Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Martinem Jelínkem, gama astronomie

Hlubinami vesmíru s dr. Martinem Jelínkem, gama astronomie

Mgr. Martin Jelínek, Ph.D.
Autor: TV Noe

Gama záření patří ve vesmíru k těm nejexotičtějším jevům, které známe. Mgr. Martin Jelínek, Ph.D. se v Astronomickém ústavu AV ČR zabývá právě tímto oborem. Co je gama záření, a jak se projevuje? Jsme schopni z těchto vysokoenergetických projevů vydedukovat jaké objekty či úkazy jej produkují?

S naším hostem nahlédneme do oboru, který nás pozvedá do světa nebývalých skutečností. Kam ve výzkumu spějeme? Co můžeme očekávat? Víme to?

Premiéru odvysíláme v sobotu 4. května 2024 ve 21:00 na TV Noe.

Podobnosti o vysílání https://www.tvnoe.cz/porad/40052-hlubinami-vesmiru-s-dr-martinem-jelinkem-gama-astronomie

Po odvysílání premiéry bude pořad ve videotéce TV Noe https://www.tvnoe.cz/.

Mgr. Martin Jelínek, Ph.D. hovoří o vysokoenergetických zdrojích gama záření v pořadu Hlubinami vesmíru Autor: TV Noe
Mgr. Martin Jelínek, Ph.D. hovoří o vysokoenergetických zdrojích gama záření v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe

 
O autorovi

Štítky: Martin Jelínek, Hlubinami vesmíru


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac

Mesiac zo včerajška, alebo aj test starého ruského objektívu. Vybavenie: Canon 60D, Tair 33 PhotoSniper 300mm, Vivitar teleconverter 3x, Video tripod. Software: PIPP, Autostakkert (20%), Registax, Adobe Photoshop 438x 1/800 ISO 640 F8

Další informace »