Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Dva astronomické dalekohledy s vyspělou elektronikou v Přerově

Dva astronomické dalekohledy s vyspělou elektronikou v Přerově

atc-lx200s.jpg
V květnu 2007 bylo možné vidět v areálu u akciové společnosti ATC, Astro Telescope Company, a.s. v Přerově vedle sebe dva dalekohledy s vyspělou elektronikou s dalším příslušenstvím, včetně CCD a PC techniky.

Jedním byl nově dovezený MEADE 16" LX 200R GPS a je t. č. jediný největší astronomický dalekohled d 406 mm se zabudovaným systémem GPS v České republice a na Slovensku. Druhým dalekohledem byl shodou okolností jeho předchozí model stejných rozměrů s elektronikou, avšak bez GPS ze Štefánikovy hvězdárny v Praze na Petříně, který zde byl na opravu optiky a elektroniky."

Zajímavostí u nově dovezeného dalekohledu MEADE 16" LX 200R GPS je to, že je vybaven systémem GPS a pro zcela automatický provoz postačí zapnutí jednoho tlačítka. Dalekohled si najde vymezovací polohy ve třech rovinách, provede zachycení signálu nejméně 4 družic družicového systému GPS, pozná tak, na jakém místě Země je, kolik je zde hodin, v jaké nadmořské výšce se nachází a sám se přesně ustaví. Astronom si pak již může zvolit jakýkoliv objekt z databáze 145 tisíc objektů a dalekohled se během několika vteřin požadovaným směrem nasměruje. Možnost ustavení pomocí jedné, dvou, nebo tří hvězd z vlastní databáze stále má, kdy je např. v místě, kde je velmi malý otevřený prostor pro zachycení družicového signálu. Dalekohled lze ovládat pomocí ručního ovladače Autostar II, který je propojen kabelem s hlavním panelem dalekohledu. Lze však i připojit speciální bezdrátový radiový dálkový ovladač, obdobný tomu, co existuje např. pro ovládání televize, avšak fungující i přes neprostupné překážky a na vzdálenost min. 30m. Připojení k PC dovoluje provádět ovládání na dálku, např. z 500m vzdáleného notebooku a nebo přes internet z jakékoliv části zeměkoule. Po připojení CCD kamery k dalekohledu tak může jiný uživatel, např. v USA, ve dne při zářícím Slunci pozorovat noční oblohu v Evropě a to i bez jakékoliv přítomnosti obsluhy u dalekohledu. Dnešní doba přináší vlivem dostupných technologií nové možnosti i pro vývoj přístrojů, které jsou i přesto pro běžného i technicky vzdělaného člověka považovány za sci-fi.




O autorovi



30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »