Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  I Vy můžete pomoci vzniku knihy Vesmírné osudy

I Vy můžete pomoci vzniku knihy Vesmírné osudy

Vesmírné osudy
Autor: Kosmonautix.cz

Vážení čtenáři, jak je uvedeno v názvu článku, poté, co mezi zájemci o kosmonautiku sklidila mimořádný zájem kniha Ondřeje Šamárka Kritické momenty kosmonautiky, máme nakročeno k dalšímu „zhmotnění“ velmi oblíbeného seriálu z blogu Kosmonautix.cz. Tentokrát jde o seriál Vesmírné osudy, ve kterém autoři Ondřej Šamárek a Lukáš Houška mapují životní příběhy vybraných lidí, kteří se nějak podíleli na dobývání vesmíru – ať už šlo o učence, kteří položili teoretické základy celého oboru, konstruktéry, kteří zhmotnili odvěké představy, nebo astronauty, kteří se vydali dál, než drtivá většina lidí na této planetě. Kniha Vesmírné osudy ale nevznikne sama od sebe, potřebujeme Vaši pomoc.

Hned na začátek pár vysvětlení. Kniha Kritické momenty kosmonautiky vznikla v režii Stream.cz, který se postaral o všechny náležitosti, kterých je při zajištění vzniku knihy opravdu hodně. Díky této spolupráci mohl vzniknout i videoseriál s jednotlivými příběhy. Leč Vesmírné osudy touto cestou uchopit nemůžeme. Spolupráce se Streamem byla jednoznačně pozitivní, ale dobře víme, že Vesmírné osudy neskýtají tolik obrazových materiálů, abychom mohli vytvořit videoseriál. Hlavně k mládí mnoha osobností nejsou prakticky žádné obrázky, což je pro video velký problém.

Od začátku vydávání Vesmírných osudů se však pod články objevovaly komentáře, ve kterých čtenáři dávali najevo svůj zájem o případné knižní zpracování. Rozhodli jsme se jim vyhovět a začali hledat možnosti, jak zajistit vydání knihy. Problémem je její rozsah – střízlivé odhady se pohybují okolo 500 stránek, což spolu s tvrdou vazbou může vytvořit až dvoukilovou „bichli“. Vydat takovou knihu samonákladem je nemožné – tedy pokud nejste ropný magnát, nebo uhlobaron, což není případ ani jednoho z autorské dvojice.

Knižní startér Autor: http://www.cerveny-knihy.cz/
Knižní startér
Autor: http://www.cerveny-knihy.cz/
Na internetu ale naštěstí již několik let existuje systém Kickstarter, ve kterém mohou začínající vynálezci říci světu o svých nápadech, na které vybírají finance. Když pak nasbírají určitou částku, zahájí výrobu daného zlepšováku. Jde o skvělou platformu, která umožňuje propojení tvůrců s fanoušky. Lidé okolo se stávají mimořádně důležitými články celého řetězce a mohou mít právem pocit, že se na vzniku produktu sami podíleli.V českém prostředí se systém kickstarter transformoval do projektu Startovač, který si už také vytvořil velmi slušné jméno. Takzvaným komunitním financováním se sbíraly prostředky třeba na zlepšení zpravodajského kanálu DVTV, nebo na cestu žlutých trabantů Dana Přibáně po Tichomoří.

Jak to všechno souvisí s naší připravovanou knihou? Velmi! Na internetové adrese http://knizni-starter.cz/ totiž najdeme úplně stejný systém, jenže monotematický. Knižní startér se zaměřuje pouze na knižní produkci.

Při přemýšlení, jak zhmotnit Vesmírné osudy jsme si vybrali právě Knižní startér. Systém je jednoduchý – návštěvníci, které kniha zaujme a chtěli by ji podpořit, mohou navštívit její profil na stránce Startéru a tam se rozhodnou, jak vysokou částkou chtějí vznik knihy podpořit. Jakmile se získá cílová částka, je projekt schválen a kniha jde do tiskárny. Důležité je, že pokud se cílová částka nutná k tisku nevybere, pak se všechny peníze, které dárci do programu vložili, vrací na jejich účty.

Jeden ze dvou plakátů – odměna za dar v hodnotě 199 Kč Autor: http://www.cerveny-knihy.cz/
Jeden ze dvou plakátů – odměna za dar v hodnotě 199 Kč
Autor: http://www.cerveny-knihy.cz/
Jak jsem naznačil již v úvodu, Vesmírné osudy jsou velmi rozsáhlá publikace a tomu bohužel odpovídá i částka, která je potřebná k jejich vydání – celkem jde o 444 000 Kč. Knižní startér dává tomuto projektu čtyři a půl měsíce na to, aby získal potřebnou finanční částku. Proto se obracíme na naše čtenáře – pokud máte Vesmírné osudy rádi a chtěli byste si je vystavit na poličce, budeme rádi, když finančně podpoříte vznik této knihy. Oproti internetové verzi (která zůstane stále dostupná), budou všechny kapitoly upraveny, aktualizovány a navíc se můžete těšit na dvě zcela nové kapitoly.

Jelikož chceme poděkovat všem, kdo se rozhodnou vznik Vesmírných osudů v knižní formě podpořit, rozhodli jsme se nabídnout Vám různé odměny. Za 50 Kč získáte záložku s podpisy, dar v hodnotě 299 Kč bude odměněn elektronickou verzí knihy, za 1 199 si můžete knihu předobjednat za plnou cenu a pokud darujete celé 3 000 Kč, budete se moci s oběma autory – Ondřejem Šamárkem a Lukášem Houškou sejít na přátelském posezení u dobrého jídla v restauraci. Odměn je ale mnohem více a všechny je najdete na stránce projektu na Knižním startéru.

V pravém pruhu webu Kosmonautix.cz proto nyní najdete banner s odkazem na projekt Vesmírné osudy na Knižním startéru. Pod tímto bannerem bude ručně aktualizovaný údaj o vybrané částce, který budeme aktualizovat jednou za několik dní – aktuální údaje najdete vždy na webu http://knizni-starter.cz/. Pokud se rozhodnete podpořit vznik této knihy, budeme Vám vděčni. Pokud ne, zlobit se rozhodně nebudeme – v žádném případě to není povinnost a na nikoho nebudeme tlačit. Chceme, aby se jednalo opravdu o svobodnou volbu každého člověka. Jménem redakce obou portálů i obou autorů – Ondřeje Šamárka i Lukáše Houšky Vám děkujeme.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Kosmonautix.cz - zajímavosti z kosmonautiky
[2] Knižní startér - Vesmírné osudy

Převzato: Kosmonautix.czO autorovi

Dušan Majer

Dušan Majer

Narodil se roku 1987 v Jihlavě, kde bydlí po celý život. Po maturitě na všeobecném soukromém gymnáziu AD FONTES vstoupil do regionální televize, kde několik let pracoval jako redaktor. Ve volném čase se věnoval kosmonautice. Postupně zjistil, že jej baví o tomto tématu nejen číst, ale že mnohem zajímavější je předávat tyto informace dál. Na podzim roku 2009 udělal dva velké kroky – jednak na internetu zveřejnil své první video o kosmonautice a navíc založil diskusní fórum o tomto oboru. Postupem času fórum rozrostlo o další služby a vznikl specializovaný zpravodajský portál kosmonautix.cz, který informuje o dění v kosmonautice. Rozběhla se i jeho tvorba videí na portálu Stream.cz. Pořad Dobývání vesmíru má sledovanost v desítkách tisíc a nasbíral již několik cen od Akademie věd za popularizaci vědy.

Štítky: Vesmírné osudy, Kniha, Knižní startér


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »