Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Rozhlasové vysílání Sedmikrásky nad Brnem

Rozhlasové vysílání Sedmikrásky nad Brnem

Šťastná vlna valí z Brna, pod tímto heslem přináší Český rozhlas Brno do karantény a nejen do ní pořady, u kterých věří, že posluchačům v této nelehké době zlepší náladu. Již v neděli 22. března chystá brněnský rozhlas ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Brno unikátní živé komentování oblohy v pořadu Sedmikrásky na nebi.

Posluchači si mohou naladit 22. března po 19. hodině Český rozhlas Brno, vyjít na zahradu, balkón, či zkrátka jen vyhlédnout z okna a podívat se na jarní nebe. K tomu Český rozhlas Brno přidá unikátní poutavé povídání astronoma Jiřího Duška, ředitele Hvězdárny a planetária Brno.

Vysílání je k dispozici i on-line na https://brno.rozhlas.cz/

Venuše, která bude krásně zářit na obloze.

"Pořad bude interaktivní, posluchači mají možnost psát, volat a ptát se Jiřího Duška napřímo", dodává Jiří Kokmotos, vedoucí programu Českého rozhlasu Brno.

"Jsem rád, že Český rozhlas Brno souhlasil s našim – na první poslech – bláznivým nápadem. Nebudete nepotřebovat nic než teplé oblečení, výhled na nebe a chuť toulat se mezi hvězdami", kometuje Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno

V premiérovém vysílání zazní mimo jiné odpovědi na tyto otázky...

  1.      Co je vidět v těchto dnech na hvězdné obloze nad námi?
  2.      Jaký je rozdíl mezi večernicí a jitřenkou?
  3.      Co na Venuši uvidíme? 
  4.      Co je vlastně Venuše zač?
  5.      Kolik sond a jak přistálo na Venuši?
  6.      Jaké peklo na Venuši vlastně panuje?
  7.      Kdy lidé přistanou na Venuši, jestli je vůbec taková šance?

Tak nezapomeňte.

Tuto neděli 22. března od 19.00 na vlnách Českého rozhlasu Brno.
O autorovi

Jiří Dušek

Jiří Dušek

Jiří Dušek (* 11. srpna 1971, Sušice) je český astronom a astrofyzik, ředitel brněnské hvězdárny. V Brně žije od svých tří let. O astronomii se zajímal od dětství, což vyústilo ve studium astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Dlouhodobě působí na Hvězdárně a planetáriu Brno, jejímž ředitelem se stal v roce 2008. Je autorem populárně naučných programů, které jsou v planetáriu promítány veřejnosti, a také různých publikací z oblasti astronomie. Je po něm pojmenována planetka (14054) Dušek.

Štítky: Hvězdárna a planetárium Brno


15. vesmírný týden 2021

15. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 4. do 18. 4. 2021. Měsíc bude v pondělí v novu, objeví se na večerní obloze. Tu stále okupuje Mars v souhvězdí Býka. Ráno nad jihovýchodem pomalu vychází Saturn a Jupiter. Vrtulníček Ingenuity při testu před prvním pokusem o vzlet zaznamenal problém a přípravy se prodlouží. Na ISS je dočasně desetičlenná posádka, než se v sobotu vrátí na Zemi trojice kosmonautů v lodi Sojuz MS-17. Před šedesáti roky začala historie pilotované kosmonautiky, když Jurij Alexejevič Gagarin obletěl Zemi v lodi Vostok 1.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

kométa C/2020 R4 Atlas

kométa C/2020 R4 Atlas

Další informace »