Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s Petrem Horálkem

Hlubinami vesmíru s Petrem Horálkem

Petr Horálek v pořadu Hlubinami vesmíru. Zdroj: TV Noe
Petr Horálek v pořadu Hlubinami vesmíru. Zdroj: TV Noe
První prázdninový měsíc se setkáme v pořadu Hlubinami vesmíru s pardubickým popularizátorem astronomie a vedoucím redaktorem serveru České astronomické společnosti Petrem Horálkem.

Petr Horálek v pořadu Hlubinami vesmíru. Zdroj: TV Noe
Petr Horálek v pořadu Hlubinami vesmíru. Zdroj: TV Noe
Po úvodu, kdy se seznámíme s činností našeho hosta, se poprvé v našem pořadu pokusíme o stručný návod, jak ustavit dalekohled před pozorováním. Demonstrovat budeme na běžném Newtonově dalekohledu, který máme mnozí doma a často pro neznalost ustavení leží někde uklizen bez častějšího využití. Snad alespoň trochu poslouží naše ukázka Vám, kteří tento anebo podobný dalekohled máte a nevíte si s ním příliš rady.

Pod krásnou letní oblohou o prázdninách, ale nejen o nich, můžeme strávit úžasné chvíle uprostřed hvězdného nebe! A co lze bez větších obtíží pozorovat, jaké jsou alespoň některé VIP objekty, které nikdy nezklamou? K tomu se v dalším čase s Petrem Horálkem opět usadíme pod virtuální oblohu a ukážeme si několik těchto VIP objektů, které i začátečníci mohou pozorovat. Zastavíme se např. u nádherného souhvězdí Střelce a Štíra, nahlédneme k asterismu Věšák, barevné dvojhvězdě Albireo či kulové hvězdokupě M13 v Herkulu. Uvidíme i další krásné objekty vhodné k pozorování i pro ty nejméně náročné.

Pojďte a pohlédněte vzhůru ke hvězdám, stojí to za to i pro ty, kteří to ještě nezkoušeli.

Premiéra pořadu na TV Noe bude v sobotu 2. července 2011 ve 21:10 hodin.
Bližší informace o vysílání repríz




O autorovi



49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »