Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Diamanty noci

Diamanty noci

Diamanty na noci
Autor: Jiri Bezchleba

Zima už pomalu končí, neplatí to však na konci první březnové dekády roku 2023, kdy opět udeřila naplno. Meteorologové již březen považují za první jarní měsíc. Astronomické jaro má počátek v okamžiku, kdy Slunce zdánlivě překračuje nebeský rovník. Letos to bude 20. 3. ve 22:24 SEČ. Také večerní obloze nadále dominují zimní souhvězdí s výraznými souhvězdími zimního šestiúhelníku. Ten navíc nyní doplňuje planeta Mars a nad západem i jasně zářící Venuše. Jasné zimní hvězdy jsou skutečnými diamanty večerní oblohy a stejně nazval svou fotografii Jiří Bezchleba, který ji vložil do naší čtenářské galerie. Vydal se kvůli tomu do odlehlé části Šumavy. K vytvoření takové scenérie je zapotřebí celá řada snímků. Podívejte se jak na to.

Jiří Bezchleba je fotograf, který se do fotografování zrcadlovkou znovu zaníceně zakousl v roce 2018. Jak sám uvádí, k přírodě má vztah od mala, fascinuje ho, nalézá v ní klid, rovnováhu a čerpá z ní energii.  

Krajina je neuvěřitelně proměnlivá – stejné místo vypadá jinak při východu slunce, při jeho západu, před bouřkou, v různých ročních obdobích. Její focení je často zcela nevyzpytatelná věc, a tak se stává, že si vysním konkrétní záběr a na místo se vracím opakovaně.

Jeho pohled na fotografování oblohy dobře odráží i uvedená fotografie. Šumavu miluje a uvedené místo navštívil na sněžnicích jen proto, aby pořídil záběr noční oblohy ve vysněné kompozici. Obloha tu noc zrovna nespolupracovala. Začala se nasouvat vysoká oblačnost. Nakonec to mělo pozitivní efekt. Zvětšilo to obraz nejjasnějších hvězd. Na obloze se objevily diamanty zimní oblohy doplněné emisními mlhovinami okolo souhvězdí Oriona.

Autor ještě v popisu fotografie dodává, jakou technikou snímek pořídil a zpracoval: 

Stacked/blended
Popředí: ISO1600, 3x2x120s, f/2.8, tři roviny ostření
Hvězdy: ISO1600, 10x1x90s, f/2.8, trackovano+pano
Technika: Nikon D750, Tamron 15-30 popředí / Nikon D5100 full spectrum, Tamron 24-70 hvězdy
Hvězdy jsou umístěny podle jejich reálných pozic na základě referenčního snímku.

Jirko děkujeme za vložení snímku a těšíme se na další zážitky při pohledu na ně. Podívejte se i vy na klenoty zimní oblohy, než nás za několik týdnů opustí. Vystřídají je typická jarní souhvězdí a mlhoviny Mléčné dráhy vyměníme za množství vzdálených galaxií.

Detaily k fotografii: https://www.astro.cz/fotogalerie/ctenarske-fotogalerie/nejnovejsi-fotografie-ctenaru.html?id=8009
Web autora: https://www.jiribezchleba.cz/
Instagram: https://www.instagram.com/exploringwithoutbread/
O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Zimní souhvězdí


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »