Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Dny otevřených dveří na observatoři Astronomického ústavu AV v Ondřejově

Dny otevřených dveří na observatoři Astronomického ústavu AV v Ondřejově

Historické kopule dnes. Západní je vpředu, za ní je centrální.
Historické kopule dnes. Západní je vpředu, za ní je centrální.
Konají se od 13. do 15. května 2011, vždy od 9 do 17 hodin. Po celé tři dny pro vás budou otevřena odborná pracoviště Astronomického ústavu a budete si je moci prohlédnout s výkladem odborníků.

Na pátek zveme také školy. Otevírací doba po všechny tři dny je 9 až 17 hodin, v pátek a sobotu večer navíc doprovodný program.  Návštěva je vhodná nejen pro vážné zájemce, ale např. i pro rodiny s dětmi. Vstup zdarma.

Program


• Prohlídka muzea a historických kopulí, v případě jasného počasí pozorování Slunce v historické Západní kopuli.
• Prohlídka Slunečního oddělení: sluneční patrolní služba, 10 m sluneční radioteleskop
a horizontální sluneční dalekohled HSFA 2.
• Prohlídka přístroje PZT Oddělení galaxií a planetárních systémů (fotografická zenitová tuba - přístroj určuje z astrometrických pozorování hvězd okamžitou astronomickou zeměpisnou šířku a rozdíl mezi rotačním a atomovým časem).
• Prohlídka dvoumetrového dalekohledu ve Stelárním oddělení (největší dalekohled v ČR s průměrem zrcadlového objektivu 2 m).
• Prohlídka dalekohledu o průměru 65 cm oddělení meziplanetární hmoty.
• Prohlídka dalekohledu D50 skupiny astrofyziky vysokých energií.
• Přístupná bude i ústavní knihovna (pro čtení, posezení, diskuze).
• V sobotu 14. 5. 2011 od 17:30 přednáška Ing. Jana Vondráka, DrSc, Dr.h.c. "Od kvadrantu k GPS".
• V případě jasného počasí pozorování noční oblohy po setmění v pátek a v sobotu v Západní kopuli na historické hvězdárně.
• Do prostoru historické hvězdárny zveme také astronomy amatéry se svými dalekohledy na večerní společné pozorování (pátek a sobota), nutno předem domluvit s Pavlem Suchanem na 737 322 815, suchan@astro.cz.
• "S Krtkem do kosmu" – házení míčkem do měsíčního kráteru, astronomické puzzle různých obtížností, průzkumníkem na planetě, ... dětským programem vás provede Krtek.

Vstup i doprovodný program zdarma. Informační materiály k dispozici.

• V sobotu a v neděli od 10 do 17 hodin bude možné si zakoupit přímo v areálu observatoře občerstvení.
• V muzeu si budete moci zakoupit turistickou známku a další upomínkové předměty.

Pro objednání hromadných exkurzí (např. školních) použijte prosím tento kontakt: Eva Hajduová, tel.: 323 620 226, e-mail: exkurze@asu.cas.cz.

Pro dotazy k průběhu a organizaci Dnů otevřených dveří použijte prosím tento kontakt: Pavel Suchan, tel.: 267 103 040, 737 322 815, e-mail: suchan@astro.cz.


Přednáška Od kvadrantu k GPS
Vzpomeňme na námořníky minulosti, kteří brázdili oceány, objevovali a mapovali nové země pouze se sextantem v ruce. Dnes používáme navigaci Global Positioning System (GPS). Chcete se dovědět více, než jen výsledky poskytnuté "černou krabičkou"? Zajímá vás, co bylo mezi tím? K čemu nám bude nový evropský systém Galileo?
Navigace je spojena s astronomií od jejího počátku až po současnost. Zveme všechny, kteří se chtějí o navigaci dozvědět více na přednášku o historii, současnosti a budoucnosti navigace a věcí souvisejících. Přednášet bude Ing. Jan Vondrák, DrSc. z Astronomického ústavu AV ČR, spoluzakladatel vědního oboru kosmické geodézie, odborník zabývající se rotací Země, nositel evropské Descartovy ceny a čestného doktorátu Pařížské observatoře, dlouholetý redaktor Hvězdářské ročenky, popularizátor vědy a také současný předseda České astronomické společnosti.

Pozorování oblohy v Západní kopuli
V pátek a v sobotu po setmění vás za jasného počasí zveme do Západní kopule v historické části hvězdárny na pozorování oblohy. Hlavním objektem bude nejkrásnější planeta Sluneční soustavy – Saturn.

Do prostoru historické hvězdárny zveme také astronomy amatéry se svými dalekohledy na večerní společné pozorování (pátek a sobota), nutno předem domluvit s Pavlem Suchanem na 737 322 815, suchan@astro.cz


Těšíme se na Vás, strávit u nás můžete celý den od rána do noci.

Převzato ze stránek Astronomického ústavu AV ČR.




O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.



27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »