Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Dva astronomické dalekohledy s vyspělou elektronikou v Přerově

Dva astronomické dalekohledy s vyspělou elektronikou v Přerově

atc-lx200s.jpg
V květnu 2007 bylo možné vidět v areálu u akciové společnosti ATC, Astro Telescope Company, a.s. v Přerově vedle sebe dva dalekohledy s vyspělou elektronikou s dalším příslušenstvím, včetně CCD a PC techniky.

Jedním byl nově dovezený MEADE 16" LX 200R GPS a je t. č. jediný největší astronomický dalekohled d 406 mm se zabudovaným systémem GPS v České republice a na Slovensku. Druhým dalekohledem byl shodou okolností jeho předchozí model stejných rozměrů s elektronikou, avšak bez GPS ze Štefánikovy hvězdárny v Praze na Petříně, který zde byl na opravu optiky a elektroniky."

Zajímavostí u nově dovezeného dalekohledu MEADE 16" LX 200R GPS je to, že je vybaven systémem GPS a pro zcela automatický provoz postačí zapnutí jednoho tlačítka. Dalekohled si najde vymezovací polohy ve třech rovinách, provede zachycení signálu nejméně 4 družic družicového systému GPS, pozná tak, na jakém místě Země je, kolik je zde hodin, v jaké nadmořské výšce se nachází a sám se přesně ustaví. Astronom si pak již může zvolit jakýkoliv objekt z databáze 145 tisíc objektů a dalekohled se během několika vteřin požadovaným směrem nasměruje. Možnost ustavení pomocí jedné, dvou, nebo tří hvězd z vlastní databáze stále má, kdy je např. v místě, kde je velmi malý otevřený prostor pro zachycení družicového signálu. Dalekohled lze ovládat pomocí ručního ovladače Autostar II, který je propojen kabelem s hlavním panelem dalekohledu. Lze však i připojit speciální bezdrátový radiový dálkový ovladač, obdobný tomu, co existuje např. pro ovládání televize, avšak fungující i přes neprostupné překážky a na vzdálenost min. 30m. Připojení k PC dovoluje provádět ovládání na dálku, např. z 500m vzdáleného notebooku a nebo přes internet z jakékoliv části zeměkoule. Po připojení CCD kamery k dalekohledu tak může jiný uživatel, např. v USA, ve dne při zářícím Slunci pozorovat noční oblohu v Evropě a to i bez jakékoliv přítomnosti obsluhy u dalekohledu. Dnešní doba přináší vlivem dostupných technologií nové možnosti i pro vývoj přístrojů, které jsou i přesto pro běžného i technicky vzdělaného člověka považovány za sci-fi.




O autorovi



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »