Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Astrofotograf roku 2005 - uzávěrka se blíží

Astrofotograf roku 2005 - uzávěrka se blíží

logo_2005.jpg
Milí fotografové noční oblohy. Velmi rychle se blíží uzávěrka fotosoutěže "Astrofotograf roku 2005", která je již 15. srpna. Máte tedy poslední možnost zaslat na Hvězdárnu v Úpici své příspěvky do této soutěže a zůčastnit se tak boje o titul "Astrofotograf roku 2005". Pokud se obáváte, přečtěte si článek našeho předního odborníka na zpracování obrazu a velmi zkušeného foto- i astro-fotografa Prof. RNDr. Milose Druckmullera, CSc. z VUT Brno, který tuto akci podpořil.

Fotografovat ci nefotografovat?

V dnešní dobe, kdy lze na Internetu nalézt bezpočet úchvatných obrazů vesmíru, které pořídil Hubblův teleskop a mohutné dalekohledy vybavené adaptivní optikou, ale i obrazů, které pořídili amatéři ovšem s vybavením, které se vymyká financním možnostem většiny astronomických nadšenců v našich končinách, se fotografování hvězdné oblohy může jevit jako činnost, ve které nemáme šanci vetšinou ničeho zajímavého dosáhnout. A proto většina obrazů pořízených často s velkým úsilím a velkým nadšením končí skromně někde na dně šuplíku astronoma amatéra, což je obrovská škoda. I s velice skromným vybavením lze pořídit snímky, které mají ostatním zájemcum o astronomii co říci a které mají svoji estetickou, ale často i vědeckou hodnotu.

Soutež Astrofotograf si klade za cíl pomoci na světlo světa právě těmto fotografiím. Neváhejte zaslat do soutěže své fotografie i když si třeba myslíte, že právě vaše fotografie nemohou konkurovat po technické stránce snímkům, které již byly do souteže zaslány, a které si můžete prohlédnout na Internetu. U této soutěže více než u které jiné jde o to zúčastnit se a podělit se o své snímky s ostatními astronomickými nadšenci. První cenou není luxusní automobil ani dvoumesíční dovolená na Havaji, takže vítězství ci nevítězství určitě není zrovna to nejdůležitejší. Porota pri svém hodnocení přihlédne nejen k technické kvalitě snímku, ale i k jejich estetické hodnotě a způsobu, jak byly pořízeny. Ono pořídit takový pěkný snímek krajiny, nad níž se klene hvězdná obloha může být daleko těžší, než porídit dobrý snímek nějaké známé mlhoviny.

Přesto k pořízení takového snímku může stačit klidně fotoaparát z bazaru za pár set korun.

Miloslav Druckmuller




O autorovi

Marcel Bělík

Marcel Bělík

Marcel Bělík (* 1966, Jaroměř) je ředitelem na Hvězdárně v Úpici. O hvězdy a vesmír se začal zajímat již v dětském věku a tento zprvu nevinný zájem brzy přerostl v životní poslání. Stal se dlouhodobým účastníkem letních astronomických táborů na úpické hvězdárně, kde v roce 1991 nastoupil jako odborný pracovník a od roku 2011 zde působí ve funkci ředitele. Je předsedou Východočeské pobočky České astronomické společnosti a členem výkonného výboru ČAS. Od roku 2005 působí jako jeden z porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce. V současné době se zabývá zejména výzkumem sluneční koróny a sluneční fyzikou vůbec. Ve volných chvílích pak zkouší své štěstí na poli astrofotografie a zajímá se o historii nejenom astronomie.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »