Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Martinou Boháčovou, 2. díl

Hlubinami vesmíru s dr. Martinou Boháčovou, 2. díl

Martina Boháčová v pořadu TV Noe

V únoru budeme pokračovat při setkání s astročásticovou fyzičkou RNDr. Martinou Boháčovou, PhD. v povídání nad kosmickým zářením a také se zastavíme u Čerenkovova záření. Co se děje nad našimi hlavami? Co je kosmické záření a jak se astronomové a fyzici snaží vylepšit detekční techniku?

Nejprve se opět podíváme na argentinské pláně a budeme si přibližovat současné dění. Poté se blíže zaměříme na Čerenkovovo záření. Jaké jsou jeho principy a co se chystá?

Premiéra bude na vlnách TV Noe vysílána v sobotu 3. února od 20 hod.

Bližší info o pořadu i termíny repríz http://www.tvnoe.cz/porad/hlubinami-vesmiru-s-dr-martinou-bohacovou-2-dil-0

RNDr. Martina Boháčová, PhD. v pořadu Hlubinami vesmíru Autor: TV Noe
RNDr. Martina Boháčová, PhD. v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Stránka pořadu na TV Noe



O autorovi

Štítky: Martina Boháčová


35. vesmírný týden 2026

35. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 8. do 30. 8. 2026. Měsíc bude v úplňku a nastane částečné zatmění, viditelné u nás nad ránem. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Saturn a Neptun jsou vidět už od setmění a vrcholí ráno nad jihem. Na ranní obloze jsou dobře vidět Mars a Uran, nízko také Jupiter. Merkur je v konjunkci se Sluncem nepozorovatelný. Aktivita Slunce je nízká, ale možná se zvýší. Další čínská raketa Zhuque-3 předvedla úspěšné přistání. Před dvaceti roky byla změněna definice planety a Pluto už není právoplatnou planetou Sluneční soustavy, nýbrž jen trpasličí planetou.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zatmění Slunce ve Španělsku

Protuberance při zatmění Slunce

Další informace »