Úvodní strana  >  Články  >  Osobnosti  >  Cenu města Mladá Boleslav 2019 získal pedagog a astronom Josef Zahrádka

Cenu města Mladá Boleslav 2019 získal pedagog a astronom Josef Zahrádka

Josef Zahrádka s členy vedení města při převzetí ceny
Autor: Pavel Šubrt

Významného ocenění se nedávno dostalo jednomu z členů České astronomické společnosti. Letošním laureátem prestižní Ceny města Mladá Boleslav, která je udělována při příležitosti oslav vzniku státu, se totiž stal Mgr. Josef Zahrádka, člen Sekce pro děti a mládež ČAS. Cenu v podobě sošky Elegána boleslavského mu, včetně s dalších darů, v den státního svátku 28. října předal Raduan Nwelati, primátor města a senátor, spolu se svými náměstky v obřadní síni magistrátu. Příjemnou hudební atmosféru obstaralo Zámecké saxofonové kvarteto.

Josef Záhrádka v sobě nezapřel kantorské vlohy a během ceremoniálu udělil primátorovi města několik rad do života Autor: Pavel Šubrt
Josef Záhrádka v sobě nezapřel kantorské vlohy a během ceremoniálu udělil primátorovi města několik rad do života
Autor: Pavel Šubrt
Na akci byli přítomni členové rodiny oceněného, jeho přátelé, kolegové, členové rady i zastupitelstva a kompletní vedení města. Na první setkání a na následné dlouhé roky spolupráce zavzpomínal současný vedoucí Hvězdárny MB Pavel Brom. Primátor Raduan Nwelati prohlásil, že je pro něho velkou ctí cenu města předat právě Josefu Zahrádkovi a poděkoval mu za vše, co za svůj život pro Mladou Boleslav udělal.

Sám oceněný nejen poděkoval představitelům radnice za udělení ceny města, ale také všem svým spolupracovníkům a kolegům, kteří mu pomáhali při jeho práci, a velké díky věnoval také své ženě. 

Josef Zahrádka s manželkou, svou celoživotní oporou Autor: Pavel Šubrt
Josef Zahrádka s manželkou, svou celoživotní oporou
Autor: Pavel Šubrt
Josef Zahrádka se narodil 23. března 1939. Po ukončení studií působil jako středoškolský profesor matematiky, fyziky a informatiky v mnoha školách v Mladé Boleslavi. V září 1995 se stal prvním vedoucím nově otevřené Hvězdárny města Mladá Boleslav, která je součástí 9. ZŠ. Zpočátku pomohl získat pro tuto hvězdárnu základní vybavení i z vlastních financí. Za svého mnohaletého působení zde vychoval nejen své nástupce, ale dal základ astronomickému kroužku pro mladé hvězdáře.

Hvězdárna města Mladá Boleslav Autor: Jana Novotná
Hvězdárna města Mladá Boleslav
Autor: Jana Novotná
Byl zvolen čestným předsedou Mladoboleslavské astronomické společnosti (nyní Hvězdárny MB). Josef Zahrádka je též autorem několika autobiografických publikací a je pravidelným účastníkem i spoluorganizátorem místního kulturního života.
Díky jeho angažovanosti a organizačním schopnostem se nejen studenti, ale také občané města Mladá Boleslav a obcí v blízké okolí mohli osobně účastnit přednášek a besed s významnými osobnostmi, jako například se známým astronomem a propagátorem vědy  Dr. Jiřím Grygarem.

Mgr. Josef Zahrádka moderuje pořad Křeslo pro hosta – tentokráte s Dr. Jiřím Grygarem, dne 8. 6. 2012 v Domě kultury Mladé Boleslavy. Název přednášky: Pohledy do nebe. Autor: Jan Myška
Mgr. Josef Zahrádka moderuje pořad Křeslo pro hosta – tentokráte s Dr. Jiřím Grygarem, dne 8. 6. 2012 v Domě kultury Mladé Boleslavy. Název přednášky: Pohledy do nebe.
Autor: Jan Myška

Navrhovatelů na udělení ceny města Josefu Zahrádkovi bylo několik mladoboleslavských subjektů v čele s Hvězdárnou MB, ke kterým se připojila také Česká astronomická společnost. Konečné slovo v udělení ceny města této osobnosti pak měla rada města Mladá Boleslav.

Josef Zahrádka se soškou Elegána boleslavskáho (autorem této kovové sochy, je umělecký kovář David Szalay) a dalšími cenami Autor: Jan Myška
Josef Zahrádka se soškou Elegána boleslavskáho (autorem této kovové sochy, je umělecký kovář David Szalay) a dalšími cenami
Autor: Jan Myška

Touto cestou bychom chtěli panu Mgr. Josefu Zahrádkovi pogratulovat k zisku Ceny města Mladá Boleslav. Současně mu děkujeme za jeho dlouholetou vzornou reprezentaci naší společnosti a přejeme mu hodně zdraví do dalších let.

Pamětní diplom Josefa Zahrádky Autor: Pavel Brom
Pamětní diplom Josefa Zahrádky
Autor: Pavel Brom

 

(Článek byl připraven ve spolupráci s Hvězdárnou MB)

 
O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Cena, Josef Zahrádka


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animácia pohybu blízkozemskej planetky s označením 2021 DW1

Další informace »