Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s Petrem Horálkem

Hlubinami vesmíru s Petrem Horálkem

Petr Horálek v pořadu Hlubinami vesmíru. Zdroj: TV Noe
Petr Horálek v pořadu Hlubinami vesmíru. Zdroj: TV Noe
První prázdninový měsíc se setkáme v pořadu Hlubinami vesmíru s pardubickým popularizátorem astronomie a vedoucím redaktorem serveru České astronomické společnosti Petrem Horálkem.

Petr Horálek v pořadu Hlubinami vesmíru. Zdroj: TV Noe
Petr Horálek v pořadu Hlubinami vesmíru. Zdroj: TV Noe
Po úvodu, kdy se seznámíme s činností našeho hosta, se poprvé v našem pořadu pokusíme o stručný návod, jak ustavit dalekohled před pozorováním. Demonstrovat budeme na běžném Newtonově dalekohledu, který máme mnozí doma a často pro neznalost ustavení leží někde uklizen bez častějšího využití. Snad alespoň trochu poslouží naše ukázka Vám, kteří tento anebo podobný dalekohled máte a nevíte si s ním příliš rady.

Pod krásnou letní oblohou o prázdninách, ale nejen o nich, můžeme strávit úžasné chvíle uprostřed hvězdného nebe! A co lze bez větších obtíží pozorovat, jaké jsou alespoň některé VIP objekty, které nikdy nezklamou? K tomu se v dalším čase s Petrem Horálkem opět usadíme pod virtuální oblohu a ukážeme si několik těchto VIP objektů, které i začátečníci mohou pozorovat. Zastavíme se např. u nádherného souhvězdí Střelce a Štíra, nahlédneme k asterismu Věšák, barevné dvojhvězdě Albireo či kulové hvězdokupě M13 v Herkulu. Uvidíme i další krásné objekty vhodné k pozorování i pro ty nejméně náročné.

Pojďte a pohlédněte vzhůru ke hvězdám, stojí to za to i pro ty, kteří to ještě nezkoušeli.

Premiéra pořadu na TV Noe bude v sobotu 2. července 2011 ve 21:10 hodin.
Bližší informace o vysílání repríz




O autorovi



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »