Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s prof. Miloslavem Druckmüllerem, 2. díl

Hlubinami vesmíru s prof. Miloslavem Druckmüllerem, 2. díl

Prof. Miloslav Druckmüller v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe

S prof. Miloslavem Druckmüllerem, matematikem z VUT Brno, se ve vyprávění nejprve zastavíme u loňského úplného zatmění Slunce nad USA. Byla to velmi náročná expedice a podrobnosti o jejím průběhu budou jistě poutavým nahlédnutím pod pokličku vědeckého výzkumu. Jaká úskalí čekala na její protagonisty? Co vše bylo nutné zajistit, když prováděli fotografování hned na pěti stanovištích? Výsledky expedice se nyní zpracovávají a my si ukážeme v našem pořadu některé z nich. Pokračování besedy o matematickém zpracování sluneční koróny.

V dalším povídání se náš host zaměří i nad mimořádnou teplotou koróny Slunce. Proč má i několikamiliónové hodnoty? A je to záhadou, jak se nyní ve vědeckých kruzích míní? Pohled matematika přináší jiný pohled. Jaký?

Prof. Druckmüller se poslední roky také soustředí na zpracování materiálů pořízených i kosmickými sondami pozorujícími Slunce. Jeho videa, která náročnými metodami dokáže skládat z jejich snímků, jsou doslova fascinující. K čemu mohou tato zpracování vést?

Ke sledování jsou zváni nejen fandové astronomie. I laik může být uchvácen strhujícím vědeckým poznáním.

Prof. Miloslav Druckmüller vypráví o snímcích koróny v TV Noe
Prof. Miloslav Druckmüller vypráví o snímcích koróny v TV Noe

Premiéru sledujte v sobotu 4. srpna v 19:30 na TV Noe.

Bližší info o pořadu + termíny repríz http://www.tvnoe.cz/porad/hlubinami-vesmiru-s-prof-miloslavem-druckmullerem-2-dil

Po odvysílání premiéry najdete tento pořad ve videoarchivu http://www.tvnoe.cz/videoarchiv

Prof. Miloslav Druckmüller v besedě s moderátorem Jindřichem Suchánkem v pořadu Hlubinami vesmíru Autor: TV Noe
Prof. Miloslav Druckmüller v besedě s moderátorem Jindřichem Suchánkem v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe




O autorovi

Štítky: Hlubinami vesmíru, Miloslav Druckmüller


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »