Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Kulatý stůl - Astronomie a současnost

Kulatý stůl - Astronomie a současnost

J. Grygar v pořadu Hlubinami vesmíru. Autor: TV Noe
J. Grygar v pořadu Hlubinami vesmíru. Autor: TV Noe
V pátek 24. června 2011 připravuje TV Noe na 20:00 hodin opravdový bonbónek nejen pro příznivce pořadu Hlubinami vesmíru, a sice živé vysílání Kulatého stolu o aktuálním dění v astronomii. Hosty budou dva astronomové vpravdě povolaní. Prvním bude astrofyzik RNDr. Jiří Grygar, CSc. z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR a druhým pak děkan Filozoficko přírodovědecké fakulty Slezské univerzity Prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc., s kterým právě pořad Hlubinami vesmíru na téma skrytá hmota, skrytá energie či velmi hmotné objekty, běží.

Výzkum v přírodních vědách a v astronomii obzvlášť doslova letí a sotva člověk zachytí nový objev či převratnou myšlenku, je vpravdě již zastaralá. Zastavme se tedy na chviličku u tohoto strhujícího výzkumu. Páni astronomové společně s moderátorem pořadu Jindřichem Suchánkem budou diskutovat o nejnovějších poznatcích nejen u těles Sluneční soustavy, či tzv. hlubokého vesmíru, ale snad zbude i pár okamžiků na filozofii vesmíru.

Pořad bude živý, a tak bude možné klást otázky skrze e-mail, SMS či přímo telefonicky do studia.

Co nám přinášejí miliardy kilometrů vzdálené sondy? Co nového můžeme od jejich bádání očekávat? Jaké se připravují neuvěřitelné přístroje pro výzkum vesmíru a k čemu budou sloužit? Kam chvátá vesmír a jaká je jeho budoucnost? Co nám sdělují vzdálené galaxie, kvazary či černé díry? Bude opravdu v roce 2012 konec světa? Jak vznikl vesmír, kam spěje a kam spějeme i my? Nejen na tyto otázky jsou jistě naši hosté připraveni odpovídat.

Pokud tedy navštívíte v pátek 24. června večer od 20 hodin vysílání TV Noe, pohodlně se usaďte a vydejte se s námi směrem nekonečno...

Živé vysílání TV Noe
Anonce pořadu + reprízy




O autorovi



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Letošní 1 NLC

Další informace »