Přechod Merkuru v přímém přenosu z Valašského Meziříčí

Hvězdárna Valašské Meziříčí připravila pro zájemce o pozorování přechodu planety Merkur přes sluneční disk 9. května 2016 v odpoledních hodinách speciální program. Kromě vizuálního pozorování pomocí slunečních dalekohledů bude možné v hale hvězdárny sledovat online přenos záběrů probíhajícího úkazu z přístrojů, které slouží pro odborná pozorování. Přenos bude možné shlédnout i prostřednictvím internetu na adrese pozorovanislunce.eu.
Jak pozorujeme?
Pro odborná pozorování Slunce je hvězdárna vybavena řadou starších i nových přístrojů, umožňujících pořizovat přehledové a detailní snímky slunečního disku ve viditelném světle i ve vybraných spektrálních čarách (vodíku H-alfa – na vlnové délce 656 nm a vápníku CaII K – na vlnové délce 393 nm). Přístroje nejsou používány pro vizuální pozorování, ale jsou vybaveny CCD kamerami schopnými pořídit až dva snímky za sekundu. Ze získané série snímků je možné pomocí automatického software vybrat ten nejlepší (pořízený za aktuálně nejlepších atmosférických podmínek). Takto vybrané snímky budou při našem přenosu nahrávány na server, a to tak často, jak to umožní aktuální stav internetové sítě. Záběry Merkuru na slunečním disku si tak budou moci on-line přes internet prohlédnout i zájemci, kteří nemohou na hvězdárnu zavítat osobně.
![]() Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí |
![]() Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí |
Pozorování v kopuli odborného pracoviště | Přehledové dalekohledy na plošině. |
Na co se můžete těšit?
Pozorování bude probíhat pomocí čtyř přístrojů. Dva dalekohledy budou snímat celý sluneční disk v čáře vodíku H-alfa a vápníku CaII K. Bude tak možné sledovat pouť drobného Merkuru po slunečním disku společně se strukturami ve střední vrstvě sluneční atmosféry (chromosféře). Tyto přehledové snímky budou doplněny detailními záběry částí slunečního disku, do kterých se Merkur bude aktuálně promítat, a to opět jak v čáře H-alfa tak CaII K.
![]() Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí |
![]() Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí |
Ukázka snímků celého disku s detailními výřezy v čarách H-alfa a CaII K. Záběry byly pořízeny stejnými přístroji, jakými bude probíhat snímání Slunce při přenosu přechodu Merkuru přes Sluneční disk 9. května 2016. Další záběry je možné schlédnout v článku Pozorování Slunce v roce 2015. |
Kde přenos najdete?
Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí
Autorem stránky k tranzitu Merkuru a celé koncepce přenosu je mladý externí spolupracovník hvězdárny Jáchym Bulek. V rámci projektu Společně se Sluncem byly rovněž zakoupeny nové nebo rekonstruovány a dovybaveny starší přístroje, jejichž prostřednictvím bude přenášené pozorování probíhat.
Počasí?
V případě nepříznivých meteorologických podmínek bude přenos realizován v omezené podobě nebo se neuskuteční vůbec. O aktuálním stavu budeme informovat přímo na stránkách pozorovanislunce.eu nebo na webu hvězdárny www.astrovm.cz.
Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Přechod Merkuru online z Hvězdárny Valašské Meziříčí
[2] Projekt Se Sluncem společně
[3] Kde všude v ČR bude probíhat pozorování úkazu?
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí