolického letu Zero-G. Uzávěrka přihlášek experimentů je 21. září 2015.

Určeno pro kategorii: vysoké školy Další informace najdete na adrese:
http://www.czechspace.cz/cs/fly-your-thesis-2016

ZÚČASTNĚTE SE SPACE GENERATION CONGRESS 2015 V IZRAELSKÉM JERUZALÉMĚ

Nezisková organizace Space Generation Advisory Council (SGAC), která podporuje mladé lidi se zájmem o kosmonautiku, pořádá v pořadí již 14. Space Generation Congress (SGC). Letos se bude konat v izraelském Jeruzalémě od 8. do 10. října 2015, a to již tradičně před zahájením Mezinárodního astronautického kongresu (IAC).

Určeno pro kategorii: střední školy, vysoké školy. Další informace najdete na adrese:
http://www.czechspace.cz/cs/space-generation-congress-2015

DĚTSKÁ VÝTVARNÁ SOUTĚŽ S EVROPSKOU SONDOU CHEOPS

V roce 2017 bude do vesmíru vypuštěna evropská sonda CHEOPS, určená ke studiu exoplanet. Na palubě ponese i kresby 3000 evropských dětí. Pokud ti je mezi 8 a 14 lety, můžeš i Ty přidat svůj výkres do vesmírné galerie. Uzávěrka příjmu výkresů je 31. října 2015.

Určeno pro kategorii: základní školy. Další informace najdete na adrese:
http://www.czechspace.cz/cs/detske-kresby-na-sonde-cheops

KONFERENCE PRO ČESKÉ STUDENTY A MLADÉ PROFESIONÁLY SE ZÁJMEM O KOSMONAUTIKU

Česká kosmická kancelář společně s Českým vysokým učením technickým (ČVUT) v Praze organizují konferenci nazvanou Czech Space Day 2015. Je určena všem studentům a mladým profesionálům se zájmem o aktivní zapojení do kosmonautiky. Akce se uskuteční odpoledne 3. července 2015 v prostorách ČVUT.

Určeno pro kategorii: střední školy, vysoké školy. Další informace najdete na adrese:
http://www.czechspace.cz/cs/csd2015

2015 IPMC YOUNG PROFESSIONALS WORKSHOP

CSO má díky členství ve výboru IPMC možnost nominovat účastníky z České republiky na workshop, který výbor pořádá těsně před začátkem Mezinárodního astronautického kongresu IAC. Letošní workshop se bude konat 11. října 2015 v izraelském Jeruzalémě.

Určeno pro kategorii: střední školy, vysoké školy. Další informace najdete na adrese:
http://www.czechspace.cz/cs/2015-ipmc-yp-workshop

ZAPOJTE SE DO SOUTĚŽÍ SGAC O CESTU NA IAC

Studenti a mladí profesionálové ve věku od 18 do 35 let mají možnost se zapojit do dvou soutěží pořádaných Space Generation Advisory Council (SGAC) a vyhrát finanční zajištění cesty na Mezinárodní astronautický kongres, IAC 2015 a kongres SGAC v Jeruzalémě.

Určeno pro kategorii: střední školy, vysoké školy. Další informace najdete na adrese:
http://www.czechspace.cz/cs/souteze-ioem-2015-maa-2015

Další informace

Více o programech pro studenty a mladé zájemce o kosmonautiku najdete na stránkách Centra studentských aktivit České kosmické kanceláře
http://www.czechspace.cz/cs/prilezitosti/vzdelavani.

O úspěších českých studentů na mezinárodních akcích si můžete přečíst na webových stránkách http://www.czechspace.cz/cs/uspechy-studentu.

Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře
Prvního pluku 17, 180 00 Praha 8
Milan Halousek, tel.: 602 153 564, e-mail: halousek@czechspace.cz
(na této e-mailové adrese se můžou i další zájemci přihlásit k odběru informací o studentských programech a zajímavých akcích České kosmické kanceláře, Evropské kosmické agentury a dalších organizátorů)

Další informace o dění v české kosmonautice získáte na stránkách České kosmické kanceláře http://www.czechspace.cz.



Převzato: Česká kosmická kancelář



O autorovi

Milan Halousek

Milan Halousek

Milan Halousek (* 1961, Pardubice) je jeden z předních českých popularizátorů kosmonautiky. Od roku 2001 je organizátorem dnes již největšího středoevropského setkání zájemců o pilotovanou kosmonautiku KOSMOS-NEWS PARTY, kterého se ravidelně účastní řada českých i zahraničních odborníků a hostů. Od roku 2002 organizuje a koordinuje v České republice akce Světového kosmického týdne, které se zaměřují především na informování nejširší veřejnosti o přínosech kosmonautiky ke každodennímu životu lidí. Je vedoucím odboru Vzdělávání České kosmické kanceláře, předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti a členem Astronomické společnosti Pardubice. V neposlední řadě je také vášnivým sběratelem autogramů kosmonautů a všeho dalšího, co s kosmonautikou a lety do vesmíru souvisí.

Štítky: Česká kosmická kancelář


50. vesmírný týden 2024

50. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 12. do 15. 12. 2024. Měsíc je nyní na večerní obloze ve fázi kolem první čtvrti a dorůstá k úplňku. Nejvýraznější planetou je na večerní obloze Venuše a během noci Jupiter. Ideální viditelnost má večer Saturn a ráno Mars. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Uplynulý týden byl mimořádně úspěšný z pohledu evropské kosmonautiky, ať už vypuštěním mise Proba-3 nebo úspěšného startu rakety Vega-C s družicí Sentinel-1C. A před čtvrtstoletím byl vypuštěn úspěšný rentgenový teleskop ESA XMM-Newton.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NGC1909 Hlava čarodejnice

Veríte v čarodejnice? Lebo ja som Vám hlavu jednej takej vesmírnej čarodejnice aj vyfotil. NGC 1909, alebo aj inak označená IC 2118 (vďaka svojmu tvaru známa aj ako hmlovina Hlava čarodejnice) je mimoriadne slabá reflexná hmlovina, o ktorej sa predpokladá, že je to starobylý pozostatok supernovy alebo plynný oblak osvetľovaný neďalekým superobrom Rigel v Orióne. Nachádza sa v súhvezdí Eridanus, približne 900 svetelných rokov od Zeme. Na modrej farbe Hlavy čarodejnice sa podieľa povaha prachových častíc, ktoré odrážajú modré svetlo lepšie ako červené. Rádiové pozorovania ukazujú značnú emisiu oxidu uhoľnatého v celej časti IC 2118, čo je indikátorom prítomnosti molekulárnych mrakov a tvorby hviezd v hmlovine. V skutočnosti sa hlboko v hmlovine našli kandidáti na hviezdy predhlavnej postupnosti a niektoré klasické hviezdy T-Tauri. Molekulárne oblaky v IC 2118 pravdepodobne ležia vedľa vonkajších hraníc obrovskej bubliny Orion-Eridanus, obrovského superobalu molekulárneho vodíka, ktorý vyfukovali vysokohmotné hviezdy asociácie Orion OB1. Keď sa superobal rozširuje do medzihviezdneho prostredia, vznikajú priaznivé podmienky pre vznik hviezd. IC 2118 sa nachádza v jednej z takýchto oblastí. Vetrom unášaný vzhľad a kometárny tvar jasnej reflexnej hmloviny silne naznačujú silnú asociáciu s vysokohmotnými žiariacimi hviezdami Orion OB1. Prepracovaná verzia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 150/600 (150/450 F3), Starizona Nexus 0.75x komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Gemini EAF focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 209x240 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, master bias, 90 flats, master darks, master darkflats 4.11. až 7.11.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »