Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Jaká byla Astronomická expedice v Úpici 2018?

Jaká byla Astronomická expedice v Úpici 2018?

Astronomická expedice - pozvánka 2019
Autor: Astronomická expedice 2018 (Kateřina Fialová, Pavel Váňa)

Astronomická expedice je dvoutýdenní akce na úpické hvězdárně, jejíž cílem je naučit účastníky základy astronomie, astrofyziky, pozorování noční oblohy, její foceni a mnoho dalšího. Tuto akci pořádá Amatérská prohlídka oblohy, která je jednou ze sekcí České astronomické společnosti. Zní to zajímavě? Pojďme si tedy přečíst, jak vypadal letošní jubilejní 60. ročník. Bylo to opět úžasných a náročných 16 dní strávených na pozemku úpické hvězdárny.

Jak to tedy letos vypadalo?

Ve dnech 3. - 19. 8. 2018 se na pozemku úpické hvězdárny sešlo přes 60 nadšených studentů, kteří sdílí zájem o astronomii. Tak jako každý rok i tento ročník započal úvodním táborákem, který byl doplněn o spoustu seznamovacích her.

Ovšem hned další den to vypuklo naplno. Úvodní přednášky o zacházení s technikou, pozorování deep-sky objektů, rozřazovací test, přípravy domovských stanovišť různých skupin a mnoho dalšího! Ale má to pozitivum, expedičníci zpočátku nemusí řešit starosti s volným časem. laugh Režim na Astronomické expedici je opravdu náročný, no však se do toho zkuste vžít: V 10.00 vstanete, v 10.30 jdete na snídani, pak zpracováváte pozorování, do toho nějaká ta přednáška, ve 14.00 oběd, pak opět nějaké zpracování, další přednáška, máme 18.00 a večeři, pak další přednáška, to už se blíží 21.00 hodin večer a chystáte věci na pozorování, pak přijde půlnočka (půlnoční svačina), ještě něco napozorujete, podíváte se na východ Slunce a jdete spát. A takto pořád dokola. No není to skvěle? Možná to někoho odradí, ale na tenhle režim si zvyknete hned, pokud prostě milujete ten pohled na noční oblohu a chcete se dozvědět co nejvíce informací o tom, co na ní pozorujete!

Nálady na Astronomické expedici 2018 Autor: Kristína Kallová
Nálady na Astronomické expedici 2018
Autor: Kristína Kallová

Co všechno jsme stihli?

Pro úplné začátečníky a pro věčné romantiky jsou ideální skupiny, které pozorují vizuálně. Tedy pouze za pomocí dalekohledu, tužky a pozorovacího deníku. Vesmír je obrovský a nikdo nemá šanci se nudit. Ve skupině deep-sky se každonočně zahřívají hroty měkkých tužek a zakreslují mlhoviny, galaxie, kulové i otevřené hvězdokupy. Ti sportovně založení běhají Messierův maratón a zkouší na papír zvěčnit co nejvíce ze všech 110 objektů stejnojmenného katalogu. Zvláštní pozornost by měla být věnována i skupině Meziplanetární hmota, která kromě výše zmíněných zákresů pozoruje a zakresluje dráhy planetek a komet. Nejzajímavější a také nejoblíbenější aktivitou je pozorování meteorů. Letos nám to krásně vyšlo na maximum roje Perseid a my tak mohli pozorovat v leže. Ti kdo při této činnosti neusnuli pak spočítali hodinovou frekvenci "padajících hvězd", která byla krásných 100 meteorů za hodinu.

Kresba otevřené hvězdokupy NGC457 (Človíček) Autor: Lukáš Havlák
Kresba otevřené hvězdokupy NGC457 (Človíček)
Autor: Lukáš Havlák

Představte si tu idylku, kdy sedíte u dalekohledu a zakreslujete objekt, který zrovna pozorujete. Po ruce máte jen tužku, červené světlo a pozorovací deník, jehož stránky se vám začínají vlivem rosy máčet. Slyšíte jen cvrčky a občas někdo zakřičí "STÓÓP!", když vidí meteor (dřív se meteory zakreslovaly do map, ale bylo potřeba znát přesný čas, proto někdo hlídal hodiny a zapisoval čas kdykoliv, když někdo zakřičel stop).

Kresba kulové hvězdokupy M15 v souhvězdí Pegase Autor: Vojta Klimeš
Kresba kulové hvězdokupy M15 v souhvězdí Pegase
Autor: Vojta Klimeš

Letos jsme dokonce měli na expedici k dispozici reflektor s primárním zrcadlem o průměru 50 cm, což už je pěkně velký kousek! Vidět v tomto dalekohledu známé objekty jako M31 (galaxie v Andromedě), řasovou mlhovinu, M57 (prstencová mlhovina), to bylo něco úžasného. U M31 mi někdy i přišlo, že snad nikde nekončí. Ale snad největším překvapením bylo v něm spatřit tu krásnou kometu 21P/Giacobini-Zinner, která už v srpnu okouzlila svým krásným zjevem. Ovšem pozorovat s tímto kolosem chce zkušenosti z těch hodin tělocviku, kdy se nacvičuje gymnastika.

50cm Dobson na Astronomické expedici 2018 Autor: Vít Levinský
50cm Dobson na Astronomické expedici 2018
Autor: Vít Levinský

Digitálně laděnými skupiny jsou Digitální astrofotografie a CCD skupina, které se svým zaměřením v mnohém liší, ale mají i řadu společných cílů. Ale znáte to, fotografové prostě chtějí mít pěkné fotky! smiley Ve skupině Digifoto se expedičníci naučili fotit noční oblohu pomocí různých metod. Učili se dělat celooblohové mozaiky, ale také se naučili dělat ty nejsložitější astrofotografie, které vznikají skládáním spousty expozic a aplikací kalibračních snímků. Za fotografií se schovává spousta námahy s nafocením objektu a také spousta hodin strávených za počítačem při závěrečném zpracování. Ovšem je důležité, že tyto fotografie neděláme jen pro to, aby potěšily oko, ale také proto, aby lidé věděli, jaké úžasné objekty se ve vesmíru nachází a jak zajímavá astronomie může být! Letos se nám podařilo vyfotografovat spoustu nádherných a zajímavých objektů. Jan Merc a Kateřina Fialová zachytili nádhernou kompozici mlhovin Omega a Trifid ve společnosti planety Saturn, Vít Levinský zachytil atmosféru v okolí úpické hvězdárny. Ale kromě focení krásných objektů jsme se také věnovali studiu proměnných hvězd. Martin Tylšar spolu s Martinem Maškem ze skupiny Digitální astrofotografie objevili v souhvězdí Labutě 3 nové proměnné hvězdy, vyfotili zákryt hvězdy planetkou a naměřili hned tři tranzity exoplanetou.

Mlhovina Omega a Trifid ve společnosti planety Saturn. Autor: Jan Merc, Kateřina Fialová
Mlhovina Omega a Trifid ve společnosti planety Saturn.
Autor: Jan Merc, Kateřina Fialová

CCD skupina se jako každý rok věnovala studiu proměnných hvězd. Tato skupina je oficiálně zapsána jako pozorovatel proměnných hvězd v databázi, takže je jasné, že už mají s pozorováním značné zkušenosti, ovšem nutno říct, že ostřílená dvojka Martin Tylšar a Martin Mašek jim dýchala na záda. Je to prostě taková zdravá forma soutěžení na expedici (Myslím, že jsem se ještě nezmínil, že máme na expedici neoficiální soutěž o to, kdo uvidí nejvíce východů Slunce. Ovšem je těžké nalézt rozhodčího pro tuto soutěž.) Již druhým rokem se CCD zabývala zákrytovou dvojhvězdou KIC 9832227 Cyg, u které je predikováno, že tyto dvě hvězdy v blízké době (kolem roku 2022) splynou v jednu, čímž dojde k prudkému zjasnění. No uvidíme, jestli si to tyto dvě hvězdy načasují tak, aby to CCD skupina zachytila.

Proměnná hvězda V2545 Cyg Autor: CCD skupina v Úpici
Proměnná hvězda V2545 Cyg
Autor: CCD skupina v Úpici

Tradičně také doplňujeme základní astronomický kurz zvanými přednáškami od různých odborníků z oblasti astrofyziky, fyziky, chemie. Letos nás navštívil Dušan Majer z webu Kosmonautix.cz, který nám povídal o historii firmy Space X, Robert Švarc přednášel o Obecné teorii relativity a Jiří Svoboda o aktivních galaxiích. Všem přednášejícím moc děkujeme! Rovněž děkujeme všem amatérským pozorovatelům za zapůjčení dalekohledů a děkujeme Moravským přistrojům za zapůjčení CCD kamer. A rovněž mockrát děkujeme panu Zahajskému (SUPRA Praha) za dlouhodobou spolupráci při půjčování techniky!

Prý jste oslavili 60tiny

Letos jsme pořádali jubilejní 60. ročník. Prostřední víkend se v Úpici sešli bývalí expedičníci, aby se mohli podívat na současnou podobu Astronomické expedice a podebatovat se současnými expedičníky. Mezi hosty byl například Pavel Suchan, který moderoval diskuzi bývalých expedičníků, současný předseda České astronomické společnosti Petr Heinzel, ředitel brněnského planetária Jiří Dušek, bývalá ředitelka úpické hvězdárny Eva Marková a čestný předseda České astronomické společnosti Jiří Grygar, který po skončení diskuze přednášel o významných objevech v astronomii a astrofyzice v roce 2017.

Oslava 60 let od první Astronomické expedice Autor: Roman Dvořák
Oslava 60 let od první Astronomické expedice
Autor: Roman Dvořák

To už je zase konec?

16 dní uteklo jako voda a je čas jet opět domů, kde se již brzy začne projevovat těžká nemoc, tzv. úpicitýda, která se projevuje třesem, depresemi z nedostatku napozorovaných objektů, hladem, který se objevuje přesně o půlnoci, neustálým pocitem, že má člověk být na nějaké přednášce. Přiznaků je samozřejmě více, ovšem léčba je jen jedna. Musíte přijet i na další ročník Astronomické expedice v Úpici!

Pokud chcete vidět více fotografií, tak se podívejte na expediční blog, který je uveden ve zdrojích, přečtěte si starší články, nebo se podívejte na náš web. Již teď jsme spustili přihlašování na další ročník, který se bude konat ve dnech 26. 7. - 11. 8. 2019, takže neváhejte a přijeďte se naučit spoustu nových věcí a poznat nové přátele!

Společná fotka - Astronomická expedice 2018 Autor: Roman Dvořák
Společná fotka - Astronomická expedice 2018
Autor: Roman Dvořák

 

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Astronomická expedice
[2] Facebook Astronomické expedice
[3] Blog Astronomické expediceSeriál

 1. Pozvánka - Astronomická expedice Úpice 2019
 2. Pozvánka - Astronomická expedice Úpice 2018
 3. Zahráli jsme si na oděvní návrháře a vyzkoušeli kyanotypii – historickou fotografickou techniku
 4. Astronomická expedice Úpice 2017 - nejlepších 16 dnů v roce
 5. Hon na Mezinárodní vesmírnou stanici
 6. Astronomická expedice 2017
 7. Lampička pro astronomy se superkondenzátorem
 8. Astronomická expedice: Modely raket
 9. Astronavigace na Astronomické expedici
 10. Experiment: rozbíjeli jsme “asteroid”
 11. Toužíte po letním dobrodružství? Pojeďte s námi na Astronomickou expedici!
 12. Astronomická expedice 2015
 13. Astronomická expedice Úpice 2014
 14. Astronomická expedice 2013
 15. Astronomická expedice 2012
 16. Astronomická expedice 2009 - Procestujte Galaxii
 17. Astronomická expedice 2008 – Mezi nebem a Zemí
 18. Astronomická expedice 2007 - Vaše cesta do vesmíru
 19. Astronomická expedice 2005 - Vesmír v hrsti
 20. Astronomická expedice - Váš první kontakt s vesmírem
 21. Astronomická expedice Úpice


O autorovi

Pavel Váňa

Pavel Váňa

Narodil se v roce 1997 v Uherském Hradišti. Jeho cesta k astronomii začala zkoumáním noční oblohy triedrem, pak přišel větší dalekohled a ze záliby se stal vášnivý koníček. V roce 2013 začal pracovat na Hvězdárně a planetáriu Brno jako demonstrátor a od téhož roku se každoročně zúčastňuje Astronomické expedice v Úpici. Rád fotí noční oblohu.

Štítky: Hvězdárna v Úpici, Astronomická expedice, EXPA


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »