Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Vesmírná videa: červenec a srpen 2015

Vesmírná videa: červenec a srpen 2015

Observatoř ESO Paranal
Autor: ESO

Léto, asi nejparnější v našem životě, je za námi. Věříme, že jste si ho užili a nyní už se můžeme v klidu vrátit k nejzajímavějším událostem pohledem videokamer a animací.

Pluto

Uběhlo už šest týdnů od napínavého průletu sondy New Horizons kolem Pluta. Když k nám dorazily první detailní záběry pohoří na jeho povrchu, zůstali jsme zírat pomalu v němém úžasu. Úvodní video tedy nemůže být věnováno ničemu jinému než oblasti Hillary Montes. Mimochodem, podle pravidel Mezinárodní astronomické unie jde o jméno, které zůstane pouze jako pracovní název, protože po lidech, kteří dobývali různá místa na Zemi, by se na Plutu útvary pojmenovávat neměly. Tomu už je vyhrazen například Merkur, Venuše nebo Mars.

Samotný průlet sondy si můžeme prohlédnout v animaci pod tímto odstavcem. Bezvadné na ní je, že už můžeme pozorovat povrch Pluta tak, jak jej sonda zachytila. Pokud chcete vidět, jak Pluto a Charon kmitají kolem společného těžiště, potom zkuste ještě odkaz na následující video. Pokud vás zajímá video, jak vypadala soustava Pluto – Charon snímaná kamerou LORRI, pak z jejích snímků je toto video.

Dobrá zpráva pro nás je, že další snímky začnou proudit k Zemi ještě v tomto týdnu a tak lze očekávat, že nejpozději na tiskové konferenci v pátek 11. září bychom se mohli dočkat první várky nových záběrů. Pokud chceme vidět nekomprimované RAW snímky, musíme si ale počkat až několik měsíců. Přenosové rychlosti z těchto končin jsou velmi velmi pomalé (rychlejší byl i vytáčený telefonní internet).

Snímání Pluta z průletové sondy připomnělo starší zážitky, především z roku 1989, kdy kolem podobného tělesa prolétala sonda Voyager 2. Ostatně na moc pěknou animaci z jeho průletu kolem Tritonu, největšího měsíce Neptunu, se podívejte na závěr našeho výletu na okraj Sluneční soustavy.

Ceres z DAWN

Dalšímu pozoruhodnému tělesu, tentokrát z oblasti vnitřních planet Sluneční soustavy, se věnuje sonda DAWN. Ceres je největší planetka pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem a jako taková je i díky svému kulatému tvaru zcela výjimečná, proto byla zařazena i mezi trpasličí planety, ačkoli ostatní jí podobná tělesa najdeme právě až za Neptunem (jako třeba Pluto). Sonda během léta dále snížila svoji oběžnou dráhu a nyní už posílá detailní snímky z výšky 1440 km. My si v níže uvedeném videu můžeme prohlédnout celou Cereru i s některými útvary na jejím povrchu v detailu. Ačkoli video samotné působí velmi prostorovým dojmem, na závěr je ještě pohled vhodný pro barevné 3D brýle, tak si je případně připravte.

SpaceShipTwo (VSS Enterprise)

Je to už téměř rok od nešťastného letu zkušebního raketoplánu (31. 10. 2014). Společnost Virgin Galactic, která chce vozit kosmické turisty na krátký skok do výšky nad 100 km, uveřejnila informace k zmíněné havárii a také některé dosud nespatřené záběry. Na videu vidíme let až těsně do okamžiku před rozpadem. Ačkoli šlo o konstrukční vadu v kombinaci s chybou pilota, nová loď musí být postavena tak, aby k takové nehodě už nemohlo dojít.

Do vesmíru levně a mobilně

Na Kennedyho vesmírném středisku na Mysu Canaveral na Floridě jsou známé rampy 39A a 39B, z kterých startovaly ještě před pár lety raketoplány. Logicky zde najdeme ještě rampu 39C a na tu je zaměřen náš příspěvek. NASA zde dokončila platformu pro starty malých raket z mobilní startovní plošiny. Menší soukromé společnosti tak odtud mohou vypouštět své náklady, jak ukazuje animace.

Úžasný záběr Měsíce a Země ze směru od Slunce

Observatoř DSCOVR byla vyslána do libračního bodu L1 mezi Zemí a Sluncem. Vyrovnává se zde přitažlivost obou těles a pokud necháme sondu obíhat kolem tohoto bodu, může nerušeně sledovat Slunce, vesmírné počasí nebo Zemi. Výsledkem pozorování Země je právě zmíněná animace, která zachycuje odvrácenou stranu Měsíce v úplňku a Zemi v úplňku. DSCOVR znamená Deep Space Climate Observatory a slouží ke sledování klimatu na Zemi a vesmírného počasí.

Sojuz-U a Progress M-28M

Opravdu krásný detailní záběr startu ruské rakety jsme měli možnost sledovat na začátku července. K Mezinárodní vesmírné stanici tehdy vyrazila důležitá zásobovací loď Progress, která po předchozích nezdarech doručila nové zásoby na stanici. Na začátku vidíme, jak se od rakety odklání obslužná ramena a poté ji drží jen čtyři mohutné držáky. Zapálí se motory a jakmile mají plný tah, držáky se uvolní a odklápí do stran. Poté pracuje centrální stupeň a čtyři postranní pomocné, které v čase videa 2:40 odpadnou. Od třetí minuty videa můžeme sledovat celkový záběr na raketu v repríze startu.

Další důležitý test lodi Orion

Testování americké lodi pro čtyři kosmonauty pokračuje. Koncem srpna byl proveden důležitý test, jak si povede kabina při přistání v případě selhání jednoho z padáků. Vše dopadlo podle plánu dobře.

Přeparkování lodi Sojuz u ISS

28. srpna proběhla u Mezinárodní vesmírné stanice standardní operace, kdy se přesunula kosmická loď Sojuz TMA-16M z modulu Poisk a posléze se připojila k zadní části modulu Zvezda. Důvodem je, že zanedlouho přiletí Sojuz TMA-18M a protože šestnáctka odletí, nebude blokován modul Zvezda, kam se připojují nákladní lodě. Více se dočtete na portálu Kosmonautix.cz.

Top 10 objevů ESO s titulky

Evropská jižní observatoř ESO se pochlubila krásným souhrnem svých deseti velkých objevů. Vzhledem k tomu, že video je k dispozici s titulky, netřeba dlouhý komentář.

Obloha v Parku tmavej oblohy Poloniny

Nejtmavší oblohu Slovenska naleznete v jejím severovýchodním cípu na hranicích s Polskem (Bieszczady) a Ukrajinou. Podél hranic se zde rozkládá Národní park Poloniny a zároveň zde je krásná tmavá obloha. Jeden výběžek tmavé oblasti zasahuje i do Kolonického sedla, kde je observatoř s mnoha aktivitami (mimo jiné planetárium a 1m dalekohled). I zde zažijete tmu, jaká je už v ČR málokde, snad na Šumavě. Dobře to dokumentuje video Borise Pankovčina.

Obloha z Křišťanova

Naše nejmladší oblast tmavé oblohy na Manětínsku je zatím nejblíže naší nejtmavší obloze, kterou najdeme na Šumavě. Pokud se však z Manětínska zahledíte jižně, uvidíte v létě krásnou Mléčnou dráhu podobně jako na níže uvedeném videu, které vzniklo ještě více na jih v Křišťanově. To už jsme prakticky na Šumavě u Volar na Prachaticku. Na videu dobře vyniká centrální oblast naší Galaxie v souhvězdí Střelce a Štíra.
O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. 

Štítky: Vesmírná videa


48. vesmírný týden 2020

48. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 11. do 29. 11. 2020. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer jsou nízko nad jihozápadem Jupiter a Saturn, během noci stoupá vysoko Mars. Ráno je relativně nízko jasná Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, na povrchu stále najdeme skvrny. Ráno můžeme na ještě bezměsíčné obloze pozorovat kometu M3 ATLAS a loučíme se s kometou S3 Erasmus. Meteory z roje Leonid doplnil velký bolid, který skončil nad Alpami. Kosmická loď Crew Dragon úspěšně dorazila k ISS se čtyřčlennou posádkou. Z úspěšných startů vyčnívá neúspěch rakety Vega. Očekáváme start čínské sondy k Měsíci. Připomínáme výročí 170 let objevu Saturnova prstence C a 410 let objevu mlhoviny M42 v Orionu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mars

  Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2020 získal snímek „Mars“, jehož autorem je Jakub Dobeš   Jistě si jej v říjnu každý všiml. Putoval s námi nocí jako velmi jasný objekt, zvečera vycházející na východě, aby se nám přes jih přenesl až k západu, kde se nám

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mars

Foceno mobilem dalekohled AR 152/760 mm okular 5 mm plus baarlow 2x

Další informace »