Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Fotogalerie: Perseidy 2023

Fotogalerie: Perseidy 2023

Jasnejšie perzeidy z nocí z 10./11. a z 11./12. 8. 2023
Autor: Juraj Hanula

Meteorický roj Perseid je nejoblíbenější pro vysokou četnost "padajících hvězd" kolem jeho maxima a nepochybně hlavně proto, že nastává každoročně kolem 12. srpna, tedy v době dovolených a ještě poměrně teplých nocí. Podmínky v roce 2023 poměrně přály. Noci byly co se počasí týče proměnlivé, ale našla se i místa, kde bylo jasno několik nocí. Měsíc před novem pozorování téměř nerušil.

Podařilo se vám takový meteor vyfotografovat a nebo i vidět okem? Zašlete nám své snímky pomocí formuláře a ty zdařilé zároveň do České astrofotografie měsíce.

Stopy zachycené během Perseid u Jizerky Autor: Ondřej Kůrka
Stopy zachycené během Perseid u Jizerky
Autor: Ondřej Kůrka
Ne každá stopa na obrázku sice může znamenat meteor z roje Perseid, ale to samozřejmě nevadí. Pojďme si připomenout, jak poznáme typickou Perseidu.

Ideální samozřejmě je, když během fotografování sledujeme místo, kam míří objektiv. Když pak lidově řečeno spadne hvězda přesně tam, kam míříme, je dobré hned po skončení expozice snímek zkontrolovat. Meteor totiž letí tak rychle, že ty slabší se vůbec nezachytí, ačkoli okem je vidíme snadno. A naopak družice letící pomalu se zachytí snadno, i když okem je výrazně slabší.

Na přiloženém snímku vpravo (dole je souhvězdí Lyra a jasná Vega) je typický příklad. Dvě družice letěly nedaleko sebe stejným směrem a vytvořily dvě různě jasné stopy v horní části snímku. Další letěla zhruba kolmo na Mléčnou dráhu. Stopy mají téměř rovnoměrný jas a nesměřují z radiantu roje Perseid a podle vzhledu stop zřejmě nejde ani o jiný meteor.

Perseidy mají na snímku většinou nerovnoměrně silnou stopu před a po maximálním zjasnění. Začátek stopy je u nich navíc typicky zelený a konec zhruba načervenalý. Stopa meteoru musí samozřejmě jakoby směřovat z radiantu v souhvězdí Persea. Naopak záblesky družic jsou často symetricky jasné na obě strany. Stopy družic bývají často rovnoměrně jasné a náhle useknuté počátkem nebo koncem expozice. Pokud snímáme sekvenci poměrně krátkých expozic (15-60 s), měli bychom stopu družice vidět na více z nich.

Zajímavou ukázkou je rovněž velmi širokoúhlý záběr Radka Kroupy z Mikulova, kde vidíme opravdu celou řadu různých stop. Perseida je tam zcela jistě vidět velmi blízko radiantu. Stopa mění barvu a je vidět u hvězdy Mirfak. Další zajímavá je jasná stopa vpravo dole, která sice není Perseidou (směřuje zcela jiným směrem), ale nejde ani jednoznačně vyloučit, že nejde o meteor. Pokud ano, musel být velmi jasný. Na snímku jsou ještě dvě stopy, které sice nemají barvu typickou pro Perseidy, ale s trochou fantazie nelze vyloučit jejich původ v tomto roji. Převažují však stopy družic typické i svou useknutou částí při konci nebo začátku snímání.

Perseidy Autor: Radek Kroupa
Perseidy
Autor: Radek Kroupa

Ještě jednou moc děkujeme, že neváháte své snímky poslat, ať už na nich meteory jsou nebo ne. Věříme, že toto povídání bylo zajímavé i poučné, a to právě díky vám, čtenářům, bez nichž by tento server nemělo smysl plnit zajímavostmi na obloze a v kosmonautice.

A nyní se již pojďme ponořit do galerie snímků, kde Perseidy rozhodně jsou.


Náhled Kategorie Místo pořízení Datum Autor


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »