Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Markem Skarkou, exoplanety

Hlubinami vesmíru s dr. Markem Skarkou, exoplanety

Dr. Marek Skarka v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe

V dalším díle s dr. Markem Skarkou budeme pokračovat v besedě o vesmíru. Nejprve se ještě na chvíli zastavíme u pulsujících hvězd, jak ovlivnily chápání světa, a jak se podle nich určují vzdálenosti ve vesmíru? Poté se budeme zabývat exoplanetami a jejich výzkumem. Jak se hledají kandidáti a co o tom zkoumá Astronomický ústav v Ondřejově?

Nové objekty se obrovským skokem podařily díky kosmickým observatořím KEPLER a nyní TESS. Je doslova fascinující jaké možnosti nám nabízejí… i chystaná sonda PLATO jistě přinese mnoho dalších objevů. Máme se na co těšit!

Svět exoplanet nám dodává nové pochopení vesmíru i našeho místa v něm.

Dr. Marek Skarka hovoří o exolanetách v pořadu Hlubinami vesmíru Autor: TV Noe
Dr. Marek Skarka hovoří o exolanetách v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe

Premiéru odvysíláme v sobotu 3. června 2023 od 20:05 na TV Noe.

Podobnosti o vysílání https://www.tvnoe.cz/porad/37483-hlubinami-vesmiru-dr-markem-skarkou-exoplanety

Po odvysílání premiéry bude pořad ve videotéce TV Noe https://www.tvnoe.cz/

Dr. Marek Skarka (vlevo) během rozhovoru v pořadu Hlubinami vesmíru Autor: TV Noe
Dr. Marek Skarka (vlevo) během rozhovoru v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe




O autorovi

Štítky: Marek Skarka, Hlubinami vesmíru, TV Noe


15. vesmírný týden 2026

15. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je nízká, ubylo i skvrn. Posádka lodi Orion mise Artemis II úspěšně obletěla Měsíc a je na cestě zpátky k Zemi. Proběhlo 34. opakované použití prvního stupně rakety Falcon 9. Startoval také Atlas V s družicemi sítě Leo. Před 65 lety se člověk vydal na oběžnou dráhu kolem Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2025 R3 (PANSTARRS).

Fotografováno nízko (necelých 15 stupňů) nad východním obzorem. Obloha byla průzračná, začalo svítat, ale ještě znatelně rušil závoj městského osvětlení.

Další informace »