Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Michaelem Prouzou (1. díl)

Hlubinami vesmíru s dr. Michaelem Prouzou (1. díl)

Michal Prouza. Autor: TV Noe
Michal Prouza.
Autor: TV Noe
V sobotu 3. března 2012 ve 21:15 bude pokračovat na TV Noe pořad Hlubinami vesmíru. V tomto díle je hostem pořadu RNDr. Michael Prouza, Ph.D., pracovník Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, mladý vědec a specialista na astročásticovou fyziku. Je také předsedou sdružení Astropis, která vydává popularizační astronomický časopis.

Michal Prouza. Autor: TV Noe
Michal Prouza.
Autor: TV Noe
V našem setkání pod hvězdnou oblohou se budeme v úvodu dotýkat stáže našeho hosta v New Yorku na Kolumbijské univerzitě, i jeho publikační činnosti u nás. Především se ale budeme zabývat aktuální odbornou činností, která se točí kolem vysoce energetického záření přicházejícího z kosmu. Dr. Michael Prouza je totiž spoluautorem robotického dalekohledu FRAM, který je umístěn na observatoři Pierra Augera v Argentině, a tak budeme takříkajíc přímo u zdroje, když nám bude o činnosti tohoto přístroje povídat. Dozvíme se také o připravovaném projektu na detekci Čerenkovova záření, tzv. CTA. Ocitneme se v úžasném světě gama záření, které je tím nejenergetičtějším zářením ve vesmíru. Co vlastně zapříčiňuje gama záblesky, jak se dají detekovat a jaké jsou mimořádně dramatické jevy s tím spojené?

Dr. Michael Prouza bude pokračovat i v příštím díle, kde se ponoříme do kosmologických témat. Budeme si povídat i o vynikajících přístrojích, které se v této oblasti astronomického výzkumu chystají.

Na setkání na internetu či u obrazovky se těší autor pořadu Jindřich Suchánek.

Živé vysílání TV Noe
Bližší info + reprízy




O autorovi



20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »