Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem, Žeň objevů 2016, 3. díl

Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem, Žeň objevů 2016, 3. díl

Jiří Grygar na TV Noe
Autor: Jindřich Suchánek

Ve třetím díle Žní objevů se budeme zabývat hlubokým vesmírem. Nejprve se podíváme na hvězdy – zákrytová dvojhvězda s nejdelší oběžnou dobou, supernova s obrovským zářivým výkonem i nové měření vzdálenosti jsou opravdu velmi překvapivé objevy roku 2016!

Zastavíme se také u Místní soustavy galaxií. Jakých hmotností se astronomové dopočítali či jaké vzdálenosti se nově uvádějí? U galaxie M 31 v Andromedě byly objeveny Fermiho bubliny záření gama.

Budeme se zabývat i kombinací optických a rádiových měření ukazující nádherné a zároveň vědecky velmi cenné informace.

Největší galaxie, černé veledíry, převratné objevy v astrometrii u družice Gaia, podezřele mladá jasná galaxie, rychlé rádiové záblesky či fascinující příběh objevu gravitačních vln jsou další témata, která bude přitažlivým způsobem objasňovat dr. Jiří Grygar.

Nenechte si proto ujít toto jedinečné vyprávění doplněné fascinujícími obrazy vesmíru !

Premiéru sledujte tuto sobotu 2. 12. od 20 hod. na TV Noe http://www.tvnoe.cz/

Bližší info o pořadu i termíny repríz http://www.tvnoe.cz/porad/hlubinami-vesmiru-s-dr-jirim-grygarem-zen-objevu-2016-3-dil

První díl Žní objevů 2016 můžete sledovat v archivu TV Noe http://www.tvnoe.cz/video/14063  a druhý http://www.tvnoe.cz/video/14497

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Pořad Hlubinami vesmíru na TV Noe



O autorovi

Štítky: Hlubinami vesmíru, TV Noe, Žeň objevů


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »