Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Astropis 1/2005

Astropis 1/2005

Astropis
Astropis
Právě vyšlo letošní první číslo Astropisu. Astronomický časopis, který vstupuje již do svého 12. ročníku, je k dostání na hvězdárnách, v knihkupectvích, v trafikách a na stáncích Relay. Informace o prodejních místech, o předplatném a o obsahu jednotlivých čísel naleznete na internetových stránkách časopisu Astropis.
  • P. Najser: Charles Messier - katalog mlhovin a hvězdokup
  • M. Prouza: Nejenergetičtější fotony
  • V. Kopecký: Přistání na Titanu
  • Z. Řehoř: Hodnocení kvality optických přístrojů I.

Články

  • P. Najser: : Charles Messier - katalog mlhovin a hvězdokup
  • M. Prouza: Nejenergetičtější fotony
  • V. Kopecký: Přistání na Titanu
  • V. Libý: Planetka (59 800) Astropis
  • Ž. Sovová: Podél Hydry
  • R. Mašata: Kokon bílého trpaslíka
  • M. Prouza: Co to k nám padá? - Malý průvodce světem meteoritů
  • Z. Řehoř: Hodnocení kvality optických přístrojů I.

Rubriky

  • J. Verfl, Ž. Sovová: Oblohou amatérsky
  • L. Schmied: Sluneční aktivita

Novinky

  • J. Verfl: Cassini u Saturnu
  • Ž. Sovová: Nejmladší kulová hvězdokupa v galaxii
  • Ž. Sovová: Placatý Regulus
  • Ž. Sovová: Trifid mění teorie o vzniku hvězd
  • Ž. Sovová: Mraky na Uranu
  • Ž. Sovová: Země a zemětřesení
  • Ž. Sovová: Nejmladší galaxie
  • Ž. Sovová: Tychonova supernova

Recenze

  • V. Kopecký: Kip S. Thorne: Černé díry a zborcený čas
  • D. Ondřich: Petr Kulhánek a kol.: Astronomie a fyzika na přelomu tisíciletí




O autorovi



28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jelení úplněk

Po deštích se krajina ponořila do mlhy. Úplněk zvaný jelení se vynořil nad střechou protějšího domu, za několik minut v husté mlze zaniklo jeho slabé světlo

Další informace »