Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Miroslavem Bártou, 2. díl

Hlubinami vesmíru s dr. Miroslavem Bártou, 2. díl

Mirosav Bárta v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe

Astronom ze slunečního oddělení Astronomického ústavu Akademie věd ČR Mgr. Miroslav Bárta, PhD. Zůstává hostem i tohoto druhého dílu. Beseda se točí kolem výzkumů z ALMA (Atacama Large Millimeter Array), observatoře na náhorní planině v Chile. Vysoko, v 5000 metrech nad mořem, v mikrovlnném oboru, zde sleduje blízký i hluboký vesmír.

Podíváme se na např. na výzkum mlhovin v okolí hvězdy Éta Carinae, Slunce, protoplanetárního disku u hvězdy HL Tauri a především na okolí centra naší Galaxie. „Uvidíme“ efekty v okolí horizontu událostí? Neuvěřitelné animace věrně napodobují naše představy. Nenechte si ujít tyto unikátní obrazy, které jsou u nás poprvé publikovány. Zavítáme i do dalších končin fascinujícího astronomického výzkumu, který nám tato observatoř umožňuje.

Premiéru sledujte v sobotu 7. 4. 2018 od 20 hod. na TV Noe http://www.tvnoe.cz/

Bližší info o pořadu a termíny repríz http://www.tvnoe.cz/porad/hlubinami-vesmiru-s-dr-miroslavem-bartou-2-dil

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Pořad Hlubinami vesmíru na TV Noe
[2] 1. díl besedy s Miroslavem Bártou



O autorovi

Štítky: TV Noe, Hlubinami vesmíru, Miroslav Bárta


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »