Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Soňou Ehlerovou (1. díl)

Hlubinami vesmíru s dr. Soňou Ehlerovou (1. díl)

Soňa Ehlerová. Autor: TV Noe.
Soňa Ehlerová.
Autor: TV Noe.
V sobotu 4. května 2013 od 20 hodin můžete sledovat další premiéru pořadu Hlubinami vesmíru, tentokrát s dr. Soňou Ehlerovou. Tématem bude radioastronomie.

Soňa Ehlerová v pořadu Hlubinami vesmíru. Autor: TV Noe.
Soňa Ehlerová v pořadu Hlubinami vesmíru.
Autor: TV Noe.
Pořad TV Noe Hlubinami vesmíru navštíví v tomto i následujícím díle RNDr. Soňa Ehlerová z Astronomického ústavu Akademie věd ČR, a bude proto převážně řeč o radioastronomii.

Kde a jaké jsou radioteleskopy ve světě pozorující oblohu? Jaké informace astronomové získávají díky radiovým vlnám? Co nám umožňuje sledování vlnové délky 21 cm?

Zajímavé povídání nejen o těchto tajích radiové astronomie si nenechte ujít. Dostaneme se k oku běžně nepozorovatelnému vesmíru a pronikneme i k těm nejjemnějším a přesto tak mohutným strukturám zásadně ovliňujícím dění v kosmu.

Máte rádi nové perspektivy ve vědě? Pojďte tedy a společně s dr. Soňou Ehlerovou náhlédněte za hranice našeho běžného vidění. Ke sledování zve autor pořadu Jindřich Suchánek.

Živé vysílání TV Noe
Bližší info + reprízy




O autorovi

Štítky: Hlubinami vesmíru


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »