Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem, Žeň objevů 2018, 2. díl

Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem, Žeň objevů 2018, 2. díl

Dr. Jiří Grygar v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe

Žně objevů loňského roku pokračují i v druhém díle. RNDr. Jiří Grygar, CSc. se nejprve pohrouží do nejvzdálenějších končin Sluneční soustavy. Zastaví se u Pluta a objektů daleko za jeho dráhou. Tělesa jako Haumea, Goblin či Farout se příliš často nevyskytují ve sdělovacích prostředcích a seznámit se s některými novými skutečnostmi je velmi obohacující.

I bližší malá tělesa Sluneční soustavy byla ve středu pozornosti astronomů. Planetky Bennu a Ryugu navštívily sondy a my se u nich rovněž na chvíli zastavíme.

Nahlédneme také do vzdálenějších míst a budeme představovat novinky u výzkumu exoplanet. Barnardova hvězda, PDS 70 či AS 209 jsou hvězdy, jejichž exoplanety velmi zaujaly. Čím? I exoplanety objevené družicí Kepler stále přinášejí překvapení – je např. prokazatelně zjištěno, že existují tzv. exoměsíce! Předpoklady se stávají skutečností.

Nahlédneme i ke hvězdám, které budí u astronomů zájem a zvědavost. Observatoře ALMA i sonda Gaia stále objevují nové a nové skutečnosti – protoplanetární disky u hvězd či tzv. kvaltující hvězdy. A jestliže i my jsme schopni užasnout, neváhejme a nechme se unést nekončícím tajemstvím vesmíru.

Dr. Jiří Grygar a Jindřich Suchánek, moderátor pořadu Hlubinami vesmíru Autor: TV Noe
Dr. Jiří Grygar a Jindřich Suchánek, moderátor pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe

Premiéru sledujte v sobotu 2. listopadu od 20:05 na TV Noe http://www.tvnoe.cz/

Bližší info o pořadu i termíny repríz http://www.tvnoe.cz/porad/25929-hlubinami-vesmiru-s-dr-jirim-grygarem-zen-objevu-2018-2-dil

Po odvysílání můžete tento pořad sledovat v našem videoarchivu.

V posledním 3. díle budeme pokračovat v přestavování nejvýznamnějších objevů v astronomii roku 2018 v hlubokém vesmíru.

Dr. Jiří Grygar shrnuje zajímavé objevy roku 2018 v pořadu Hlubinami vesmíru Autor: TV Noe
Dr. Jiří Grygar shrnuje zajímavé objevy roku 2018 v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe




O autorovi

Štítky: TV Noe, Hlubinami vesmíru, Žeň objevů


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »