Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru SPECIÁL, Zatmění slunce v USA 2017

Hlubinami vesmíru SPECIÁL, Zatmění slunce v USA 2017

Zatmění Slunce 2017
Autor: Josef Ladra

21. srpna se ve Spojených státech odehrálo úplné zatmění Slunce. Dlouho očekávaná událost se stala jistě velmi sledovanou mnohými médii. Živé komentované vysílání úplného zatmění připravila i televize Noe, známá svým seriálem Hlubinami vesmíru. Pojďme si tuto událost připomenout ještě jednou v repríze tuto neděli od 15:50 na TV Noe.

Ve studiu se komentáře tohoto mimořádného představení ujal vedoucí slunečního oddělení Astronomického ústavu ČR RNDr. Michal Sobotka, DSc. Začínáme na západním pobřeží USA v Oregonu a procházíme přes 12 států unie, jak stín Měsíce zakrývá sluneční kotouč a postupuje na východ až do Jižní Karolíny na východě USA, kde opouští pobřeží a skončí v Atlantiku.

Zveme všechny příznivce astronomie, kteří si chtějí tuto ojedinělou příležitost připomenout. Díky kamerám si můžeme tento poutavý, fascinující úkaz několikrát zopakovat. 

Na setkání s vámi u úplného zatmění Slunce v USA se těší Jindřich Suchánek.

Web pořadu:
http://www.tvnoe.cz/porad/hlubinami-vesmiru-special-zatmeni-slunce-v-usa-2017

Poznámka redakce:
Za zatměním se vydala i řada našich čtenářů. Svědčí o tom nádherné snímky v galerii.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Televize Noe



O autorovi

Štítky: Hlubinami vesmíru, Zatmění slunce 2017


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »