Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Snímky Leonid

Snímky Leonid

Snímek stopy bolidu od Martina McKenny
Snímek stopy bolidu od Martina McKenny
V době maxima meteorického roje Leonid v roce 2009 bylo na oblohu namířeno velké množství pozorovací techniky a tak není divu, že byla pořízena celá řada pěkných snímků, případně videozáznamů. Jednu z nejpůsobivějších fotografií pořídil amatérský astronom Martin McKenna ze Severního Irska.

Během noci 16./17. listopadu v době mezi 02:00 a 06:30 UT napozoroval 89 meteorů, z toho 64 Leonid. Nejlepší "úlovek" zaznamenal v čase 05:57 UT. To mu přes zorné pole prolétl bolid zelené barvy, jasnější než Měsíc v úplňku, za kterým se táhla stříbřitá stopa. Její délka byla minimálně 40 stupňů a na obloze se dala pozorovat asi 10 minut. Nejprve byla rovná, ale vlivem větrných proudů se postupně zkroutila do podoby, kterou můžete vidět na přiloženém obrázku. Barva stopy se měnila od modrofialové po oranžovou.

Tři velmi pěkné snímky jasných meteorů od jiných autorů (zleva): Andreas Gada, Victor van Wufen, Malcolm Park

Leonida 2009 Andreas Gada
Leonida 2009 Andreas Gada
Leonida 2009 Victor van Wulfen
Leonida 2009 Victor van Wulfen
Leonida 2009 Malcolm Park
Leonida 2009 Malcolm Park

Další fotografie a videa Leonid můžete najít ve fotogalerii.

Zdroj: http://spaceweather.com


Převzato: Hvězdárna a planetárium Plzeň




O autorovi

Václav Kalaš

Narodil se v Plzni a o astronomii se začal zajímat už od dětství. Asi prvním impulzem byl článek "Objevování sluneční soustavy", který vyšel jako příloha časopisu Mladý svět. Když o něco později zjistil, že Hvězdárna a planetárium Plzeň pořádá astronomický kroužek, přihlásil se do něj. Této organizaci zůstal věrný až do jejího sloučení s Hvězdárnou v Rokycanech. Nejprve jako zaměstnanec, nyní jako externí spolupracovník. Nejprve se věnoval jen astronomii, po havárii raketoplánu Columbia začal pomalu pronikat i do tajů kosmonautiky. Pozoruje meteory, píše články hlavně o nich, ale nevyhýbá se ani jiným tématům. V kosmonautice se zaměřuje zejména na raketoplány. Kontakt: Vaclav.Kalas@seznam.cz.



21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »