Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Start sondy k Jupiteru živě z brněnského i pražského planetária

Start sondy k Jupiteru živě z brněnského i pražského planetária

Na průzkum planety Jupiter a především jejích tří ledových měsíců se vydává jedna z největších meziplanetárních sond, JUICE. Sledovat start můžete v přímém přenosu díky pražskému i brněnskému planetáriu. Obě pozvaly popularizátory kosmonautiky a odborníky. Čtvrtek 13. dubna od 12:00 nebo 13:50.

Jak to dopadne, když se nejsofistikovanější kdy vyrobená průzkumná sonda z Evropy vydá zkoumat život na velkých ledových měsících planety Jupiter? Zatím nevíme, ale víme, že to bude hodně divoké. Stejně jako bude divoké sledování jejího odletu ze Země z brněnského planetária, k němuž vás zveme v přímém přenosu ve čtvrtek 13. dubna od 12:00 do 15:00 hod. Těší se na vás Jirka Dušek, Jan Píšala (oba městští hvězdáři), Dušan Majer (pan Kosmonautix) a Tomáš Přibyl (muzeální technik v Brně).

 

Evropská kosmická agentura (ESA) vyšle JUICE na raketě Ariane V z evropského kosmodromu ve Francouzské Guyaně a ke svému cíli vzdálenému téměř miliardu kilometrů dorazí po osmiletém putování Sluneční soustavou. Co bude mít všechno JUICE za úkol? Jak se na ní podílela česká vědecká pracoviště? A podaří se vůbec start?

Hosty přenosu z pražského planetária budou: Ivana Kolmašová, Jan Souček (oba z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR) a Jan Spratek (Planetum). Moderuje Pavel Suchan (Astronomický ústav AV ČR). Přenos začíná ve 13:50.
O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Hvězdárna a planetárium Brno


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »