Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Kovářem a dr. Petrem Slaným (1. díl)

Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Kovářem a dr. Petrem Slaným (1. díl)

Jiří Kovář a Petr Slaný v pořadu Hlubinami vesmíru. Autor: Tv Noe
Jiří Kovář a Petr Slaný v pořadu Hlubinami vesmíru.
Autor: Tv Noe
V sobotu 7. července 2012 se můžete těšit na další díl pořadu Hlubinami vesmíru, které nás zavede do skutečně hlubokého vesmíru. Hosté pořadu jsou tentokráte hned dva, dr. Jiří Kovář a dr. Petr Slaný. Pořad začíná ve 21:00 na Tv Noe.

Dr. Jiří Kovář. Autor: Tv Noe
Dr. Jiří Kovář.
Autor: Tv Noe
Besedování pod hvězdami se v tomto i příštím díle bude většinou pohybovat u černých děr. Hosty pořadu jsou totiž dva mladí fyzikové z Ústavu fyziky Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské university v Opavě, kde se právě zabývají prostředím u velmi hmotných objektů, a těmi bezesporu černé díry jsou.

Dr. Petr Slaný. Autor: Tv Noe
Dr. Petr Slaný.
Autor: Tv Noe
Jaké to je studovat teoretickou fyziku? Co anebo čím jsou černé díky? Jaká je vlastně definice černých děr a lze je jednoduše definovat? Jaké mají vlastnosti? Jaká je jejich klasifikace? Co se děje v černé díře? Mají černé díry povrch? Kde je lze nalézt a co bylo či je pravdy na tom, že i ve známém urychlovači nedaleko Ženevy v Cernu by mohla vzniknout miniaturní černá díra, která pohltí Zemi? Jak vzniká černá díra a jaké je její okolí? Co je horizont událostí?

Chcete být při tom, když zasvěcení hosté objasňují tyto i mnohé jiné otázky týkající se černých děr? Pak si udělejte čtyřicet minut času a společně s námi se k černým děrám vypravte. S našimi hosty se uvidíme i v následujícím díle, kde budeme v zajímavém povídání o černých děrách pokračovat.

Ke sledování Vás zve autor pořadu Jindřich Suchánek.

Živé vysílání TV Noe
Bližší info + reprízy




O autorovi

Štítky: Hlubinami vesmíru


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »