Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Titul astrofotograf roku 2006 předán

Titul astrofotograf roku 2006 předán

Předání certifikátu Astrofotograf roku 2006 M. Druckmüllerovi na Hvězdrárně v Brně
Předání certifikátu Astrofotograf roku 2006 M. Druckmüllerovi na Hvězdrárně v Brně
27. března tohoto roku v 17 hodin ožil sál velkého planetária brněnské hvězdárny hned třemi významnými astronomickými akcemi. Doktoři Jiří Grygar a Zdeněk Pokorný zde pokřtili svou novou knihu „Zlaté století astronomie“ a doktor Grygar pak proslovil přednášku o nejvýznačnějších astronomických objevech roku předešlého. Vyprodaný sál však shlédl ještě jednu, pro nás velmi významnou akci. Předsedkyně České astronomické společnosti doktorka Eva Marková předala profesoru Miloslavu Druckmüllerovi diplom s oceněním „Astrofotograf roku 2006“.

Pan profesor titul získal za své fotografie zatmění Slunce, které pořídil v březnu loňského roku v Libyi a které poslal do prestižní astrofotografické soutěže „Česká astrofotografie měsíce – ČAM“. Z došlých obrázků oblohy vybírá porota nezávislým hlasováním snímek, který považuje za nejlepší a ten se stává astronomickým snímkem měsíce. Na konci roku pak je stejnou porotou vyhlašován astrofotograf roku. Na pořádání celé soutěže se podílí Česká astronomická společnost a Hvězdárna v Úpici. Všechny podrobnosti, vítězné snímky, adresu kam soutěžní snímky zaslat i další související aktivity lze nalézt na stránkách České astronomické společnosti. Galerie všech došlých snímků je s půlroční prodlevou vystavena na stránkách Východočeské pobočky ČAS.

My jsme ještě zjistili, že se je to již téměř čtyřicet let, co nový držitel titulu právě v kopulích brněnské hvězdárny sbíral první zkušenosti s fotografováním oblohy. A tento koníček mu zůstal dodnes. Nahlédnutím na jeho internetové stránky se pak můžeme nejen potěšit krásnými fotografiemi slunečních i měsíčních zatmění, polárních září i noční oblohy, ale z bohatých komentářů načerpáme i mnoho poučení a inspirace.

Profesoru Miloslavu Druckmüllerovi k udělení zaslouženého titulu blahopřejeme a doufáme, že bude i nadále do soutěže ČAM přispívat a vyzve tak další české astrofotografy k urputnému, ale nádhernému klání.

Fotografie z předání:

Předání certifikátu Astrofotograf roku 2006 M. Druckmüllerovi na Hvězdrárně v Brně
Předání certifikátu Astrofotograf roku 2006 M. Druckmüllerovi na Hvězdrárně v Brně
hvez_brno013.jpg
hvez_brno014.jpg




O autorovi

Marcel Bělík

Marcel Bělík

Marcel Bělík (* 1966, Jaroměř) je ředitelem na Hvězdárně v Úpici. O hvězdy a vesmír se začal zajímat již v dětském věku a tento zprvu nevinný zájem brzy přerostl v životní poslání. Stal se dlouhodobým účastníkem letních astronomických táborů na úpické hvězdárně, kde v roce 1991 nastoupil jako odborný pracovník a od roku 2011 zde působí ve funkci ředitele. Je předsedou Východočeské pobočky České astronomické společnosti a členem výkonného výboru ČAS. Od roku 2005 působí jako jeden z porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce. V současné době se zabývá zejména výzkumem sluneční koróny a sluneční fyzikou vůbec. Ve volných chvílích pak zkouší své štěstí na poli astrofotografie a zajímá se o historii nejenom astronomie.



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »