Hlubinami vesmíru s dr. Michaelem Prouzou (1. díl)
Michal Prouza. Autor: TV NoeV sobotu 3. března 2012 ve 21:15 bude pokračovat na TV Noe pořad Hlubinami vesmíru. V tomto díle je hostem pořadu RNDr. Michael Prouza, Ph.D., pracovník Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, mladý vědec a specialista na astročásticovou fyziku. Je také předsedou sdružení Astropis, která vydává popularizační astronomický časopis.
Michal Prouza. Autor: TV NoeV našem setkání pod hvězdnou oblohou se budeme v úvodu dotýkat stáže našeho hosta v New Yorku na Kolumbijské univerzitě, i jeho publikační činnosti u nás. Především se ale budeme zabývat aktuální odbornou činností, která se točí kolem vysoce energetického záření přicházejícího z kosmu. Dr. Michael Prouza je totiž spoluautorem robotického dalekohledu FRAM, který je umístěn na observatoři Pierra Augera v Argentině, a tak budeme takříkajíc přímo u zdroje, když nám bude o činnosti tohoto přístroje povídat. Dozvíme se také o připravovaném projektu na detekci Čerenkovova záření, tzv. CTA. Ocitneme se v úžasném světě gama záření, které je tím nejenergetičtějším zářením ve vesmíru. Co vlastně zapříčiňuje gama záblesky, jak se dají detekovat a jaké jsou mimořádně dramatické jevy s tím spojené?
Dr. Michael Prouza bude pokračovat i v příštím díle, kde se ponoříme do kosmologických témat. Budeme si povídat i o vynikajících přístrojích, které se v této oblasti astronomického výzkumu chystají.
Na setkání na internetu či u obrazovky se těší autor pořadu Jindřich Suchánek.
Jindřich Suchánek je český publicista a popularizátor astronomie. Je autorem populárního vědecko-popularizačního pořadu Hlubinami vesmíru, který vznikl v roce 2007 na stanici TV Noe.
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 7. do 3. 8. 2025. Měsíc dorůstající do první čtvrti je nízko na večerní obloze. Mars již večer prakticky zmizel z dohledu. Zbývá tedy pohled na planety ráno, kde je nejvýše Saturn a níže Venuše a Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Místy, zatím na tmavé obloze, můžeme především nad ránem spatřit nějaké první Perseidy. Falcon 9 startující s družicemi TRACERS zažil odklad kvůli výpadku proudu a poté vytvořil na obloze světelný sloup. Padáky mise ExoMars otestovány. Před 30 lety letěla družice Magion 4 a před 415 lety nakreslil Galileo cosi kolem Saturnu, šlo o první záznam prstenců.
Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský
Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve