Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem, Žeň objevů 2020, 3. díl

Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem, Žeň objevů 2020, 3. díl

Jiří Grygar v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe

V pořadu Hlubinami vesmíru si RNDr. Jiří Grygar, CSc., povídal o tom, jaké objevy hýbaly světem astronomie v minulém roce. Po prvním dílu o Sluneční soustavě a po druhém pokračování, věnovaném vzdálenějším objektům, tu máme třetí pokračování rozhovoru s naším předním popularizátorem astronomie a astrofyziky. V tomto díle zakončí dr. Jiří Grygar vyprávění o významných objevech v astronomii loňského roku.

Začneme u sondy eRosita, která zkoumá vesmír v rentgenové oblasti. Jaké úžasné novinky přinesla?

Dále se zastavíme u stáří vesmíru. Máme jasno?

Nové okno do vesmíru – gravitační vlny a jejich výzkum doslova letí. Co je nového?

Velkou pozornost loni vzbudila galaxie „Kartáček na zuby“. Čím? Zastavíme se na chvíli u galaxie opravdu nezvyklé.

Obrovské energie studované v radiovém oboru, tzv. FRB, stále udivují. CHIME experiment v Kanadě přinesl možná trochu poodhalení této moderní astronomické záhadě.

Co jsou kvantové počítače a v čem budou přinášet pokrok? Budeme jej ještě schopni chápat?

Vloni byli vyznamenáni tři astronomové Nobelovou cenou, připomeneme si proč, a také nás opustil doyen české astronomie doc. Luboš Perek, učitel našeho hosta dr. Jiřího Grygara.

Premiéra pořadu bude v sobotu 6. listopadu ve 20:05 na TV Noe. Po premiéře bude pořad možno sledovat ve videoarchivu.

Bližší info včetně časů repríz, najdete na https://www.tvnoe.cz/porad/32804-hlubinami-vesmiru-s-dr-jirim-grygarem-zen-objevu-2020-3-dil

Dr. Jiří Grygar si povídá s Jindřichem Suchánkem v pořadu Hlubinami vesmíru Autor: TV Noe
Dr. Jiří Grygar si povídá s Jindřichem Suchánkem v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe




O autorovi

Štítky: Jiří Grygar, Hlubinami vesmíru


3. vesmírný týden 2026

3. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 1. do 18. 1. 2026. Měsíc mezi poslední čtvrtí a novem je vidět ráno a dopoledne. Večer je jihozápadem Saturn s Neptunem a nad jihovýchodem jsou Jupiter a Uran. Tři nejmenší planety jsou v zorném poli koronografu SOHO. Aktivita Slunce je trochu zvýšená a nastala i slabší polární záře. Po startu Falconu 9 z Kalifornie mohli pozorovatelé v Evropě spatřit jeho horní stupeň, když vypouštěl zbytky paliva před deorbitací. Mise Crew-11 na ISS končí asi o měsíc dříve pro zdravotní potíže jednoho z členů. Je možné, že 17. ledna začne vývoz rakety SLS mise Artemis II kolem Měsíce. Před 40 lety sledovala sonda Voyager 2 zblízka planetu Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tulip Nebula

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2025 obdržel snímek „Tulip Nebula“, jehož autorem je astrofotograf Peter Jurista Víte, že nejkrásnější tulipán nekoupíte v Holandsku, ale objevíte jej na noční obloze? Zejména v létě vysoko nad našimi hlavami brázdí bůh Zeus, proměněný v Labuť, když

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Falcod 9 na Českem

Náhodné pozorování vypouštění paliva druhého stupně rakety Falcon 9 před vstupem do atmosféry v Loděnici u Berouna.

Další informace »