Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Startuje Fulldome Festival Brno 2023

Startuje Fulldome Festival Brno 2023

Od 6. do 8. června se v prostorách Hvězdárny a planetária Brno setkávají výrobci planetárií, producenti dokumentárních filmů a zaměstnanci, kteří tyto filmy často následně odvážejí do svých organizací.  

Letos dodali své pořady tvůrci z 21 zemí světa, a to z Česka, Finska, Francie, Japonska, Jižní Koreje, Kanady, Kolumbie, Maďarska, Mexika, Německa, Nizozemska, Polska, Rakouska, Rumunska, Řecka, Slovenska, Spojených států amerických, Švédska, Švýcarska, Ukrajiny a Velké Británie.

Čtyři filmy si odnesou některou z festivalových cen. Cena ředitele Hvězdárny a planetária Brno je spojena s uvedením představení v české verzi právě v brněnském digitáriu. Cenu diváků vyberou pracovníci evropských planetárií i producenti. Na dalších dvou oceněních se musí shodnout mezinárodní odborná porota. Tentokrát ji tvoří Inna Leonov-Kenny, Sebastien Gauthier a Maciej Ligowski, kteří mají na svědomí bezpočet mezinárodně oceněných filmů.

Fulldome Festival Brno je výjimečný v tom, že uvádí ryze vzdělávací, populárně-vědecké pořady, vždy v anglickém znění. Představení umělecká či experimentální odmítáme. Mezi filmy, které budou k vidění právě letos, patří například Black Hole First Picture od producenta Cosm Studios, Hazelnuts – In search of the perfect planet od producenta Mediastro Promotion – 3D Emotion, Chemistry of Life 3D od produkce Norrköping Visualization Center nebo We Are Guardians od producenta NSC Creative. Kompletní program najdete na www.fulldomefestivalbrno.com

Na Fulldome Festival 2023 dorazí 162 návštěvníků z 23 zemí: Česká republika, Čína, Estonsko, Finsko, Francie, Chile, Itálie, Japonsko, Jižní Korea, Kanada, Maďarsko, Německo, Nizozemí, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Spojené státy americké, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Turecko, Ukrajina, Velká Británie.

Ty nejpovedenější pořady pak můžete zhlédnout o víkendu 10. a 11. června v rámci tzv. přehlídky DigiFest 2023. Více na https://www.hvezdarna.cz/porad/digifest/
O autorovi

Jiří Dušek

Jiří Dušek

Jiří Dušek (* 11. srpna 1971, Sušice) je český astronom a astrofyzik, ředitel brněnské hvězdárny. V Brně žije od svých tří let. O astronomii se zajímal od dětství, což vyústilo ve studium astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Dlouhodobě působí na Hvězdárně a planetáriu Brno, jejímž ředitelem se stal v roce 2008. Je autorem populárně naučných programů, které jsou v planetáriu promítány veřejnosti, a také různých publikací z oblasti astronomie. Je po něm pojmenována planetka (14054) Dušek.

Štítky: Hvězdárna a planetárium Brno


10. vesmírný týden 2024

10. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 3. do 10. 3. 2024. Měsíc na ranní obloze ubývá k novu. Na večerní obloze je vidět Jupiter a Uran. Aktivita Slunce se mírně snížila. Pozorujeme zvířetníkové světlo a stále jasnější kometu 12P/Pons-Brooks. Očekáváme start rakety Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon k ISS s posádkou mise Crew-8. Před 45 lety proletěl Voyager 1 nejblíže Jupiteru. Před 460 lety se narodil David Fabricius, objevitel první proměnné hvězdy.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC2359 Thorova helma

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2024 obdržel snímek „NGC 2359 - Thorova helma“, jehož autorem je Roman Hujer   Jméno Thor nalezneme zejména v mytologii severských národů, například Germánů či Vikingů. Jeho otcem byl Odin, jeden z bohů zde nejvyšších. Je bohem

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 62P/Tsuchinshan

Snímek komety 62P/Tsuchinshan. Rozměry obrázku jsou 38 x 31 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Proti originálu je 2x zmenšen. Vzdálenost od Země 0.548 au, od Slunce 1.510 au.

Další informace »